Audi pre sense system

 http://www.audiblogpl.com/2012/11/audi-pre-sense-system.html
Przyczyną większości wypadków drogowych jest błąd człowieka. Nowoczesne systemy wspomagające pozwalają zminimalizować skutki kolizji. Audi oferuje szereg systemów gwarantujących niezawodne i bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu. systemy wspomagające ściśle ze sobą współpracują, przynosząc korzyść w postaci wyższej funkcjonalności i efektywności. Z takim wsparciem bezpiecznie i bezstresowo dotrzesz do celu.

Audi może się poszczycić nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami z dziedziny techniki. Audi pre sense to coś w rodzaju siódmego zmysłu samochodu. Systemy pojazdu dokonują oceny sytuacji drogowej i aktywują działania prewencyjne w celu ochrony pasażerów oraz zminimalizowania skutków kolizji.


Przód i tył samochodu są wyposażone w czujniki radaru, które dokonują pomiaru przestrzeni przed i za pojazdem. Z kolei zainstalowana w okolicy lusterka wstecznego kamera obserwuje drogę przed samochodem, emitując w ciągu sekundy 25 obrazów o wysokiej rozdzielczości. Jednocześnie dodatkowych informacji dostarcza urządzenie sterujące systemu ESP. Bazując na uzyskanych danych Audi pre sense potrafi stworzyć niemal realistyczny obraz otoczenia pojazdu.

Oferowany seryjnie Audi pre sense basic obejmuje różne prewencyjne systemy ochrony pasażerów, aktywowane w przypadku krytycznych sytuacji an drodze. Są to: napięcie przednich pasów bezpieczeństwa, aktywacja sygnalizacji ostrzegawczej, zamknięcie szyb bocznych oraz opcjonalnego dachu przesuwnego.

W przypadku Audi pre sense front czujniki radaru, zintegrowane z adaptive cruise control z funkcją Stop&Go, precyzyjnie mierzą ruch przed pojazdem. W sytuacji zagrożenia aktywuje się system Audi braking guard, który ostrzega kierowcę przed ryzykiem kolizji, zwiększając w razie potrzeby siłę hamowania. Audi pre sense rear monitoruje przestrzeń za pojazdem, wykorzystując w tym celu umieszczone z tyłu czujniki opcjonalnego systemu Audi side assist.

Audi pre sense plus jest seryjnie oferowany w połączeniu z adaptive cruise control z funkcją Stop&Go oraz systemem Audi side assist. Oprócz funkcji aktywowanych w ramach Audi pre sense front, w sytuacjach gdy kolizja jest nieunikniona, Audi pre sense plus aktywuje system Audi braking guard, który inicjuje hamowanie z pełną siłą w celu zminimalizowania siły uderzenia.

Aby zapobiec sytuacjom krytycznym, od prędkości 65 km/h włącza się zintegrowany z komputerem pokładowym opcjonalny wskaźnik zalecający przerwę na odpoczynek, ostrzegający kierowcę sygnałem akustycznym o wykryciu pierwszych oznak zmęczenia (dostępne jako opcja).

W modelach Audi liczne elementy bezpieczeństwa są ze sobą ściśle powiązane. W przypadku kolizji silnik i dopływ paliwa zostają błyskawicznie odłączone, blokada drzwi zwolniona, a także aktywowana sygnalizacja ostrzegawcza i oświetlenie wnętrza. Do innych elementów bezpieczeństwa należy wysoce stabilna i wytrzymała kabina pasażerska oraz ukształtowanie wnętrza gwarantujące skuteczniejszą ochronę pasażerów w ich bezpośrednim otoczeniu.


1. adaptive cruise control z funkcją Stop&Go

adaptive cruise control (tempomat z automatyczną regulacją odległości między pojazdami) z funkcją Stop&Go stanowi wraz z Audi pre sense front rdzeń systemów wspomagających kierowcę. Urządzenie utrzymuje wybraną prędkość, regulując jednocześnie odstęp od pojazdu poprzedzającego. W wartkim ruchu miejskim lub podczas jazdy w korku adaptive cruise control steruje procesami hamowania, a także jazdą w cyklu „Stop&Go”. Działanie systemu opiera się na czujnikach radaru, kamerze wideo oraz czujnikach parkowania stale monitorujących przestrzeń wokół naszego Audi. W przypadku rozpoznania przeszkody kierowca otrzymuje ostrzeżenie w postaci sygnału akustycznego oraz sygnalizacji optycznej na ekranie komputera pokładowego.


2. active lane assist

active lane assist (asystent toru jazdy) od prędkości ok. 60 km/h wspomaga kierowcę, gdy ten w niezamierzony sposób, np. przez nieuwagę, zjeżdża z obranego toru jazdy. W przypadku gdy kierowca najedzie na linię graniczną wyznaczającą pas ruchu, a rozpoznaną wcześniej przez kamerę ukrytą za przednią szybą, następuje samoczynna korekta skrętu kierownicy. Jeśli kierowca jednocześnie sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu, urządzenie nie aktywuje się. System MMI umożliwia dwa ustawienia momentu ostrzeżenia do wyboru (wczesny i późny). W przypadku wyposażenia samochodu w wyświetlacz Head-Up sygnał ostrzegawczy pojawia się także na przedniej szybie. To, jakie oznaczenia na drodze wyśledzi czujnik, zależy m.in. od pogody, oświetlenia, a także jakości samych oznaczeń. Dlatego Audi active lane assist może pełnić jedynie rolę asystenta, nie zastąpi czujności kierowcy.3. side assist

side assist (asystent zmiany pasa ruchu) w połączeniu z Audi pre sense rear także odgrywa znaczącą rolę. W obudowie lusterek zewnętrznych umieszczone są specjalne wskaźniki. Począwszy od prędkości 30 km/h Audi side assist przy pomocy dwóch czujników radaru o maksymalnym zasięgu 70 metrów mierzy odstęp i różnicę prędkości rozpoznanych na drodze pojazdów i porównuje je z parametrami własnego samochodu. Gdy Audi side assist uzna różnicę prędkości i odstęp między pojazdami za wartości zagrażające bezpiecznej zmianie pasa ruchu, we wskaźniku w lusterku zapala się sygnalizacja ostrzegawcza (poziom informacyjny). Jeśli kierowca włączy kierunkowskaz, a Audi side assist jednocześnie zarejestruje zbliżający się pojazd i ryzyko kolizji, w lusterku miga dioda ostrzegawcza (poziom ostrzegawczy). Natężenie światła diody w lusterku można zaprogramować w skali 5-stopniowej w systemie MMI.

 

 

Audi pre sense front plus
Audi pre sense rear
Adaptive cruise control