Wszystko o: Audi A3/S3: Systemy Infotainment

http://www.audiblogpl.com/2013/11/wszystko-o-audi-a3s3-systemy.html

MMI Navigation plus

Nowe Audi A3 wyposażone jest w wiele elementów i rozwiązań spod znaku nowego Modułowego Systemu Infotainment (MIB). Centralny komputer systemu MMI poszczycić się może wchodzącą w jego skład techniczną nowinką, czyli MMX-Board (MMX: Multi-Media eXtension). MMX-Board składa się z procesora graficznego T 20 z serii Tegra 2, dostarczanego przez czołowego producenta, firmę Nvidia. Taki procesor pozwala na wyświetlanie obrazu w formacie 3D. 
Nowoczesny system zadziwia idealnie płaskim, wysuwanym za pomocą elektrycznego napędu monitorem, który dzięki swej wysokiej rozdzielczości 800 x 480 pikseli (7 cali), wyświetla obraz doskonałej jakości. Obudowę monitora wykonano z ultralekkiego magnezu. Jej grubość wynosi jedynie 11 mm.

Unikatowym rozwiązaniem zastosowanym w Audi A3 jest obrotowe pokrętło, które zintegrowano z panelem dotykowym „touch” systemu MMI. Powierzchnia „touch wheel” jest wrażliwa na dotyk, co pozwala na wpisywanie palcem liter lub cyfr. To kolejne techniczne rozwiązanie zapożyczone z klasy luksusowych limuzyn marki Audi. Alternatywnie dostępna jest inteligentna funkcja sterowania głosowego.


Audi connect

W skład Audi connect wchodzi moduł UMTS, dzięki czemu, umożliwiając dostęp do Internetu, system jest doskonałym uzupełnieniem nawigacji MMI Navigation plus. Można nim sterować bezpośrednio z terminala MMI, korzystając z przycisków na skórzanej wielofunkcyjnej kierownicy sport lub wykorzystując sterowanie głosowe. By być „online”, kierowca musi jedynie umieścić w czytniku kartę SIM i za jej pomocą przesyłać i odbierać dane, lub połączyć się z Internetem przez telefon komórkowy, wykorzystując profil zdalnego dostępu – SIM Access.

Punkt dostępu Hotspot (WLAN), będący integralnym elementem systemu, umożliwia pasażerom podłączenie do nowego Audi A3 aż do ośmiu mobilnych urządzeń, począwszy od iPhone’a aż po notebooki, by do woli surfować i mailować.

Mobilna komunikacja radiowa prowadzona jest teraz w standardzie UMTS a w nowym Audi S3 Sportback zadebiutował właśnie standard LTE, który umożliwia przesyłanie do 100 megabitów danych na sekundę. Technologia ta sukcesywnie wprowadzana będzie także do pozostałych modeli Audi. Wpłynie to na jakość usług Audi connect. Ponadto, standard ten umożliwia korzystanie z nowych aplikacji, takich jak np. HD-Video-Streaming, gry online i wiele innych, za pośrednictwem punktu dostępu Hotspot (WLAN).

„Audi connect” to wszystkie aplikacje i rozwiązania, które łączą samochody marki Audi z Internetem, kierowcą, infrastrukturą komunikacyjną i innymi pojazdami. Usługi oferowane w ramach Audi connect, np. informacje drogowe i informacje o pogodzie, są dostosowane do wykorzystania ich podczas jazdy. Na stronie www.myAudi.de, kierowca może, korzystając z domowego komputera zaplanować trasę, zapisać ją w swoim profilu i przed rozpoczęciem podróży przenieść do komputera samochodowego. Jeśli chce, może korzystać również z map i zdjęć Google Earth.

Informacje o ruchu drogowym dostarczane online przez Audi, nanoszą na mapę nawigacji aktualne dane o natężeniu ruchu. Jeśli wybraną trasę można przejechać łatwo, zabarwia się ona na zielono. Gdy ruch jest na niej jest zagęszczony lub utrudniony, to trasa przyjmuje kolor żółty, a w przypadku korków – czerwony. Wtedy kierowcy proponowana jest stosowna trasa alternatywna.

Kolejną usługą Audi, dostępną za pośrednictwem systemu Audi connect, jest szukanie użytecznych miejsc (ang. point of interest – POI). Funkcja aktywuje się za pomocą komendy głosowej lub panelu dotykowego. Kierowca Audi A3 musi jedynie podać miejscowość i słowo lub frazę, których szuka. Podana komenda, w postaci pakietu danych, przekazywana jest do wyszukiwarek Google. Znalezione informacje, w wielu przypadkach uzupełnione o dodatkowe praktyczne wskazówki, pojawiają się na monitorze MMI. W orientacji w konkretnej miejscowości pomaga nawigacja wykorzystująca aplikację Google Street View. Dzięki niej, kierowca widzi ulice wybranej miejscowości na panoramicznych obrazach o promieniu 360 stopni, zanim jeszcze dotrze do miejsca przeznaczenia.


Dzięki usłudze pakietu Audi connect pozwalającej na przesyłanie wiadomości SMS, kierowca może wysyłać wiadomości tekstowe również podczas jazdy, nie odrywając rąk od kierownicy. Wystarczy wypowiedzieć polecenie „Dyktowanie SMS do Jana Kowalskiego” i na wyświetlaczu MMI pojawi się rozpoznany przez system tekst. Można go edytować bezpośrednio przy użyciu głosu, lub korzystając z panelu dotykowego. Polecenie głosowe „Odczytanie wiadomości na głos” umożliwia odsłuchanie otrzymanych SMS-ów i natychmiastowe udzielenie odpowiedzi. System oferuje też podobnie funkcjonującą możliwość odczytywania na głos wiadomości e-mail.

Nawigacja z wykorzystaniem albumu ze zdjęciami: by skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy zapisać na twardym dysku systemu nawigacji MMI Navigation plus np. zdjęcia z urlopu wraz z danymi nawigacyjnymi (GPS) pobranymi ze strony Google Street View lub z innych stron internetowych, a następnie nadać im w nawigacji status celu podróży. Dzięki funkcji Cover Flow, zapisane obrazy, wybrane jako nasze cele, można oglądać bezpośrednio na wyświetlaczu MMI Display. Alternatywnie, można pobrać cele z folderów, które zorganizowano w bardzo przejrzysty sposób.

Ich import odbywa się za pomocą kart SD, wejść USB czy też poprzez konto użytkownika w Audi connect. Ponadto, dzięki nowej aplikacji Audi connect smartphone app (Audi MMI connect) obrazu można pobierać również z urządzeń przenośnych i jednym kliknięciem przesyłać je do pojazdu.

 Dodatkowe usługi poszerzają i ta już obszerną ofertę Audi connect dostępną w Audi A3. Klienci mogą konfigurować je w telefonie komórkowym lub w komputerze , zgodnie z własnymi preferencjami. Jedną z nich jest aplikacja Audi music stream umożliwiająca odbiór ponad trzech tysięcy stacji radiowych. Użytkownicy Audi A3 mogą stworzyć w telefonie komórkowym swoją listę „ulubionych” i łącząc się bezprzewodowo via WLAN, zarządzać nią przy pomocy nawigacji MMI Navigation plus. Muzyka odtwarzana jest wtedy przez pokładowy system audio.

W przypadku wiadomości online, użytkownicy mogą na stronie www.myAudi.de wybrać preferowane przez siebie źródła informacji (RSS Feeds). Podczas jazdy pasażer lub kierowca może je odsłuchać wykorzystując funkcję głosową, albo odczytać bezpośrednio z wyświetlacza MMI. Z systemem Audi connect – w dostosowany do korzystania z nich w samochodzie sposób – zintegrowane są też usługi oferowane przez portale społecznościowe Facebook i Twitter. Obok funkcji lektora, dostępna jest też funkcja informowania za pomocą wiadomości tekstowych: przygotowane elementy wiadomości tekstowych w połączeniu z danymi o aktualnej pozycji na życzenie informują znajomych o naszym aktualnym położeniu.

Usługa Service City Events, dostępna w systemie Audi connect, informuje – jeśli chcemy również za pomocą funkcji głosowej – o imprezach odbywających się w miejscu naszego zamieszkania lub będącym celem naszej podróży. Dzięki informacjom o połączeniach lotniczych kolejowych, system Audi connect podaje kierowcy godziny odjazdów i odlotów, numery peronów na dworcach i bramek na lotniskach oraz informacje o ewentualnych opóźnieniach. Usługa informująca o cenach paliwa przedstawi nam listę najtańszych stacji benzynowych wraz z cenami u celu naszej podróży lub w danej miejscowości.


Audi Phone Box

Kolejnym elementem opcjonalnym w nowym Audi A3 jest Audi Phone Box. Urządzenie to, w komfortowy sposób łączy z pojazdem wszelkiego typu telefony komórkowe. Centralnym elementem systemu jest płaska, uniwersalna antena satelitarna, umieszczona w spodniej części schowka. Pełni ona funkcję anteny w bezpośrednim otoczeniu smartphone’a, dzięki czemu wysyłany przez niego sygnał jest zredukowany do minimum. System komunikuje się z aparatem komórkowym przy pomocy standardu komunikacji bliskiego zasięgu i za pośrednictwem wzmacniacza przesyła sygnały do anteny pojazdu. Telefon jest zasilany przez podłączenie do standardowego wejścia USB w Audi Phone Box lub za pomocą odpowiedniego przewodu łączącego.


Bang & Olufsen Sound System

Dostępny opcjonalnie w nowym Audi A3 system nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System, to sprzęt nagłaśniający najwyższej klasy jaki może być dostępny w segmencie samochodów kompaktowych premium. Jego serce to wzmacniacz o mocy 705 W, który za pomocą piętnastu kanałów steruje czternastoma aktywnymi głośnikami. Mikrofon systemu nagrywa odgłosy zakłócające odbiór we wnętrzu i odpowiednio dopasowuje odtwarzany dźwięk. W połączeniu z nawigacją MMI Navigation, sprzęt nagłaśniający może odtwarzać dźwięk w wirtualnym systemie Dolby Surround. Jeśli na pokładzie znajduje się nawigacja MMI Navigation plus, to dźwięk odtwarzany jest w formacie 5.1 Dolby Surround. Ponadto funkcja GALA+ umożliwia dopasowanie dźwięku do słyszalnych we wnętrzu odgłosów pracy samochodu.
Oba głośniki niskotonowe w drzwiach, są równocześnie akcentami ozdobnymi samochodu. U ich górnego brzegu przebiega listwa w kształcie bumerangu wykonana z anodowanego aluminium, w której laserowo wygrawerowano nazwę duńskiego producenta tego wysokiej klasy sprzętu HiFi. Pomiędzy listwą, a osłoną głośnika znajduje się bardzo wąski światłowód, emitujący białe światło diodowe.


Część 1/4
Część 3/4
Część 4/4