Godzina z: Audi R8 GT Spyder

W 2010r. Audi wypuściło specjalną limitowaną edycję modelu R8 Coupe - R8 GT Coupe, w 2011r.uczynili to samo z wersją Spyder. Łącznie powstało ich 666 [333 Coupe i 333 Spyder]. Są lżejsze i mocniejsze od standardowego Audi R8 V10.
Ja miałem okazję przyjrzeć się Audi R8 GT Spyder.

O R8 pisałem już zarówno jeśli chodzi o wersje otwartą i zamkniętą więc podaruję sobie pisanie oczywistości.
R8 GT Spyder jest czymś specjalnym, limitowany w 333 sztukach samochód którym możesz na torze z wiatrem we włosach skopać tyłek nie jednemu kierowcy Ferrari czy innych supersportowych samochodów a następnie spokojnie wrócić do domu.
Jest o 85kg lżejsze i o 35KM mocniejsze w porównaniu do R8 V10 Spyder, od 0 do 100km/h rozpędza się w 3.8s. i może mknąć z prędkością 317km/h. Tak wyglądają dane na papierze, ale w tym cyklu choć robi to wrażenie to jednak schodzi na drugi plan.

Kiedy tylko dowiedziałem się że będę miał okazję poobcować z tym dziełem inżynierii nie mogłem się doczekać.
Przy bliższym poznaniu okazało się nie tylko dziełem inżynierii, ale i sztuki.
Biały matowy lakier za bagatela 25 100zł na żywo robi piorunująco pozytywne wrażenie, oglądany przeze mnie egzemplarz był wyposażony chyba we wszystkie możliwe pakiety carbonu, nigdy wcześniej nie widziałem tyle włókna węglowego w jednym miejscu co na tym R8. Karbonowe były: stateczniki na przednim zderzaku, obudowy lusterek, obramowanie przedniej szyby, spoiler, progi, obudowa liczników, dokładka przedniego zderzaka, dyfuzor, wstawki w drzwiach i konsoli środkowej [koszt pakietów grubo ponad 40 000zł].
I co najważniejsze bajecznie komponowały się z białym matowym lakierem.

Wewnątrz fotele kubełkowe wprowadzają spartańską atmosferę, ciężko wsiąść i wysiąść. No ale coś za coś. Wszelkie udogodnienia jak klimatyzacja czy audio Bang&Olufsen pomimo podnoszenia masy zostają w standardzie i czynią wnętrze nadal cywilizowanym. Z przodu również jak w standardowym R8 znajdziemy symboliczny bo 100-litrowy, ale jednak bagażnik.
Za plecami kierowcy pracuje 560-konna V10, miałem przyjemność posłuchać jej i to naprawdę coś pięknego.

Egzemplarz który oglądałem posiada numer 290/333 i jest pierwszym oraz jedynym [w momencie pisania tego tekstu] R8 GT Spyder w Polsce.
Wrażenie robi również cena, katalogowa cena tego egzemplarza to ponad 1 150 000zł.

Obecnie do sprzedania jest za nieco ponad milion, ale ciężko będzie znaleźć nabywcę na przedliftingowy model za cenę którego spokojnie dostać można Audi R8 V10 Plus.


Galeria zdjęć dostępna w Full HD - Audi R8 GT Spyder


Podziękowania dla Audi Centrum Wrocław za udostępnienie samochodu.