Audi pre sense
Nowe Audi A3 wyznacza standardy w swojej klasie również dzięki opcjonalnemu systemowi ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense basic. Jeśli system za pośrednictwem czujników elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC rozpozna, że jazda nie jest stabilna, to sprawi, że przednie, elektrycznie sterowane pasy napną się. Jeśli Audi A3 wpadnie w poślizg, okna i otwierany dach zaczną się zamykać.
Funkcja ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu pre sense front jest zintegrowana z tempomatem z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control (ACC). W przypadku zagrożenia najechaniem na inny pojazd, system ostrzega kierowcę o niebezpieczeństwie. Pierwszy stopień ostrzeżenia to sygnał świetlny i akustyczny. Przy stopniu drugim następuje szybkie uruchomienie hamulca. Jeśli kierowca w tym momencie zahamuje, to system pomoże mu uniknąć kolizji.
Jeśli kierowca nie zareaguje, to system ochrony bezpieczeństwa pasażerów siedzących z przodu pre sense front zainicjuje częściowe hamowanie. Poniżej prędkości 30 km/h, system może nawet zahamować pojazd zupełnie i nasze nowe Audi A3 zatrzyma się automatycznie. Funkcja ta pozwala często na uniknięcie kolizji lub przynajmniej na zmniejszenie prędkości podczas zderzenia. Jeśli dojdzie do zderzenia, to uaktywni się kolejny system, asystent hamowania zapobiegający następnej kolizji. Dzięki niemu nasze Audi A3 nie będzie poruszało się dalej w niekontrolowany sposób, a system włączy światła awaryjne i oświetlenie wnętrza.

Audi side assist
Opcjonalny asystent Audi side assist pomaga kierowcy nowego Audi A3 podczas zmiany pasa ruchu przy prędkości powyżej 30 km/h. Dwa czujniki radarowe umieszczone z tyłu samochodu kontrolują ruch z boku i za pojazdem na przestrzeni ok. 70 m. Kiedy asystent Audi side assist rozpozna pojazd znajdujący się przykładowo w martwym punkcie lub zbliżający się szybko z tyłu i uzna go za potencjalne zagrożenie dla bezpiecznego manewru zmiany pasa ruchu, to zasygnalizuje nam obecność tego pojazdu włączając diodę w danym lusterku bocznym. Jeśli kierowca w takiej sytuacji mimo wszystko włączy kierunkowskaz, to dioda zabłyśnie na krótko jasnym światłem – da wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Audi active lane assist
Aktywny asystent toru jazdy Audi active lane assist ułatwia zachowanie toru jazdy. Za pomocą małej kamery video zintegrowanej z lusterkiem wewnętrznym, system rozpoznaje na nawierzchni drogi linie oddzielające prasy ruchu. Jeśli nowe Audi A3 zbliża się do rozpoznanej linii bez włączenia kierunkowskazu, system, reagujący powyżej prędkości 65 km/h, pomaga kierowcy pozostać na właściwym pasie ruchu, delikatnie ingerując w pracę układu kierowniczego. W przeciwieństwie do systemów innych producentów, aktywny asystent toru jazdy active lane assist zastosowany w nowym Audi A3, pozwala na poruszanie się dokładnie środkiem wybranego pasa ruchu, co znacznie ułatwia jazdę na długich odcinkach i nie wymaga od kierowcy maksymalnej koncentracji przez cały czas.

Rozpoznawanie znaków drogowych (w połączeniu z nawigacją MMI Navigation plus)
System rozpoznawania znaków drogowych wykorzystuje kamerę video aktywnego asystenta toru jazdy Audi active lane assist i na monitorze systemu informacji kierowcy (FIS) wyświetla informacje o rozpoznanych znakach bezwzględnego i okresowego ograniczenia prędkości oraz o strefach z zakazem ruchu. System rozpoznaje standardowe znaku ograniczenia prędkości rejestrowane przez kamerę i analizuje je przy wykorzystaniu danych nawigacji. W ograniczonym zakresie, system rozpoznaje też okresowe ograniczenia prędkości, zależne od pory dnia. Dotyczy to również ograniczeń prędkości przy mokrej nawierzchni czy w przypadku fabrycznie zamontowanego haka holowniczego, ograniczeń odnoszących się do samochodów z przyczepą.

Adaptive cruise control
Korzystający z radaru adaptacyjny tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control (ACC), to najbardziej złożony system wsparcia kierowcy, dostępny na życzenie w nowym Audi A3. Korzystający z radaru tempomat ACC, którego czujnik umieszczono w dolnej partii osłony chłodnicy Singleframe, samoczynnie spowalniając i przyspieszając w określonych granicach, sprawia, że nasze auto w przedziale prędkości od 30 do 150 km/h zachowuje pożądaną odległość od pojazdu jadącego przed nim. Kierowca może określić pożądany odstęp i dynamikę tempomatu wybierając między kilkoma stopniami jego działania. Jeśli na pokładzie nowego Audi A3 znajduje się pakiet Assistenz, który obejmuje kilka różnych systemów wsparcia kierowcy, to górna granica działania tempomatu ACC przesuwa się do prędkości 200 km/h.
Uzupełnieniem systemu ACC, w połączeniu z przekładnią S tronic, jest funkcja Stop&Go. Umożliwia ona hamowanie, a nawet całkowite zatrzymanie naszego samochodu za hamującym przed nim pojazdem. Po trwającym mniej niż trzy sekundy postoju, automatycznie pozwala na dalszą jazdę.

System informacji kierowcy z funkcją rekomendacji przerw
Nowy system informacji kierowcy z funkcją rekomendacji przerw podczas jazdy, to element wyposażenia opcjonalnego Audi A3 (element wyposażenia standardowego linii wyposażeniowej Ambition i Ambiente). Funkcja rekomendacji przerw analizuje ruchy kierownicy podczas jazdy przy prędkości od 65 do 200 km/h. Jeśli wyniki analizy świadczą o tym, że koncentracja kierowcy mogła ulec obniżeniu, to funkcja za pomocą sygnału świetlnego przekazywanego przez system informacji pokładowej oraz sygnału akustycznego, zaleci przerwę w podróży.
Systemy wsparcia parkowania
W nowym Audi A3 kierowca ma do dyspozycji kilka systemów ułatwiających parkowanie. Tylne wsparcie parkowania za pomocą czterech czujników ultradźwiękowych rozpoznaje obiekt za pojazdem i informuje kierowcę sygnałami akustycznymi o zbliżaniu się do niego. Wsparcie parkowania plus, do rozpoznawania przeszkód również przed pojazdem, wykorzystuje cztery kolejne czujniki, zamontowane z przodu auta. Informacja o nich pojawia się na wyświetlaczu systemu MMI, a w krytycznych sytuacjach włącza się sygnał dźwiękowy.
Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest asystent parkowania z funkcją rozpoznawania otoczenia. Dzięki niemu, możemy wygodnie wjechać tyłem w lukę między autami. Aby znaleźć odpowiednie miejsce, asystent mierzy wolne miejsca parkingowe przy krawędzi jezdni. Funkcja aktywuje się przy prędkości do 40 km/h – przy parkowaniu bokiem; do 20 km/h – przy parkowaniu w poprzek. Kiedy znajdzie się miejsce, na wyświetlaczu systemu informacji kierowcy FIS wyświetli się odpowiedni komunikat.
Gdy kierowca wrzuci wsteczny bieg i samochód zacznie jechać, nastąpi aktywacja systemu, który przejmie kontrolę nad elektromechanicznym wsparciem kierownicy. Podczas manewrów kierowca musi jedynie dodawać gazu, przełączać biegi i hamować. W razie potrzeby, asystent układu kierowniczego pomoże zaparkować nam w kilku manewrach w przód i wstecz. Podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego udzieli nam podobnego wsparcia. Funkcja rozpoznawania otoczenia o kącie 360 stopni, za pomocą czterech kolejnych czujników asystenta parkowania monitoruje przestrzeń wokół pojazdu. Asystent parkowania i wsparcie parkowania plus można uzupełnić o kamerę kontrolującą jazdę do tyłu.

Systemy bezpieczeństwa biernego
Nowe Audi A3 spełnia najwyższe wymogi pod względem bezpieczeństwa biernego. Samochód seryjnie wyposażono w poduszki powietrzne – po dwie z przodu, z boku i dla głowy, a także w nowo zaprojektowaną poduszkę chroniącą kolana kierowcy.
Jeśli Audi A3 wyposażone jest w opcjonalny system ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense basic, to pasy bezpieczeństwa, poza standardowym pirotechnicznym systemem napinania, posiadają również odpowiedni mechanizm elektryczny. Elektryczne napinanie pasów dostosowuje się do aktualnej sytuacji. Jeśli system za pośrednictwem czujników elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC rozpozna, że jazda nie jest stabilna, to sprawi, że przednie pasy – z wykorzystaniem właśnie napędu elektrycznego – napną się. Gdy sytuacja krytyczna minie, napięcie pasów zmniejszy się do poziomu wymaganego podczas normalnej jazdy. Wszystkie siedzenia, oprócz środkowego fotela tylnego, posiadają ograniczniki napięcia. W przypadku uderzenia w tył, system zintegrowanych zagłówków zmniejsza ryzyko urazu szyjnego odcinka kręgosłupa.


Na początek podstawowym silnikiem benzynowym oferowanym w nowym Audi A3, będzie efektywna i mocna jednostka 1.4 TFSI. Ma pojemność 1395 cm3, generuje moc 125 KM i maksymalny moment obrotowy 200 Nm, dostępny już od 1400 obr./min.

![]() |
Aluminiowa skrzynia korbowa |
![]() |
Cylinder on Demand |
1.8 TFSI: nowoczesny silnik o kompaktowej budowie
1.8 TFSI – będący w nowym Audi A3, jak na razie, jednostką napędową o największej mocy – ma pojemność skokową 1798 cm3. Generuje moc 180 KM i maksymalny moment obrotowy 250 Nm, dostępny od 1250 do 5000 obr./min.

![]() | |
Aluminiowy kolektor wylotowy zintegrowany z głowicą silnika |
W silniku 1.8 TFSI zastosowano również bardzo złożony system zarządzania temperaturą. Nowatorski moduł zaworu tarczowego steruje przepływem cieczy chłodzącej. Podobnie jak w przypadku silnika 1.4 TFSI, kolektor wylotowy zintegrowano z głowicą silnika. Kolejne innowacje to szybko działający elektryczny nastawnik zaworu wastegate w turbosprężarce, zmniejszone tarcie i regulowana pompa olejowa.
1.6 TDI: ekstremalnie oszczędny
Wykorzystany w tej jednostce system bezpośredniego wtrysku Common Rail, wspomagany przez cztery wtryskiwacze, optymalnie łączy moc, komfort jazdy i akustykę silnika. Silnik o mocy 105 KM zużywa średnio zaledwie 3,9l/100 km, emitując przy tym 103 g CO2/km. Spełnia też surową normę emisji EU5.
2.0 TDI: wiele technicznych ulepszeń
Jednostka 2.0 TDI ma pojemność 1968 cm3. Generuje moc 150 KM i maksymalny moment obrotowy 320 Nm. Również w niej zastosowano szereg ulepszeń.

Wszystkie silniki w nowym Audi A3 montuje się w pochyleniu o dwanaście stopni do tyłu większym niż dotychczas, z zaworami dolotowymi skierowanymi ku przodowi pojazdu. Taka pozycja montażowa oraz kompaktowa forma jednostek, pozwoliły na przesunięcie osi przedniej o 40 mm w przód. O tyle samo skrócono przedni zwis, co korzystnie wpłynęło na zachowanie pojazdu podczas sportowej jazdy i w przypadku ewentualnej kolizji.
Audi S3 z silnikiem 2.0 TFSI: skonstruowany specjalnie z myślą o Audi S3
Moc 300 KM i maksymalny moment obrotowy 380 Nm – Audi S3 ma pod maską jeden z mocniejszych silników, jakie oferuje koncern z Ingolstadt. W silniku 2.0 TFSI zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne: podwójny wtrysk do przewodu wlotowego i do komór spalania, kolektor wylotowy zintegrowany z głowicą silnika, system zmiennych faz rozrządu Audi valvelift system, innowacyjne zarządzanie temperaturą z modułem zaworu tarczowego.

![]() |
Dwu-sprzęgłowa skrzynia S tronic |
Przeniesienie napędu
Nowe Audi A3 wyposażono seryjnie w sześciobiegową skrzynię manualną w lekkiej obudowie z magnezu. Niezwykle efektywna sportowa przekładnia S tronic, dostępna jest w opcji. Ostatni bieg, stosunkowo długi, wydatnie zmniejsza liczbę obrotów podczas pokonywania długich dystansów. Natomiast niskie biegi są krótkie, sportowo zestrojone. Podobne rozwiązanie zastosowano w przypadku skrzyni manualnej.
![]() |
Lewarek skrzyni manualnej |
![]() |
Lewarek skrzyni S tronic |
Do sterowania przekładnią S tronic służy dźwignia zmiany biegów. Na życzenie, Audi montuje przy kierownicy manetki do jej obsługi. Przekładnia pracuje w trybie automatycznym D lub S lub – dodatkowo – w trybie manualnym. W razie potrzeby, kierowca może aktywować funkcję Launch control. Dzięki niej, moc silnika przenoszona jest na jezdnię z minimalnym poślizgiem opon.
Napęd quattro
Stały napęd na cztery koła quattro, zapewnia nowemu A3 zdecydowaną przewagę nad konkurentami z napędem na jedną oś. Audi A3 przyspiesza szybciej i bezpieczniej podczas wyjeżdżania z zakrętu. Zachowuje dynamikę i stabilność niezależnie od warunków pogodowych, również podczas opadów deszczu czy śniegu.

Sercem stałego napędu na cztery koła quattro jest hydrauliczne sprzęgło wielopłytkowe z elektronicznym sterowaniem. By zoptymalizować rozkład ciężaru pomiędzy osiami (59% – oś przednia i 41% – oś tylna) zamontowano je na końcu wału Kardana, przed mechanizmem różnicowym tylnej osi. We wnętrzu sprzęgła umieszczono zespół płytek, który porusza się zanurzony w oleju. Metalowe pierścienie cierne ułożono parami, jeden za drugim. Jeden pierścień z pary jest trwale zazębiony z obudową, która obraca się wraz z wałem Kardana, a każdy drugi pierścień – z wałem zdawczym połączonym z mechanizmem różnicowym tylnej osi.
![]() |
Tylne zawieszenie wielowahaczowe... |
![]() |
...wersja z quattro |
![]() |
Układ napędowy quattro w Audi A3 |
Podczas zwykłej jazdy, sprzęgło kieruje siły napędowe głównie na koła przedniej osi. Przy zmniejszonej trakcji, poprzez trwające parę milisekund kontrolowane ściśnięcie zespołów płytek, płynnie przekierowuje moment na tylną oś.
Podwozie
Nowe Audi A3 daje kierowcy możliwość dynamicznej jazdy właściwej samochodom sportowym. Pojazd precyzyjnie i spontanicznie reaguje na ruchy kierownicą. Z łatwością, z niewielkimi wychyleniami, pokonuje wszelkiego rodzaju zakręty. Manewrowanie nim jest precyzyjne, bezpieczne i praktycznie nie wymaga żadnego wysiłku.

Progresywne wspomaganie układu kierowniczego
Kolejna innowacja dostępna w modelu A3, to opcjonalne, progresywne wspomaganie układu kierowniczego. Jego zębatkę zaprojektowano tak, że przełożenie staje się coraz bardziej bezpośrednie w miarę wykonywania skrętu kierownicą. Dzięki temu, manewrowanie podczas parkowania i w jazdę w ruchu miejskim wkłada się znacznie mniej siły. Podczas szybkiej, sportowej jazdy, układ kierowniczy działa bardzo precyzyjnie.
![]() |
Układ kierowniczy |
Audi drive select
System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select w nowym Audi A3 (element wyposażenia standardowego w przypadku linii wyposażeniowej Ambition), reguluje sposób pracy pedału przyspieszenia, przełożenia opcjonalnego, progresywnego układu kierowniczego oraz zmiany biegów opcjonalnej przekładu automatycznej S tronic. Za pomocą przycisku kierowca określa, czy systemy te mają pracować w trybie comfort, efficiency, auto, dynamic czy individual. Tryb individual (dostępny w połączeniu z radiem MMI) pozwala kierowcy na samodzielne, w określonych granicach, konfigurowanie funkcjonowania poszczególnych systemów.
![]() |
Audi drive select |
W trybie efficiency klimatyzacja, tempomat radarowy ACC (lub tradycyjny tempomat) czy adaptacyjny system oświetlenia, zostały tak zaprogramowane, by pomimo ich ciągłej pracy, zużycie paliwa było jak najmniejsze. W tym samym trybie, przekładania S tronic po zwolnieniu przez kierowcę pedału przyspieszenia, przechodzi w pracę na wolnym biegu.
Audi magnetic ride
Kolejnym opcjonalnym elementem wyposażenia Audi A3, zintegrowanym z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, jest elektromagnetyczny system kontroli zawieszenia Audi magnetic ride. W tłokach amortyzatorów cyrkuluje tu syntetyczny olej, zawierający mikroskopijnych rozmiarów cząsteczki magnetyczne. Jeśli w cewce pojawi się napięcie i powstanie pole magnetyczne, to cząsteczki ustawiają się poprzecznie do kierunku przepływu oleju, hamując w ten sposób jego przepływ.

Sterownik systemu, który nieprzerwanie analizuje stan drogi i styl jazdy kierowcy, w ciągu kilku milisekund na nowo dopasowuje siłę amortyzacji. Kierowca może wybrać jeden z trzech trybów pracy zawieszenia. Podczas jazdy w trybie „auto”, nowe Audi A3 porusza się w sposób bardzo równy, w trybie comfort – w sposób komfortowy, a w trybie dynamic bardzo sprężyści i sportowo. Reakcje układu kierowniczego są jeszcze bardziej spontaniczne, a wszelkie zachwiania pojazdu w dużym stopniu redukowane.
Część 1/4
Część 2/4
Część 4/4