Godzina z: Audi R8 V8 Spyder

Koncepcja z 2003 roku [Audi Le Mans quattro Concept] zrealizowana w 2006r. [premiera Audi R8]. Zaś w 2010r. pojawiło się R8 V8 Spyder - druga po V10 Spyder otwarta wersja R8.

Sylwetkę Audi R8 każdy powierzchownie zna, tutaj mamy niemal to samo co w wersji Coupe tyle że bez dachu, nieco zmienionymi Side Blades i pokrywą silnika z dwoma rzędami wylotów powietrza.
Początkowo myślałem że oglądać będę popularniejszą wersję V10, a tutaj niespodzianka i "tylko" V8.
W sumie może to i lepiej bo kiedyś miałem już okazję oglądać V10 Spyder, niestety tamten egzemplarz skończył tak [Tragiczny wypadek z udziałem Audi R8 V10 Spyder].

Z zewnątrz bardzo stonowana konfiguracja, biały lakier + polerowane 19-calowe felgi o wzorze "Y" wyglądające naprawdę ciekawie.
Wnętrze obejrzeć mogłem tylko powierzchownie gdyż był to samochód klienta i stanowczo zabronił on wsiadania do samochodu obcym osobom co nie jest wcale dziwne.
Środek skonfigurowany nieco odważniej, czarna deska połączona z czerwonymi fotelami i boczkami drzwi. Nie w moim guście, ale może się podobać.

Podsumowując R8 to porządny samochód co potwierdza jego popularność, jednak totalnie nie widzę sensu wersji V8 Spyder. Brzmi słabiej od V10, jeździ zapewne też, a w dodatku nie posiada tak fajnych detali jak choćby dwie owalne końcówki układu wydechowego. Jedyne czym wygrywa to cena, około 200 000zł mniej w porównaniu do V10 Spyder, ale nie oszukujmy się to na pewno nie było kluczowe kryterium przy wyborze samochodu a mając już na R8 można dorzucić "te" 200 000 i mieć genialne V10.

Jako ciekawostka jest to pierwsze R8 V8 Spyder w Polsce.


Galeria zdjęć dostępna w Full HD - Audi R8 V8 Spyder


Podziękowania dla Audi Centrum Wrocław za udostępnienie samochodu.