Nowe Audi A3 - Miliony kilometrów testów

Na blogu ujrzeć możecie wiele zdjęć szpiegowskich zamaskowanych modeli podczas testów przedprodukcyjnych. Audi podaje kilka informacji o tym jak wygląda to od środka na przykładzie nowego Audi A3.
A wygląda to tak:

Na około pół roku przed rozpoczęciem produkcji na drogi trafiają zamaskowane egzemplarze nowego modelu, pod warunkiem że wszystkie części są już opracowane i gotowe do produkcji seryjnej a oprogramowanie ukończone.
Okres 6 miesięcy wg Audi jest wystarczający aby wychwycić i poprawić wszelkie niedoskonałości i problemy które wyjdą podczas testów.

Podobno liczba testowych samochodów wynosiła około 600 sztuk, codziennie wszystkie auta łącznie pokonywały nawet 50 000km. Testy odbywają się na drogach publicznych, czyli dokładnie w tym samym miejscu gdzie później klienci będą wykorzystywać swoje samochody. Te warunki pozwalają dokładnie sprawdzić na przykład poziom wykonania i jakość użytych materiałów.

Nabywcami nowego A3 będą różni ludzie, młodzi, starzy, uprawiający sport, podróżujący na długich dystansach, używający samochodu wyłącznie w mieście, mieszkający w ciepłych i zimnych częściach świata... Audi musi spełnić wymagania ich wszystkich.

Samochody nie są testowane tylko i wyłącznie w rodzimych Niemczech, są testowane w różnych krajach aby były przygotowane na specyficzne warunki różnych zakątków świata.
Na przykład w Singapurze panuje wysoka wilgotność powietrza co może mieć zły wpływ na elektronikę. Podczas testów w Pekinie obserwuje się jak auto radzi sobie w ruchu miejskim, jak działa sprzęgło, hamulec postojowy, czy silnik nie nagrzewa się za bardzo. Chinach są natomiast próbą dla silników są paliwa o słabej jakości. W Azji na górskich drogach unosi się dużo pyłu który może mieć negatywny wpływ na mechaniczne części takie jak na przykład mechanizm otwierania szyb. W mroźnych północnych terenach testowana jest odporność plastików i elektroniki na niskie temperatury, tu warto dodać ciekawostkę że w samochodach na rynki na których panują niskie temperatury w samochodach zamiast zwykłych ekranów montowane są specjalne odporne na panujące temperatury.

Podczas testów pod uwagę brane są elementy wykorzystywane intensywniej w danych regionach świata. Chińscy kierowcy na przykład w porównaniu do innych wcześnie zmieniają biegi, klienci w USA intensywniej korzystają s klimatyzacji i częściej używają uchwytów na kubki, a Rosyjscy nabywcy doceniają to w jakim czasie wnętrze samochodu się nagrzewa.

Każdy testowy samochód wewnątrz wyposażony jest w urządzenia które gromadzą dane, są one podpięte pod osobny akumulator. Jazdy prowadzone są w dwuosobowych zespołach, kierowca jak i pasażer mają ze sobą listy kontrolne na których oznaczane są rzeczy począwszy od otwierania i zamykania szyb do działania nawigacji.