Wszystko o: Audi A3/S3: Ultralekka konstrukcja

http://www.audiblogpl.com/2013/11/wszystko-o-audi-a3s3-ultralekka.html

Ultralekka konstrukcja karoserii

Zasada ultralekkiej konstrukcji jest jedynym z głównych filarów marki Audi. Motto przyświecające tej filozofii brzmi: „Zapewniający optymalne funkcjonowanie właściwy materiał, na właściwym miejscu”. Nowe Audi A3 Limousine waży tylko 1235 kg.


Wysokiej jakości komponenty z hartowanej stali, z których wykonano przedział pasażerski, tworzą wytrzymałą, a równocześnie lekką strukturę. To z nich zbudowano znaczną część karoserii i właśnie one w głównej mierze przyczyniły się do odchudzenia przedziału pasażerskiego o 28 kg. Stale o wysokiej i najwyższej wytrzymałości znalazły zastosowanie również w wielu innych partiach pojazdu. Maska silnika, błotniki i belka za przednim zderzakiem wykonane są z aluminium. Pozwalają zaoszczędzić łącznie prawie 9 kg, poprawiając w ten sposób rozdział obciążeń między osiami.

Karoseria Audi A3 nie tylko mało waży, ale też jest bardzo sztywna i dobrze wyciszona. Tłumiąca hałasy uszczelka redukuje niepożądane odgłosy wewnątrz pojazdu. Współczynnik oporu cx w A3 Limousine wynosi tylko 0,29. Jest to zasługa nie tylko aerodynamicznego kształtu karoserii, ale również komory silnika i zabudowanego podwozia.


Ultralekka konstrukcja układu napędowego

Na wadze straciły także silniki nowego Audi A3. Przykładowo, jednostka 1.4 TFSI, waży teraz tylko 107 kg, czyli o 21 kg mniej niż jej wcześniejsza wersja. Największy wkład w tak dużą redukcję ciężaru ma aluminiowa skrzynia korbowa, która waży jedynie 18 kg. Obniżono także ciężar mniejszych komponentów, takich jak aluminiowe tłoki czy puste wewnątrz czopy półpanewek łba korbowodu.

Skrzynia korbowa silnika 1.8 TFSI to żeliwny odlew z cienkimi ściankami. Dzięki takiej budowie zaoszczędzono 2,4 kg. W modelu 2.0 TDI wałki wyrównoważające zamontowano teraz nie w misce olejowej, a w skrzyni korbowej, co pozwoliło na zmniejszenie ciężaru o 3 kg. Zmodyfikowane tłumiki w układzie wydechowym redukują wagę o kolejne 2 kg. Stosunkowo lekka jest również siedmiostopniowa przekładnia biegów, dostępna w Audi A3 1.8 TFSI. Waży jedynie 70 kg.


Ultralekka konstrukcja wnętrza pojazdu

Koncepcję ultralekkiej konstrukcji Audi zastosowano w całym pojeździe, również w jego wnętrzu. Twórcy nowego Audi A3 usunęli każdy zbędny gram, wszędzie tam, gdzie było to możliwe.

Na nowo zaprojektowane siedzenia są lżejsze o kilogram. W ramie tylnej kanapy, lekkie wkłady z tworzywa sztucznego zastąpiły używany wówczas stalowy drut. Nowe rozmieszczenie urządzeń sterujących pozwoliło na redukcję okablowania, co skutkuje obniżeniem ciężaru pojazdu o 1,5 kg.

Obudowę poduszki powietrznej pasażera wykonano z tworzywa sztucznego, a uchwyt monitora MMI – z magnezu. Oba rozwiązania obniżyły ciężar auta o łącznie 640 g.


Część 1/4
Część 2/4
Część 3/4