Wszystko o: Audi A3/S3: Techniki oświetlenia

http://www.audiblogpl.com/2013/11/wszystko-o-audi-a3s3-techniki.html
Oprócz zwykłych standardowych reflektorów halogenowych nasze nowe Audi A3 może zostać na życzenie wyposażone w reflektory ksenonowe Xenon plus ze zintegrowanymi diodowymi światłami do jazdy dziennej. Diody świateł do jazdy dziennej tworzą u górnego i wewnętrznego brzegu reflektorów wąskie pasy o jednolitym optycznie konturze, przywodzące na myśl brwi ludzkiego oka. W technice LED wykonano także światła tylne. Zbudowane z diod elementy świetlne tworzą tu w ciemnościach płaskie, jednolite łuki. Górny kontur świateł zamyka znajdujące się u ich brzegu pasmo kierunkowskazu. Elementem wyposażenia seryjnego jest adaptacyjne światło hamowania pulsujące podczas ostrego hamowania.

 
Wykorzystująca również światło ksenonowe funkcja dynamicznego doświetlania zakrętów Audi adaptive light, gwarantuje na zakrętach inteligentne oświetlenie drogi. Jeśli Audi A3 wyposażone jest w system nawigacji, to funkcja Audi adaptive light może zostać wzbogacona o dodatkowe elementy: funkcję światła na drogach poza zabudowaniami, światła na autostradzie, światła na skrzyżowaniach i światła turystyczne, umożliwiające dostosowanie ustawienia reflektorów do ruchu prawo- lub lewostronnego. W połączeniu z zamontowaną z przodu kamerą wideo, można w płynny sposób automatycznie dopasowywać granicę przestrzeni oświetlonej i nieoświetlonej przez reflektory do pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka lub jadących przed naszym Audi. Dzięki temu, droga przed pojazdem jest zawsze dobrze oświetlona, aż do granic zasięgu świtała innego obiektu, np. pojazdu, a jego kierowca nie jest przez nas oślepiany. Podczas jazdy nocą pozwala to na znaczne poprawienie widoczności, a tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

Nowością w segmencie aut kompaktowych premium są dostępne opcjonalnie reflektory diodowe, w które dotychczas Audi wyposażało jedynie duże modele. Światła mijania nowego Audi A3 pochodzą z dwóch reflektorów z dynamiczną regulacją zasięgu, zbudowanych z dziewięciu wysoce wydajnych chipów diodowych. Natomiast źródło światła drogowego, które wydobywa się z reflektora przez ozdobną matową osłonę zrobioną z aluminium, wytwarzane jest przez osiem diod o dużej mocy. Diodowe światła doświetlania skrętu dobrze oświetlają nawet ostre zakręty. Zależnie od zamontowanej na pokładzie nawigacji, włączają się automatycznie, przed wjechaniem na skrzyżowanie. Nawigacja steruje także funkcją światła do jazdy na drogach poza obszarem zabudowanym i na autostradach oraz funkcją światła turystycznego, umożliwiającą dostosowanie ustawienia reflektorów do ruchu prawo- lub lewostronnego. Kiedy pada deszcz lub jest gęsta mgła, światła, dostosowując się do warunków atmosferycznych, zapewniają bezpieczną jazdę naszym Audi, ponieważ łagodnym światłem o szerokim zasięgu oświetlają obszar drogi.

Budowa reflektora LED w Audi A3
Dynamiczny zasięg reflektorów

All-weather light
Asystent świateł oparty na danych
z systemu nawigacji

Część 2/4
Część 3/4
Część 4/4