Audi e-gas project - dostawa reaktora

Koła ciemnozielonego MAN'a-TGX zaczynają powoli się obracać, jest tuż po dziewiątej wieczorem. 680-konne V8 o pojemności 16.2l wprawia w ruch ważący prawie 150 ton zestaw pozwalający przybliżyć się do technologii jutra.

Co znajduje się na naczepie ? Reaktor metanizacji  odgrywający kluczową rolę w przedsięwzięciu Audi e-gas plant.
Pierwszą część podróży reaktor przebył statkiem. Z fabryki MAN'a dotarł do portu w Deggendorf gdzie został przeniesiony naczepę.
Teraz musi zostać przetransportowany o prawie 800km do miejscowości Werlte w północno-zachodnich Niemczech, dlaczego właśnie tam a nie do serca Audi czyli Ingolstadt ?

Projekt Audi e-gas opiera się na czerpaniu energii z wiatru którego akurat w tamtym rejonie jest sporo. Podczas wytwarzania e-gazu z powietrza czerpane jest CO₂ które dokładnie w takiej samej ilości wydalane jest podczas spalania w silniku samochodu co daje zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

 Transport reaktora prawie 43-metrowym zestawem o szerokości 5,8m trwał 8 dni, jako że był to ładunek ponadgabarytowy jego transport mógł się odbywać jedynie w godzinach nocnych. Całe przedsięwzięcie było bardzo trudnym zadaniem logistycznym, trasę przejazdu trzeba było ustalić tak aby zestaw o ograniczonych zdolnościach manewrowych mógł przejechać.

Nie obeszło się bez przeszkód, pierwszą z nich był zakręt na autostradzie A3, okazał się zbyt ciasny. Jednak po usunięciu kilku znaków udało się przejechać. Kolejną niespodzianką była zamknięta droga przez co trzeba było pojechać węższą drogą objazdową oraz przejazd przez małe miasteczka w których przeszkodami były wysepki, jednak i z tym poradzono sobie demontując znaki na wysepkach. Na jednym ze skrzyżowań aby przejechać trzeba było odkręcić zderzak naczepy (kosztowało to 3 godziny).

Jednak w końcu udało się dotrzeć, po 8 miesiącach produkcji i 8 dniach przygód na drodze reaktor dotarł do Werlte.

Obecnie na powierzchni 4 100 m² trwa budowa zakładu, jak tylko stopnieje śnieg zaczną się testy trwające do lata. Później jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rozpocznie się produkcja ekologicznego paliwa Audi e-gas w ilości około 1000 ton rocznie, paliwo będzie przekazywane do publicznej sieci naturalnego gazu. Szacuje się że z powietrza pochłaniane będzie około 2 800 ton CO₂ roczne.

Pierwszym samochodem od Audi zasilanym tym typem paliwa będzie wprowadzone do sprzedaży pod koniec roku Audi A3 Sportback TCNG.