Audi A6L e-tron Concept oficjalnie

Technologia e-tron jest ważną i przyszłościową dziedziną dla Audi.
Na Salonie Samochodowym w Pekinie zaprezentowano Audi A6L e-tron Concept, czyli po prostu hybrydowy koncept przedłużonej wersji A6L.

Audi twierdzi że A6L e-tron Concept jest idealnie dostosowany do wymagań chińskich klientów. Hybrydowy pojazd który może pokonać duże odległości w miastach zachowując przy tym zerową emisję spalin. Jednocześnie samochód jest elegancki, reprezentacyjny oraz dynamiczny.

Najważniejszą częścią w tym projekcie jest układ napędowy, jest to jednostka 2.0TFSI o mocy 211KM połączona z silnikiem elektrycznym produkującym 95KM.
Chłodzone cieczą akumulatory litowo-jonowe umieszczone są w tylnej części pojazdu.
Na silniku elektrycznym samochód jest w stanie przejechać 80 kilometrów pod warunkiem że nie zostanie przekroczona prędkość 60km/h. Energia odzyskiwana jest podczas hamowania.
W każdym momencie wyłączyć można silnik elektryczny i przemieszczać się za pomocą jednostki benzynowej, lub na odwrót, dostępna jest również opcja z jazdy na dwóch silnikach jednocześnie, np podczas gwałtownego przyspieszania elektryczna jednostka wspomaga tradycyjną.

Wymiary:
- długość - 5,02m
- szerokość - 1,87m
- wysokość - 1,46m

Z zewnątrz różnic w porównaniu do A6 nie jest za dużo, grill z poziomymi poprzeczkami, lekko zmienione przednie wloty powietrza, 21-calowe felgi oraz końcówki układu wydechowego.

Jeśli chodzi o konstrukcje to jak zawsze jest ona jak najlżejsza zachowując jak największe bezpieczeństwo. A6L e-tron Concept składa się z około 10% aluminium dzięki czemu waży około 15% mniej niż w sytuacji gdyby było wykonane całe za stali.

Wewnątrz poza oczywiście większej ilości miejsca w drugim rzędzie siedzeń, zmienionych zegarach z wskazaniem ilości używanej mocy silnika elektrycznego oraz informacji na ekranie o poziome naładowania akumulatorów, odzyskanej energii z hamowania oraz średniego spalania.

Na koniec warto dodać że dotykowy panel MMI Touch rozpoznaje aż 29 000 chińskich znaków.