Event: Prapremiera Audi A3 - Poznań 26.03.2012

Na początku chciałbym podziękować Pani Ewie z Audi Centrum Wrocław za zaproszenie oraz rozmowę w której dowiedziałem się wielu bardzo ciekawych rzeczy o świecie Audi. A teraz przejdźmy do rzeczy:


Audi A3 trzeciej generacji ujrzało światło dzienne 6. Marca 2012 roku. Wczoraj czyli dokładnie trzy tygodnie po światowej premierze miałem przyjemność uczestniczyć w polskiej Prapremierze nowego A3.
Muszę przyznać że na zdjęciach nowe A3 wygląda o wiele gorzej niż na żywo.

Była to bardzo kameralna prezentacja na której można było na spokojnie i dokładnie poznać wszystkie szczegóły Audi A3 8V, prezentowany samochód to dokładnie ten sam egzemplarz który uczestniczył w zdjęciach do filmu Codename:3. Niestety na pokazie było tylko jedno auto, a muszę przyznać że liczyłem co najmniej na 2, z S-line [do którego nie jestem do końca przekonany] i bez, no ale cóż nie można mieć wszystkiego.
Warto wspomnieć że samochód który oglądałem jest jedną z pierwszych A3 na świecie więc został złożony ręcznie i nie jest do końca taki sam jak te które będą zjeżdżać z taśm produkcyjnych, różnice tkwią w detalach takich jak brak aluminiowych listew na progach, nie LED'owym wskaźnikiem temperatury silnika itd.

Zewnątrz:
Wydawać mogło by się że kolejna generacja jest tylko ewolucją A3, absolutnie się z tym nie zgodzę to istna rewolucja. Kompakt oczywiście jak wszystkie wypuszczone ostatnim czasem modele Audi nawiązuje do linii stylistycznej marki. Przednie LED'owe reflektory mają swój charakterystyczny kształt dzięki czemu od razu rozpoznać można A3.
Linie samochodu są agresywne i odważne lecz nie przesadzone dzięki czemu jeśli spojrzymy na auto wydaje się ono dynamiczne nawet jeśli stoi w miejscu.
Z tyłu także znajdziemy światła w technologii LED wyglądem przypominające te z wyższych modeli, prezentują się na prawdę niesamowicie. Warto wspomnieć o tym że tylne światła w wersji 3 drzwiowej po raz pierwszy zachodzą na pokrywę bagażnika.
Tył pojazdu w porównaniu do przodu jest spokojniejszy i bardziej elegancki.

Wewnątrz:
Wnętrze nowego A3 zaprojektowane jest w nowym stylu Audi.
Środek prezentowanego egzemplarza był w trzech kolorach, czarna góra deski rozdzielczej i konsola środkowa, brązowa tapicerka, dół deski i wykończenia oraz szara podsufitka Te dwa pierwsze kolory pasują do siebie bardzo dobrze, ten trzeci według mnie trochę gorzej, ale nie o tym miałem pisać.
Pierwszą rzeczą która rzuca się w oczy po zajęciu pozycji w A3 jest ekran wysuwany z deski rozdzielczej, w prezentowanym modelu miał 5,8-cala  więc był tą środkową wersją wielkościową. Obsługiwany jest oczywiście interfejsem MMI, wszystkie komunikaty są w języku polskim co do niedawna nie było standardem.
Wszystkie materiały z których wykonane jest wnętrze są miłe w dotyku i standardowo dla Audi najwyższej jakości.

Ogólnie:
Jadąc na prezentacje nie spodziewałem się żadnej rewelacji gdyż wcześniej do modelu A3 nie przywiązywałem większej uwagi, jednak po prezentacji moje spojrzenie na kompakta z Ingolstadt zmieniło się o 180 stopni. Na żywo nowe A3 robi bardzo pozytywne wrażenie a zagłębiając się w jego wnętrze można się nim nawet zauroczyć...

Zdjęcia:
Niestety oświetlenie nie sprzyjało zrobieniu jakiś sensownych zdjęć ale coś udało się cyknąć, nauczyłem się także aby kolejnym razem wybierając się w takie miejsca zabrać statyw.