Audi drive select


System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select umożliwia ustawienie różnych rodzajów zestrojenia w jednym samochodzie. Kierowca może zmieniać charakter prowadzenia swojego pojazdu, wybierając jeden z trybów jazdy: auto, comfort, dynamic i efficiency. Mają one różne charakterystyki: od bardzo komfortowego, przez wyraziście dynamiczny, aż po wyjątkowo oszczędny pod względem spalania. Ponadto w trybie individual, osoba prowadząca może skonfigurować charakterystykę pojazdu według własnych życzeń, np. połączyć bardziej sportową regulację silnika, z lżej pracującym układem kierowniczym. Modele serii Q i allroad dysponują dodatkowo trybami allroad (tylko z zawieszeniem pneumatycznym) i offroad.


Tryb comfort umożliwia pokonywanie długich tras bez uczucia zmęczenia, auto gwarantuje żywiołową, ale i komfortową jazdę. Dynamic sprawdza się w sportowej jeździe i daje kierowcy satysfakcję podczas pokonywania krętych odcinków dróg. Z kolei tryb efficiency dla silników TFSI a także TDI gwarantuje możliwie jak najoszczędniejszą jazdę.


Konfiguracja poszczególnych układów w ramach danego trybu zależy od wyposażenia samochodu. Seryjnie Audi drive select zmienia charakterystykę silnika, skrzyni biegów, i układu kierowniczego. Dodatkowo system może regulować także działanie sportowego układu jezdnego z regulacją tłumienia amortyzatorów , dynamicznego układu kierowniczego i napędu na wszystkie koła quattro ze sportowym mechanizmem różnicowym. W zależności od wybranego trybu silnik i skrzynia biegów reagują łagodnie lub żywiołowo na każde wciśnięcie pedału przyspieszenia. W skrzyni biegów przesunięciu ulegają obroty silnika, przy których zachodzi zmiana biegu – w trybie dynamic następuje ona przy wyższych obrotach, w trybie comfort już w niskim zakresie obrotów. Do warunków drogowych dostosowuje się także układ kierowniczy, oferujący jazdę od komfortowej po sportową. Oferowany opcjonalnie napęd quattro ze sportowym mechanizmem różnicowym elastycznie rozdziela siłę napędową między koła tylnej osi, gwarantując żywiołową jazdę na zakrętach i bezkompromisową dynamikę.


System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select ingeruje w charakterystykę pracy silnika i układu kierowniczego. Jego parametry są zmienne, a na funkcjonowanie wpływają elementy wyposażenia opcjonalnego:
- automatyczna skrzynia biegów
- tempomat konwencjonalny lub adaptive cruise control
- dynamiczny układ kierowniczy
- sportowy mechanizm różnicowy
- napęd quattro
- pneumatyczne zawieszenie
- elektromechaniczna, aktywna stabilizacja przechyłu (SQ7, SQ8)
- reflektory diodowe Matrix LED
- oświetlenie Ambiente
- automatyczna klimatyzacja
- zawieszenie z systemem kontroli tłumienia


W modelach RS system wpływa także na sterowanie klapami w układzie wydechowym.
Obsługa całości odbywa się za pomocą systemu MMI i w zależności od modelu, przy pomocy jednego lub dwóch przycisków na konsoli środkowej.