Otwarcie Audi e-gas plant

W styczniu tego roku mogliście przeczytać relację z dostarczenia reaktora do fabryki e-gaz'u w Werlte.
26.06.2013 roku Audi oficjalnie ogłasza otwarcie zakładu produkującego ekologiczne paliwo pomysłu Audi.

Cały projekt e-gaz polega na tym że pochłaniany dwutlenek węgla w procesie produkcji paliwa będzie zwracany do atmosfery podczas spalania e-gazu podczas jazdy co łącznie daje zerową emisję dwutlenku węgla.
Dokładnie wyjaśnione jest to poniżej:
Wytwarzanie e-gazu opiera się o dwa etapy procesu chemicznego: elektrolizę oraz metanizację. W pierwszym etapie, wytwórnia wykorzystuje ekologiczną, „zieloną” energię elektryczną produkowaną w dużych ilościach, by w trzech elektrolizatorach rozłożyć wodę na tlen i wodór. W przyszłości, pozyskany w ten sposób wodór można będzie stosować jako materiał napędowy w samochodach wyposażonych w ogniwa paliwowe. Obecnie jednak brak odpowiednio rozbudowanej, służącej temu infrastruktury. W związku z tym, bezpośrednio po pierwszym, następuje drugi etap procesu: metanizacja. W wyniku reakcji tlenu z dwutlenkiem węgla, powstaje syntetyczny metan – e-gaz Audi. Jest on niemalże identyczny pod względem struktury chemicznej, z kopalnym gazem ziemnym. Do odpowiednich stacji CNG dostarczany będzie przez istniejącą już infrastrukturę niemieckiej sieci gazu ziemnego. Początek dystrybucji e-gazu Audi do sieci zaplanowano na jesień tego roku.
Rocznie, wytwórnia wyprodukuje ok. tysiąca ton e-gazu, przetwarzając ok. 2800 ton CO₂. To mniej więcej taka ilość dwutlenku węgla, jaką las bukowy składający się z ponad 220 000 drzew, wchłania na przestrzeni jednego roku. Produktami ubocznymi procesu są tylko woda i tlen.
 Źródło: Informacja prasowa Audi


Pierwszym samochodem od Audi zasilanym tym typem paliwa będzie wprowadzone do sprzedaży pod koniec roku Audi A3 Sportback TCNG.