Audi RS7 Sportback oficjalnie

Audi na prawdę mocno rozpoczyna rok, kilka dni temu zaprezentowało SQ5 TFSI, a teraz nieco miesiąc po premierze RS6 Avant ujawnia kolejny model z serii RS - Audi RS7 Sportback.

Jako że model RS7 ma zastępować RS6 w nadwoziu sedan to jest niemal bliźniaczo podobny do RS6 Avant.
Z przodu charakterystyczne, 6-kątne Single Frame o strukturze plastra miodu na którego dole opcjonalnie może znaleźć się napis "quattro" (na zdjęciach poniżej). Zderzak z ogromnymi wlotami powietrza podzielonymi na dwie części.
Przechodząc dalej 20 lub opcjonalnie 21-calowe felgi z tarczami hamulcowymi o średnicy 390mm (opcjonalnie ceramicznymi o średnicy 420mm). Obudowy lusterek z polerowanego aluminium lub carbonu w zależności od wybranego pakietu stylizacyjnego (Carbon lub Aluminium matt).
Z tyłu dwie owalne końcówki układu wydechowego, dyfuzor i wysuwany z pokrywy bagażnika spoiler.
Standardowo RS7 oferowane będzie w dziesięciu kolorach w tym znany z RS6 Daytona Grey z matowym efektem.

Wewnątrz po zajęciu miejscu w pierwszym rzędzie w profilowanym sportowym fotelu z zintegrowanym zagłówkiem naszym oczom ukaże się spłaszczona u dołu kierownica, mnóstwo wykończeń z carbonu i logo "RS7" w kilku miejscach.
W drugim rzędzie siedzeń znajdziemy jedynie dwa miejsca, ale za to w takich samych fotelach jak z przodu.
Bagażnik ma pojemność 535/1390l.

Pod maską znane już podwójnie doładowane 4.0T o mocy 560KM i 700Nm. Czas od 0 do 100km/h to jedynie 3.9s., prędkość maksymalna to 250km/h, z pakietem Dynamic ogranicznik przesuwa się do 280km/h, a Dynamic Plus do 305km/h.
Jednostka połączona jest z 8-biegową skrzynią tiptronic. Oczywiście w erze ekologii nie mogło zabraknąć standardowych systemów ratujących planetę czyli Start-Stop oraz cylinder na żądanie który odłącza połowę cylindrów jeśli nie są potrzebne w danym momencie.
Domyślnie napęd quattro podzielony jest między osiami w stosunku 40% przód i 60% tył, jednak jeśli sytuacja będzie tego wymagała może się to radykalnie zmienić.

Tak jak RS6, RS7 wyposażone jest w seryjne pneumatyczne zawieszenie adaptive air suspension obniżające samochód o 20mm. Dodatkowo zawieszenie dopasowuje zachowanie do stanu nawierzchni, stylu prowadzenia kierowcy i wyboru charakterystyki wybranej w systemie Audi drive select.
Jako alternatywa dla pneumatyki dostępne jest zawieszenie sportowe plus, z systemem kontroli jazdy Dynamic Ride Control.