Audi R18 ostrzy zęby na nowego rywala… PORSCHE

http://www.audiblogpl.com/2013/12/audi-r18-ostrzy-zeby-na-nowego-rywala.html
Naszpikowane innowacyjną technologią bolidy Audi już od 12 lat wygrywają jeden z najtrudniejszych i najdłuższych wyścigów na świecie. 24-godzinna rywalizacja odbywa się na torze w Le Mans we Francji. W ostatnich zawodach zwycięskie bolidy Audi przejechały aż, 348 okrążeń, każde o długości 13 629 metrów (w sumie blisko 5000 kilometrów).

Przejechanie takiej odległości przy wyścigowych obciążeniach wymaga od inżynierów Audi istnej perfekcji w utrzymaniu wysokiej niezawodności przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych osiągów. Mimo, że zadanie jest spełniane bez zarzutów, to Audi stawia na rozwój innowacyjnych technologii, którymi wyposaża nową R-osiemnastkę.

Chociaż prace nad nowym modelem R18 e-tron quattro LMP1 trwają już od 2012 roku to szef Audi-Motorsport zdradza jedynie rozwiązania dotyczące oświetlenia. Światła LEDowe w nowym audi będą wspomagane przez światła laserowe. „Wdrążając tą nową technikę  oświetlenia, Audi stawia w Le Mans kolejny kamień milowy” –  mówł dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego podczas oficjalnej prezentacji nowego bolidu. „Światło laserowe otworzy w przyszłości zupełnie nowe możliwości także dla naszych modeli seryjnych. Po raz kolejny, sport motorowy przyspiesza wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych, oferowanych następnie naszym klientom.“

Światło laserowe… brzmi świetnie ale co to jest?

Laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego o barwie niebieskiej. Urządzenie (znajdujące się w tylnej części lampy przedniej) oświetla od tyłu żółtą fosforyzującą soczewkę z kryształu, przez którą promień świetlny przenika na zewnątrz. Dzięki zastosowanej technologi światła pozwalają na jeszcze bardziej jednolite oświetlenie drogi.

Jeden prototyp Audi już został wybudowany i jest obecnie testowany w USA na torze Sebring. Dr Wolfgang Ullrich tak skomentował plany koncernu na nadchodzące miesiące: „Projekt wszedł właśnie w decydująca fazę. (…) Po zbudowaniu pierwszego prototypu, naszym głównym celem są teraz jazdy testowe na najróżniejszych torach. Chodzi przede wszystkim o to, by osiągnąć dobre przebiegi, dopasować do siebie złożone systemy napędu hybrydowego i opracować całościową strategię efektywności, która nigdy dotąd nie była aż tak skomplikowana.“

W najbliższym sezonie Audi będzie musiało się zmierzyć z nowym rywalem – PORSCHE. Nowy bolid (919 LMP1) już przeszedł pierwsze testy. Jednym z kierowców zasiadających za sterami Porsche będzie Mark Webber, który odszedł z wyścigów F1 z teamu RedBull’a.

Nie przychodzi nam nic innego jak tylko czekać na flagę rozpoczynającą pierwszy wyścig sezonu, który odbędzie się dnia 20 kwietnia  na torze w Silverstone. Sześcio-godzinny wyścig będzie idealnym sprawdzianem osiągów i niezawodności maszyn przed Le Mans oraz wspaniałym widowiskiem dla fanów. Do głównego konkurenta R-osiemnastki z poprzednich lat – Toyoty dołączy nowy model Porsche 919. Czy audi oprze się tej ofensywie…?