Audi dzielone przez: 18 - Q7 & Q7 fl

Na model Audi Q7 w skali 1:18 "polowałem" już od dawna, a po zafascynowaniu się jego odpowiednikiem 1:1 pożądanie jeszcze bardziej wzrosło jednak kupienie go uniemożliwiał albo brak funduszy, albo wysokie ceny modeli. Aż do teraz...   Pojawiły się fundusze i dwie Q7 w dobrych cenach, jedna przedliftingowa, druga po. Obie trafiły do mnie.

Oba modele są produktami japońskiej firmy Kyosho, zostały wyprodukowane oczywiście w Chinach, ale nie oznacza to słabej jakości i niedoróbek, wręcz przeciwnie. Wykonane są na takim samym wysokim poziomie, lakier położony jest świetnie próżno szukać w nim jakiś niedoróbek i skaz (na przedliftingowej jest to po prostu czarny, a na poliftingowej jest to brąz z palety Audi - Teak Brown).
Wszystkie elementy są otwierane, koła są skrętne za pomocą kierownicy (mały promień skrętu jak w większości modeli), maska jak i klapa w jednym i drugim samochodzie nie opada pomimo braku teleskopów. Przerwy pomiędzy elementami i spasowanie ich jest poprawne, koła i opony również pozostają bez zastrzeżeń.
Wadą są bardzo delikatne emblematy na tylnej klapie, jedną kupiłem jako używaną i już ich nie miała, pozostał tylko napis "quattro". Druga kupiona jako nowa miała na nich folie ochronne i pomimo podgrzewania suszarką do włosów jak radzono na forum folie odeszły z emblematami i również pozostał jedynie napis "quattro".

Detale wnętrza odwzorowane dobrze, podłoga wyłożona miękkim materiałem, wszystkie przyciski i przełączniki znajdują się w miejscach w których powinny być w odpowiedniku 1:1, nie zapomniano także o osłonach przeciwsłonecznych z przodu, siatkach na rzeczy w przednich fotelach czy rączkach nad drzwiami. Są także pasy bezpieczeństwa co nie występuje we wszystkich modelach.
Wnętrze obu różni się jedynie kolorystyką oraz kierownicami.

Oba silniki to jednostki V8 4.2FSI, wyglądają tak jak w prawdziwym Q7 czyli plastik i kilka kabli oraz zbiorniczków. Porównywałem je ze zdjęciami Q7 1:1 i nie mam zastrzeżeń co do odwzorowania.

Bagażnik jest ogromny, wyłożony miękkim materiałem, roleta jest złożona i nieruchoma. Podłoga na pierwszy rzut oka wygląda na otwieraną, jednak tak nie jest.

Podsumowując Q7 od Kyosho zarówno przedliftingowe jak i po jest modelem do którego o dziwo nie mogę się przyczepić. Za niewygórowaną cenę otrzymujemy świetny model pozbawiony wad i niedoróbek (należy jedynie uważać na emblematy).

Audi Q7
Koszt - 179zł (używany)
Ocena - 8.5/10

Audi Q7 fl
Koszt - 250zł (nowy)
Ocena - 8.5/10


Pełna galeria zdjęć Full HD - Audi Q7 & Q7 fl - 1:18 Kyosho |1920x1080|