Audi Q5 fl oficjalnie

Audi w końcu oficjalnie odsłoniło model Q5 po liftingu.
Z zewnątrz, patrząc po ostatnich modelach można rzec że lifting standardowy. Nowe przednie i tylne światła, zderzaki i tradycyjny już 6-kątny grill.

Największe zmiany zaszły pod względem technicznym, popodnoszono moce jednostek, jednocześnie obniżając spalanie, pojawił się też nowy silnik. Niestety każde Q5 po liftingu standardowo wyposażone będzie w system Start&Stop.
Paleta jednostek prezentuje się następująco:
- 2.0TFSI  225KM
- 3.0TFSI  272KM [zastępuje on jednostkę 3.2FSI]
- 2.0TDI  143KM
- 2.0TDI  177KM
- 3.0TDI  245KM

Silniki 4-cylindrowe w standardowych wersjach współpracować będą z 6-biegową manualną skrzynią. 8-stopniowy multitronic dostępny będzie w opcji dla 2.0TFSI 225KM, a standardem będzie w 3.0TFSI.
Skrzynia S-tronic zaś standardowo zamontowana będzie w wersji silnikowej 3.0TDI oraz dostępna jako opcja w 177-konnym TDI.

Napęd Quattro jest standardem, wyjątkiem jest tylko najsłabsza jednostka TDI w której występuje napęd na przednią oś.
W układzie kierowniczym zastosowano nowe elektromechaniczne wspomaganie które ma dawać kierowcy lepsze wyczucie drogi. Alufelgi dostępne są w rozmiarach od 17 do 20 cali.
Pośród dostępnych kolorów pojawiły się cztery nowe.

Wewnątrz również przeprowadzono modernizacje, między innymi Q5 fl otrzymało nowe wzory kierownicy, system MMI posiada teraz 4 przyciski udoskonalono także system wentylacji i klimatyzacji.
Pojawiły się trzy nowe kolory wnętrza, trzy materiałowe oraz trzy skórzane tapicerki.

Oczywiście dalej dostępna będzie wersja Hybrid, napędzana jest niezmiennie jednostką 2.0TFSI 211KM wspomaganą 54-konnym silnikiem elektrycznym.

Ceny poliftingowego Q5 wzrosły nieznacznie, na przykład wersja z silnikiem 2.0TDI o mocy 177KM jest droższa o 150€ i wynosi teraz 39 900€.