Event BMW Test&Drive

http://www.audiblogpl.com/2012/11/event-bmw-test.html
Mimo iż prowadzę bloga głównie o Audi to wcale nie jestem uprzedzony do innych marek a już na pewno nie do BMW! Uważam, że to świetna firma, która robi naprawdę genialne samochody a rzędowe „szóstki” to poezja:) Ostatnio miałem okazję jeszcze bardziej utwierdzić się w tym przekonaniu. Tak się złożyło, iż dostałem zaproszenie na Gdański Event BMW: Test&Drive, który odbył się 6 listopada. Podobne Eventy organizowane są w całej polsce przez lokalnych dealerów marki. Polega on na tym iż mamy możliwość odbycia przejażdżki krajobrazowej i wypróbowania aut w próbach zręcznościowych typu jazda między pachołkami czy nagłe omijanie przeszkody. Na miejscu byłem trochę wcześniej, żeby uniknąć oczywistych korków w tej części miasta. Stwierdziłem też, że wykorzystam ten czas na bliższe przyjrzenie się niektórym modelom a szczególnie interesowała mnie seria 7 po niedawno przeprowadzonym Liftingu. Oczywiście nie zawiodłem się. Na środku salonu stała pięknie wyeksponowana limuzyna. Rozejrzałem się po imponującym wnętrzu i przyjrzałem się detalom, typu reflektory, wykończenie czy podświetlane progi. Następnie przejrzałem prospekty aut, którymi będziemy jeździć żeby trochę się z nimi zapoznać. Chwilę też porozmawiałem o evencie z panią Agnieszką.

Kiedy w końcu wszyscy zaproszeni już przybyli, przez korki mieliśmy trochę opóźnienia więc prezentacja multimedialna, która miała być na początku została przeniesiona na później ponieważ słońce już powoli zachodziło. Samochody zostały już podstawione i ustawione w kolejce do wyjazdu. Do wyboru było sporo X1 (chyba 7), dwie serie 3 (limuzyna i kombi) i jedna seria 1. Troje zawodowych kierowców BMW poinstruowało nas jakimi zasadami mamy się kierować a następnie mogliśmy wybrać sobie auto. Zająłem miejsce na fotelu kierowcy limuzyny serii 3 i był to dobry wybór bo po pierwsze byłem najbardziej ciekawy tego auta a po drugie samochód okazał się bardzo dobrze wyposażony. Między innymi 8-biegowy automat, duża navi i BMW drive select. Po chwili dosiadł się do mnie współtowarzysz podróży (w każdym aucie były po dwie lub trzy osoby), instruktorzy rozdzieli się po kolumnie a w każdym aucie znajdowała się krótkofalówka. Po upewnieniu się, że wszyscy są w kontakcie ruszamy. Wystartowałem na trybie comfort i według mnie jest to optymalny tryb do codziennej jazdy. Kierowaliśmy się w stronę Pruszcza Gdańskiego na lotnisko Aeroklubu Gdańskiego gdzie czekały już na nas próby zręcznościowe.


Trasa była przyjemna i zróżnicowana. Tryb Sport całkowicie zmieniał charakter samochodu, biegi zmieniały się przy znacznie wyższych obrotach a reakcja na dodanie gazu była szybsza. Oprócz Sport i Comfort dostępny jest jeszcze tryb Sport+ który dezaktywuje kontrolę trakcji i tryb ECO PRO w którym to samochód stawał się delikatny jak baranek i mimo wcześniejszego wyłączenia układu Start-Stop w tym trybie włączał się ponownie. Skrzynia pracowała wyśmienicie jednak przy gwałtownym dodaniu gazu potrzebuje chwili na przetrawienie informacji, w tej kwestii skrzynie dwu-sprzęgłowe sprawują się znacznie lepiej. Poza tym nie można jej nic zarzucić. Silnikiem w serii 3 była 2-litrowa benzyna turbo 184KM.

Po dojechaniu na miejsce, przez kierowców BMW zostały przeprowadzone przejazdy pilotażowe w BMW serii 1 i serii 3 (mogliśmy wybrać, którym modelem chcemy jechać). Ćwiczenia poszły mi całkiem nieźle, jestem zadowolony. Kiedy wszyscy się już wykazali wsiadaliśmy do aut, które uprzednio jechały przed nami. W moim przypadku było to BMW X1, jednak tym razem za kierownicę wpuściłem mojego eventowego kompana. W X1 Drive Select ograniczał się do włączenia/wyłączenia trybu ECO PRO, mieliśmy za to dużą navi i tym razem silnik Diesla pod maską. W porównaniu do „trójki” wykazywał się gorszą dynamiką i przypuszczam, że była to wersja 18d czyli 143KM i 2-litrowy silnik. Wszystkie X1 były wyposażone w napęd na cztery koła xDrive. Po kilkunastu kilometrach mieliśmy kolejną zmianę i znowu trafiliśmy do X1 teraz trochę gorzej wyposażonej jednak nie przejmowaliśmy się ponieważ przed nami była jeszcze jedna, ostatnia już zmiana i trafiliśmy do serii 3 Touring (kombi). Na wyposażeniu znajdował się pakiet oświetlenia wnętrza, kierownica „M” (bardzo fajna), jednak bez dużej navi lub nawet pozbawionej navi. Nie sprawdzaliśmy ponieważ na pokładzie znajdował się z nami kierowca BMW i pogrążyliśmy się w rozmowie o motoryzacji;) Dojechaliśmy do miejsca startu czyli salonu BMW Zdunek i skierowaliśmy się na prezentację multimedialną, na której przedstawiono nam m.in. zalety i zasadę działania napędu xDrive.

Po prezentacji zostaliśmy zaproszeni na przejazd modelami X1 po rampach i tak jak wcześniej najpierw odbył się przejazd pokazowy a później już każdy wsiadał za kierownicę i sam próbował swoich sił. Muszę powiedzieć, że doznania były ciekawe i polecam każdemu kto będzie miał taką okazję spróbować na jednostronnej rampie odchylić swoje ciało do pionu;) Później już nadszedł czas na poczęstunek, wspólne rozmowy o wrażeniach z jazd i drobne upominki. Świetnie bawiłem się tego dnia i jeszcze bardziej zostałem utwierdzony w tym, że BMW to świetne samochody!