Audi RS6 Avant oficjalnie

Po wycieku nie musieliśmy długo czekać na to aż Audi zdradzi wszystkie szczegóły na temat RS6 Avant.

05.12.2012 - kolejna ważna data dla fanów Audi. Premiera trzeciej generacji Audi RS6, samochodu którym po niedzielnych zakupach możesz wyskoczyć na tor. Żeby było jeszcze bardziej rodzinnie dostępna będzie jedynie wersja Avant (nawiązuje to do tradycji - modelu RS2 Avant).

Przy pierwszym spojrzeniu prezentuje się potężnie i agresywnie jak każdy model z linii RS, ale przyjrzyjmy mu się dokładnie.
Poczynając od przodu w oczy rzuca się masywny zderzak z ogromnymi wlotami powierza i grillem ze standardową dla RS'ów siatką w strukturze plastra miodu. Nawiązując jeszcze do grilla, dostępny jest w dwóch wersjach takiej jak widoczna jest na zdjęciu powyżej czyli zwykły, czysty, cały w strukturze plastra miodu, lub z napisem "quattro" w dolnej części (na zdjęciach niżej).

Przechodząc dalej ujrzymy masywne błotniki w których pod 20 lub opcjonalnie 21-calowymi kołami kryją się tarcze hamulcowe o średnicy 390mm (lub opcjonalnie ceramiczne o średnicy 420mm) i czarne (opcjonalnie czerwone) 6-tłoczkowe zaciski.
Następnie natrafiamy na kolejny charakterystyczny element czyli lusterka w aluminiowych obudowach. Dalej mamy poszerzone tylne nadkole aż docieramy do tyłu. A tam dwie owalne końcówki wydechu, dyfuzor i spoiler dachowy.
Ponadto dostępne są dwa pakiety stylistyczne: Carbon oraz Aluminium matt.

Zagłębiając się do środka RS6 w pierwszym rzędzie ujrzymy sportowe profilowane fotele z zintegrowanymi zagłówkami, sportową, spłaszczoną na dole kierownicę, wykończenie z włókna węglowego i kilka logotypów "RS6".
W drugim rzędzie pomimo rodzinnego charakteru RS6 Avant seryjnie znajdziemy tylko dwa miejsca w sportowych fotelach, za dopłatą dostępna jest 3-osobowa kanapa. Bagażnik po złożeniu siedzeń ma pojemność 1 680l.

Gdy już zajmiemy miejsce za kierownicą i uruchomimy silnik do naszych uszy dotrze dźwięk 4-litrowego podwójnie doładowanego V8 o mocy 560KM i 700Nm. Sprint od 0 do 100km/h to kwestia jedynie 3.9s, standardowo wskazówka prędkościomierza podąża do 250km/h, za dopłatą może przesunąć się do 280km/h a jeśli chcesz wycisnąć wszystko z RS6 to za kolejną dopłatą w pakiecie Dynamic Plus prędkość maksymalna wynosi 305km/h.
Spalanie raczej nie jest aż tak istotne ale wg producenta wynosi średnio 9.8l/100km, podobno taki wynik jest do osiągnięcia dzięki systemowi Start-Stop i znanego z reszty modeli z silnikiem 4.0TFSI rozwiązania cylinder na żądanie odłączającego połowę cylindrów jeśli akurat nie są potrzebne.
Silnik połączony jest z 8-stopniową automatyczną skrzynią tiptronic, dla tych którzy lubią mieć biegi pod kontrolą możliwa jest ich zmiana poprzez łopatki przy kierownicy.

RS6 c7 Avant to pierwszy model z rodziny RS z seryjnym pneumatycznym zawieszeniem adaptive air suspension obniżające samochód o 20mm. Dodatkowo zawieszenie dopasowuje zachowanie do stanu nawierzchni, stylu prowadzenia kierowcy i wyboru charakterystyki wybranej w systemie Audi drive select.
Jako alternatywa dla pneumatyki dostępne jest zawieszenie sportowe plus, z systemem kontroli jazdy Dynamic Ride Control.

Nowe RS6 jest o blisko 100kg lżejsze od poprzednika.