Audi A3 Sportback TCNG oficjalnie

Wraz z premierą A3 Sportback, Audi zaprezentowało ekologiczną odmianę TCNG napędzaną gazem ziemnym oraz Audi e-gazem, czyli nowym projektem Audi.

Jednostką napędową jest specjalnie przystosowany silnik 1,4TFSI o mocy 110KM i 200Nm. Prędkość maksymalna wynosi 190km/h.

Umieszczone pod podłogą bagażnika zbiorniki są zaawansowaną konstrukcją składającą się z 3 warstw - wewnętrznej z tworzywa poliamidowego, środkowej z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CRP) i zewnętrznej z włókna szklanego (GRP).
Mieszczą osiem kilogramów gazu który tankować można pod ciśnieniem do 200 barów.

Audi podkreśla że ważnym elementem jest elektroniczny regulator ciśnienia gazu dzięki któremu gaz opuszcza zbiornik pod ciśnieniem od 5 do 9 barów i na listwie wtryskowej zawsze panuje odpowiednie ciśnienie.

W momencie gdy ciśnienie w baku spadnie poniżej 10 barów czyli gaz zacznie się kończyć zasilanie automatycznie przełączy się na benzynę. Zarówno na gazie jak i benzynie moc i moment obrotowy jest taki sam.
Całkowity zasięg wynosi 1180km - 400 na gazie i 780 na benzynie. Poziom poszczególnych paliw obserwować można na dwóch wskaźnikach obok zegarów. Wlew gazu i benzyny znajdują się w tym samym miejscu.