Audi dzielone przez: 18 - A5 Cabriolet

Kabriolet zimą ogólnie przyjęty jest jako niezbyt dobry pomysł, ale patrząc na tegoroczną zimę może warto się zastanowić. Tym bardziej że samochody bez dachu zimą są tańsze niż w sezonie letnim i z tego właśnie skorzystałem.

Do mojej kolekcji modeli dołączyło Audi A5 Cabriolet w kolorze czarnym (dach w kolorze czerwonym), wersja przedliftingowa z silnikiem 2.0TFSI i napędem quattro.
Model wykonany jest przez firmę Norev więc jest to moje drugie po A4 kabrio od tego producenta.

Jak prezentuje się A5 Cabriolet z zewnątrz ? Całkiem nieźle, pod warunkiem że oglądamy go z odległości minimum metra bo kiedy zbliżymy się poniżej tej wartości ujrzeć można wiele elementów wykonanych słabo i niedokładnie. Spasowanie elementów nadwozia daje sporo do życzenia, szczeliny są za duże i pomimo czarnego lakieru rzucają się w oczy, sam lakier położony jest poprawnie i nie mam do niego zastrzeżeń.
Felgi wyglądają strasznie plastikowo, a zawieszenie wygląda jak przejęte z wersji Allroad.
Światła odwzorowane nie najgorzej, ale brakuje im tej głębi i detali pod kloszem.
Wszystkie elementy są otwierane, a koła w małym stopniu skrętne.

Dach jest dokładany. W moim egzemplarzu nie przylega on zbyt dobrze szczególnie ze strony pasażera. Sam dach w porównaniu do tego z A4 Cabriolet wypada o wiele słabiej, jest lżejszy i nie posiada wykończenia wnętrza w przeciwieństwie do tego z A4.

We wnętrzu jest lepiej niż na zewnątrz, podłoga wyściełana miękkim materiałem, deska i przełączniki odwzorowana jest dobrze, bardzo przyjemne połączenie kolorystyczne. Na duży plus zasługują pasy bezpieczeństwa które znajdziemy przy każdym fotelu, lubię takie detale.

Po przeanalizowaniu doszedłem do wniosku że pod maską znajduje się jednostka 2.0TFSI. Odwzorowana do przyjęcia jednak próżno szukać tu zbyt wielu detali. Silnik jest i nic więcej.
Minusem jest jeszcze to że maska jest na wysięgnikach a nie teleskopach.

Pod tylną pokrywą znajdziemy wyściełany miękkim materiałem bagażnik. Pozytywnymi rzeczami są odwzorowane metalowe uchwyty po bokach do mocowania bagażu oraz trójkąt ostrzegawczy umiejscowiony w pokrywie.

Podsumowując przed zakupem mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Z zewnątrz jest gorzej niż myślałem ale za to wewnątrz lepiej.
Jeżeli ktoś rozważa zakup A5 Cabriolet szczerze mówiąc odradzam a bardzo polecam A4 Cabriolet tej samej firmy które dostać można za niemal połowę ceny a wykonane jest nieporównywalnie lepiej.
Koszt - 139zł(promocja) + przesyłka | (cena zazwyczaj oscyluje w okolicy 200zł).
Ocena w skali 1-10 - 4,5.


Zdjęcia:
Pełna galeria zdjęć Full HD - Audi A5 Cabriolet - 1:18 Norev |1920x1080|