Aktywny Sportowy Mechanizm Różnicowy Audi

http://www.audiblogpl.com/2012/02/aktywny-sportowy-mechanizm-roznicowy.html
Jak łatwo się domyśleć Aktywny Sportowy Mechanizm Różnicowy Audi jest to udoskonalony otwarty mechanizm różnicowy tylnej osi (dyferencjał). Dlaczego Audi wprowadziło nowy dyferencjał? – Oczywiście aby zniwelować wady starszego dyferencjału oraz systemu EDL o których już pisałem wcześniej.

Nowy dyferencjał ma za zadanie inteligentnie rozdzielać przekazywaną moc na poszczególne koła uwzględniając kąt skrętu kierownicy, przyspieszenie poprzeczne, kąt odchylenia względem osi pionowej i prędkość jazdy. Samochód dzięki tym działaniu znajdując się w zakręcie uzyskuje większy moment na kole zewnętrznym co zapewnia większą stabilność jazdy oraz zdecydowania bardziej dynamiczne przyspieszenie.

  
Aktywny Sportowy Mechanizm Różnicowy Audi poza klasycznym mechanizmem różnicowym (dyferencjałem) posiada z prawej i lewej strony dodatkowo przekładnię planetarną, która obraca się o dziesięć procent szybciej, niż wał napędowy koła. Oba elementy w razie potrzeby złączane są ze sobą przez zanurzone w oleju sprzęgło wielotarczowe, uruchamiane przy pompy hydraulicznej. Tym sposobem możliwe jest przekazanie całkowitego momentu na jedno koło. Najlepiej obrazują to dwa filmy umieszczone poniżej.

Na koniec trochę faktów. Dyferencjał po raz pierwszy zawitał w modelu S4 B8 (w standardzie). Obecnie jest możliwość zamontowania go w większości modelach Audi, jednakże po uiszczeniu słonej opłaty.