Wszystko o: Audi A8/S8: Systemy wsparcia, napęd i podwozie

http://www.audiblogpl.com/2014/01/wszystko-o-audi-a8s8-systemy-wsparcia.html
W grudniu miałem zaszczyt być obecnym na prezentacji nowego Audi A8. To czego się tam dowiedziałem o tym modelu skłoniło mnie do pójścia o krok dalej niż pozostałe serwisy. Model ten chce przedstawić w najdrobniejszych szczegółach. Poniżej ogromny artykuł, który podzieliłem na 3 części. Dowiesz się z niego właściwie wszystkich istotnych faktów o najbardziej luksusowym Audi. Zapraszam do wyczerpującego przewodnika po nowym Audi A8!

Nowe Audi A8 to najwyższej klasy komfort, jakość wykończenia porównywalna z ręczną robotą, konsekwentnie zastosowana lekka konstrukcja i wiele najnowszych rozwiązań technicznych. Audi przedstawia nową, zmodernizowaną odsłonę swojego, flagowego modelu A8. Nowe systemy wsparcia i innowacyjne reflektory diodowe Matrix LED sprawiają, że jazda nim jest jeszcze bardziej komfortowa i bezpieczna. W samochodzie zamontowano teraz jeszcze mocniejsze i bardziej efektywne silniki.


– najnowocześniejsze systemy wsparcia kierowcy oraz wyświetlacz na szybę head up
– na życzenie system nagłaśniający Advanced Sound System marki Bang & Olufsen i system Rear Seat Entertainment
– opcjonalna nawigacja MMI Navigation plus, system Audi connect z telefonem pokładowym umożliwiający dostęp do Internetu

– dwa silniki TFSI i dwa silniki TDI, moc od 258 KM do 435 KM
‑ wysoce efektywne Audi A8 hybrid zużywa na 100 km jedynie 6,3 l paliwa
– moc Audi A8 4.2 TDI zwiększono o 34 KM, do 385 KM
– Audi S8 wyposażono w jednostkę napędową o mocy 520 KM i w podwozie o sportowych właściwościach
– Audi A8 L W12 ma moc 500 KM i najwyższej klasy standardowe wyposażenie
– wszystkie silniki certyfikowano zgodnie z normą europejską Euro 6, niższe zużycie paliwa nawet o dziesięć procent w stosunku do poprzedniej generacji silników
– system COD wyłączający cylindry przy niższych obciążeniach w wariantach z silnikiem benzynowym V8 i w modelu W12
– Active Noise Cancellation (ANC) w wariantach z silnikiem benzynowym V8, w modelu W12 i A8 hybrid
– seryjnie montowana ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic i napęd quattro (za wyjątkiem A8 hybrid) – sportowy mechanizm różnicowy standardowo w modelu A8 4.2 TDI clean diesel quattro i S8

– adaptive air suspension z elektrycznie regulowanymi amortyzatorami, Audi drive select
– w wariantach z silnikiem ośmiocylindrowym i wzwyż, opcjonalne ceramiczne tarcze hamulcowe wzmocnione włóknem węglowym
– wspomaganie układu kierowniczego z napędem elektromagnetycznym, alternatywnie dynamiczny układ kierowniczy
– aluminiowe koła o średnicy 20 cali, stworzone w myśl koncepcji lekkiej konstrukcji


Nowe Audi A8 zapewnia bogatą ofertę opcjonalnych systemów wsparcia kierowcy, sprawiających, że prowadzenie samochodu jest bardziej komfortowe i płynne. System elektryczny tej dużej limuzyny zawiera siedem układów zapożyczonych z autobusów i – zależnie od wyposażenia – około 100 sterowników. Szczególnie efektywnym systemem przeniesionym tu z rozwiązań stosowanych w autobusach jest FlexRay, łączący systemy wsparcia kierowcy z systemami kontroli podwozia. FlexRay zapewnia szybką i bezpieczną wymianę danych między odpowiednimi sterownikami.


Reflektory diodowe Matrix LED: światło przyszłości

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są reflektory diodowe Audi Matrix LED, które debiutują w odmłodzonym Audi A8. W ten sposób, producent z Ingolstadt otwiera nowy rozdział w samochodowej technice oświetleniowej. Audi Matrix LED zawsze doskonale oświetlają drogę, a jednocześnie nie oślepiają innych uczestników ruchu drogowego. Każda jednostka światła drogowego składa się z 25 pojedynczych diod świetlnych, pogrupowanych po pięć wiązek w jednym reflektorze.

http://2.bp.blogspot.com/-Xm2PAlN9QDY/VLa6gnQVueI/AAAAAAAAA6w/k_XLoSiW2BM/s1600/Budowa%2Breflektora%2BLED.jpg
Budowa reflektora LED
http://1.bp.blogspot.com/-DhUO3Q6KJB4/VLa6glXk1CI/AAAAAAAAA6s/iRFBvAkP3Hc/s1600/Budowa%2Breflektora%2BMatrix%2BLED.jpg
Budowa reflektora Matrix LED

Po ustawieniu włącznika świateł w pozycji „automat“ i włączeniu świateł drogowych, w terenie niezabudowanym, przy prędkości powyżej 30 km/h, uaktywnia się automatyczny system sterujący pracą świateł. Sprawia on, że gdy tylko specjalna kamera w jaką wyposażono Audi A8 rozpozna inne pojazdy, reflektory w ułamkach sekundy wyłączają lub przyciemniają poszczególne diody.

System pracuje bardzo precyzyjnie. Nadjeżdżające z naprzeciwka lub jadące przed nami pojazdy nie są objęte wiązką światła (przez to ich kierowcy nie są oślepiani), ale odcinek drogi między naszym Audi a nimi, jest oświetlony maksymalnie. Gdy samochód jadący z naprzeciwka minie nas, światło drogowe ponownie rozbłyskuje z pełną mocą. Reflektory diodowe Audi Matrix LED są w pełni sterowane elektrycznie i działają bardzo elastycznie. Ich światło ma charakterystyczny, krystaliczny blask.

Dodatkową funkcją reflektorów Matrix LED jest tzw. światło oznaczające pieszych, połączone z dostępnym opcjonalnie asystentem jazdy nocą. Kiedy ta funkcja, w ściśle określonej strefie przed naszym pojazdem rozpozna postać człowieka, to pojedyncze diody trzykrotnie na krótko rozbłysną, wyraźnie w ten sposób oddzielając rozpoznaną osobę od otoczenia, ostrzegając równocześnie ją i kierowcę. Dodatkowo, asystent jazdy nocą jest w stanie rozpoznać większą zwierzynę. Jednak w takim przypadku nie reaguje błyskami diod, po to, by zwierzęcia nie przestraszyć i nie zdezorientować.

Diody świateł drogowych Audi Matrix LED doświetlają również zakręty, w odpowiedni sposób rozjaśniając lub przyciemniając centralny punkt świecenia, zgodnie z kierunkiem przebiegu zakrętu. Wykorzystując dane prospektywne o drodze dostarczane przez opcjonalny system nawigacji MMI Navigation plus (element wyposażenia standardowego modeli S8 i A8 L W12), reagują jeszcze zanim kierowca rozpocznie odpowiedni manewr kierownicą. Kolejne udogodnienie to kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Diody w kierunkowskazach są aktywowane blokowo, w cyklu co 150 milisekund, od wewnątrz do zewnątrz, w kierunku skręcania.


Nowość w Audi A8: wyświetlacz head up

Na życzenie, Audi wyposaża swą największa limuzynę w wyświetlacz obrazów na szybę head up, osadzony w tablicy rozdzielczej. W najbliższym polu widzenia kierowcy, na przedniej szybie, wyświetla w formie kolorowych symboli i liczb wszystkie dane, które interesują kierowcę. Wydają się one unosić ok. 2,5 m przed szybą.


Kierowca może szybko objąć wzrokiem obraz projektowany przez wyświetlacz head up, ponieważ jego oczy, przyzwyczajone podczas jazdy do patrzenia w dal, nie muszą się dopasowywać. Za pomocą systemu MMI, prowadzący pojazd wybiera informacje, które go interesują. Ponadto sam reguluje wysokość i jasność obrazu.

Ekran z ciekłego kryształu generuje obraz, a dwa asferyczne zwierciadła korygujące powiększają go i przekierowują. Ich bardzo precyzyjna kalibracja niweluje nieuniknione niewielkie zniekształcenia, wynikające z geometrii szyby. By uniknąć podwójnego obrazu, zarówno szyba, jak i wbudowana w nią folia mają specjalną formę.


Najbardziej efektywny: Adaptive cruise control z funkcją Stop&Go

Głównym systemem wsparcia kierowcy w nowym Audi A8 jest tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control (ACC) z funkcją Stop&Go i z systemem ochrony bezpieczeństwa Audi pre sense front (niedostępny w przypadku modelu A8 hybrid). W zakresie prędkości od 0 do 250 km/h, tempomat radarowy samodzielnie przyśpieszając i hamując, reguluje naszą prędkość i odstęp od pojazdu jadącego przed nami. Używając MMI, kierowca sam określa jak ma pracować system – w sposób komfortowy czy sportowy – wybierając jeden spośród czterech poziomów i zaprogramowanych odległości od poprzedzającego pojazdu.


Tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami ACC Stop&Go interpretuje dane pozyskiwane przez 27 innych systemów pokładowych Audi A8. Najważniejszych informacji dostarczają mu jego dwa własne czujniki radarowe. Ulokowano je w dolnej strefie przodu pojazdu. Pracują w paśmie częstotliwości 76 i 77 GHz i monitorują pole o zasięgu 250 m i kącie 40 stopni. Kamera video, zamontowana na wstecznym lusterku, monitoruje obszar przed samochodem o zasięgu ok. 60 m i kącie również 40 stopni. 

Dzięki tak szczegółowym informacjom, system wspiera kierowcę antycypując niektóre sytuacje. Wykorzystując dane prospektywne o drodze dostarczane przez opcjonalny system nawigacji MMI Navigation plus, może na przykład z łatwością obliczyć tor jazdy, także w zakrętach. Czy to podczas zmiany pasa ruchu, czy na krętych drogach poza terenem zabudowanym, podczas wyprzedzania czy skręcania – tempomat ACC Stop&Go zapewnia wysokie bezpieczeństwo niezależnie od sytuacji. 

Tempomat ACC Stop&Go dobrze funkcjonuje także podczas jazdy z niską prędkością. W tym przypadku system może spowolnić tempo jazdy nowego A8 – na przykład w korku – a nawet zatrzymać pojazd. Jeśli postój jest krótki, limuzyna automatycznie, po kilku sekundach ruszy dalej. Przy dłuższym zatrzymaniu kierowca musi nacisnąć pedał gazu lub ponownie uruchomić system. Podczas automatycznego ruszania, system wykorzystuje również sygnały przekazywane przez czujniki ultradźwiękowe asystenta parkowania plus, umieszczone w przednim zderzaku. 


Kompleksowy system bezpieczeństwa: Audi pre sense 

System bezpieczeństwa Audi pre sense w nowym Audi A8 dostępny jest w wielu wariantach. W wersji standardowej, w postaci systemu ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense basic, uaktywnia się, gdy za pomocą czujników elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC rozpozna niebezpieczną sytuację. Wtedy inicjuje napięcie przednich pasów bezpieczeństwa oraz zamyka dach i okna, pozostawiając jedynie niewielka szparę. Równocześnie zapalają się światła awaryjne, ostrzegając nadjeżdżające pojazdy o niebezpieczeństwie.


W kombinacji z tempomatem ACC Stop&Go, dostępny jest system ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense front. Powyżej prędkości 30 km/h pomaga kierowcy uniknąć najechania na innego uczestnika ruchu drogowego lub na przeszkodę, albo też ograniczyć skutki takiej kolizji. W krytycznej sytuacji uaktywnia się asystent hamowania Audi braking guard. Ostrzega on kierowcę – na początku za pomocą sygnału akustycznego i świetlnego – o niebezpieczeństwie. Równocześnie wzrośnie ciśnienie w układzie hamulcowy oraz usztywnia się sprężyny i amortyzatory. 

Jeżeli prowadzący auto nie zareaguje na sygnały, włącza się drugi stopień ostrzeżenia – krótkie szarpnięcie i przyhamowanie. Równocześnie napinają się pasy bezpieczeństwa. Jeśli kierowca teraz naciśnie pedał hamulca, hydrauliczny asystent hamowania zwiększy siłę hamowania, dostosowując ją odpowiednio do sytuacji. Jeśli kierowca zignoruje ostrzegawcze szarpnięcie, asystent zainicjuje samoczynne hamowanie częściowe, które zwalnia Audi A8 do prędkości 3 m/s2, przy czym przeszkoda przed nim musi znajdować się w ruchu. Okna i dach zamykają się całkowicie, aktywują się światła awaryjne, pasy mocno się napinają. Z asystentem zmiany pasa ruchu Audi side assist zintegrowano system Audi pre sense rear, element składowy prewencyjnego systemu bezpieczeństwa Audi pre sense. 

Gdy czujnik rozpozna niebezpieczeństwo ewentualnego najechania przez inny pojazd na tył naszego Audi, ostrzega nadjeżdżający z tyłu pojazd uruchamiając automatycznie światła awaryjne. Jeśli sytuacja staje się krytyczna, zamyka okna i dach oraz napina pasy bezpieczeństwa. Zależnie od konfiguracji, uaktywniają się również fotele: górna strefa oparć i przednie zagłówki podjeżdżają do przodu i w górę, boki siedzeń napełniają się powietrzem.

Jeżeli w naszym Audi A8 znajduje się najbardziej zaawansowana i rozbudowana wersja systemu Audi pre sense – pakiet wsparcia kierowcy wraz z systemem Audi pre sense plus – w razie wypadku uruchamia się trzeci i czwarty stopień ingerencji. System wzmacnia siłę hamowania i całkowicie napina pasy bezpieczeństwa. Około pół sekundy przed nieuniknioną kolizją dochodzi do ostatniej fazy hamowania z samoczynnym pełnym zatrzymaniem. Kolizja i jej skutki są znacznie mniejsze, ponieważ do momentu uderzenia limuzyna zdoła zredukować prędkość do 40 km/h.

W razie konieczności, poniżej prędkości 30 km/h, tempomat samoczynnie zatrzyma auto z prawie pełną siłą hamowania, niezależnie od tego, czy pojazd przed nim porusza się, czy jest nieruchomy. Przy prędkości poniżej 20 km/h, pełne hamowanie w wielu sytuacjach pozwala na całkowite uniknięcie wypadku, w każdym przypadku znacznie zmniejsza prędkość przy kolizji, a tym samym sprawia, że wypadek będzie miał mniej poważne skutki.

Jeśli dojdzie do wypadku, to uaktywni się następny innowacyjny system: asystent hamowania zapobiegający następnej kolizji. Automatycznie, bez udziału kierowcy zahamuje ponownie, dzięki czemu pojazd nie będzie poruszał się dalej w niekontrolowany sposób. 


Radarowa kontrola sytuacji za pojazdem: Audi side assist

Przy prędkości powyżej 30 km/h, uaktywnia się asystent zmiany pasa ruchu Audi side assist. Dwa czujniki radarowe umieszczone z tyłu samochodu kontrolują ruch na dystansie około 70 m. Jeśli ocenią, że rozpoznany przez system pojazd zagraża bezpiecznej zmianie pasa ruchu, ponieważ znajduje się w martwym punkcie lub zbliża się z dużą prędkością, w obudowie bocznego lusterka zapali się żółta dioda.


Jeżeli mimo to prowadzący samochód włączy kierunkowskaz by zmienić pas ruchu, dioda kilkakrotnie szybko błyśnie. To wyraźny sygnał ostrzegawczy. Optycznie funkcję tę rozwiązano tak, że sygnały widzi tylko kierowca. Jasność świecenia diody zależy od światła otoczenia i można ją regulować za pomocą systemu obsługi MMI. Natomiast przyciskiem w słupku A można ją deaktywować. 


Pewnie zachowując tor jazdy: Audi active lane assist

Aktywny asystent toru jazdy Audi active lane assist ostrzega kierowcę, gdy ten przypadkowo chce zmienić tor jazdy. Asystent uaktywnia się przy prędkości powyżej 65 km/h. Kamera video, zamontowana na wstecznym lusterku, monitoruje obszar przed samochodem na odległość ok. 60 m i w promieniu ok. 40 stopni. Specjalne oprogramowanie przetwarza rejestrowany przez nią obraz, rozpoznaje linie rozgraniczające pasy ruchu i ustawia tor jazdy nowego Audi A8 dokładnie między nimi.


Kiedy nasza limuzyna zbliża się do linii rozdzielającej pasy jazdy bez włączenia kierunkowskazu, system pomaga kierowcy pozostać na właściwym pasie ruchu ingerując delikatnie w pracę elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego. W systemie obsługi MMI, prowadzący określa, jak szybko asystent toru jazdy ma zareagować i czy jego reakcja ma być powiązana z wibracją kierownicy oraz odpowiednim sygnałem ostrzegawczym. Jeśli zdecyduje się na wybór szybkiej ingerencji, system sprawi, że Audi A8 będzie poruszać się dokładnie środkiem wybranego pasa ruchu.

Asystent Audi active lane assist ingeruje także w razie zagrożenia wpadnięciem w poślizg. Wspiera prawidłowe kontrowanie, chwilowo wzmacniając lub osłabiając działanie wsparcia układu kierowniczego. W połączeniu z asystentem zmiany pasa ruchu Audi side assist, funkcja ta uaktywnia się także w przypadku zagrożenia kolizją z pojazdem poruszającym równoległym pasem ruchu.


Zawsze dobrze poinformowany: połączony z kamerą system rozpoznawania znaków drogowych

System rozpoznawania znaków drogowych, bazujący na informacjach przekazywanych przez kamerę, identyfikuje znaki ograniczenia prędkości i inne ważne znaki drogowe. Następnie pokazuje je w formie grafik na monitorze systemu informacji kierowcy lub na opcjonalnym wyświetlaczu na szybę head up. 

http://1.bp.blogspot.com/-UUSu36v7ovs/VLa8K7fXLnI/AAAAAAAAA70/TwHGkpxYK6o/s1600/rozpoznawanie%2Bznakow.jpg
Rozpoznawanie znaków drogowych

Aby odpowiednio zidentyfikować znaki, system dokonuje oceny obrazów jakich dostarcza kamera zamontowana z przodu wstecznego lusterka i porównuje je z informacjami dostarczanymi przez nawigację MMI Navigation plus.


Dalekie spojrzenie w ciemnościach: asystent jazdy nocą
 
Kolejny zaawansowany technicznie system w nowym Audi A8 to asystent jazdy nocą, który rozpoznaje i oznacza pieszych oraz zwierzęta. Jego działająca na podczerwień kamera o dalekim zasięgu (FIR), umieszczona w osłonie chłodnicy Singleframe, reaguje na ciepło emitowane przez obiekty. Komputer przetwarza informacje na czarno-białe obrazy i pokazuje je na siedmiocalowym wyświetlaczu systemu informacji kierowcy (FIS). Chłodniejsze otoczenie jest zaciemnione, a ludzie i większe zwierzęta są wyraźnie jaśniejsze. Oprogramowanie przetwarza obrazy zarejestrowane w odległości nawet do 130 m, a rozpoznane żywe obiekty otacza na wyświetlaczu żółtą linią.


Gdy komputer rozpozna potencjalnie niebezpieczną sytuację, obiekt oznaczany jest na czerwono i rozlega się ostrzegawczy gong. Ostrzeżenie pojawia się także na opcjonalnym wyświetlaczu na szybę head up. Ponadto obiekt – jeśli jest to człowiek – oświetlany jest trzema krótkimi błyskami diod lub reflektorów diodowych Matrix LED. Równocześnie wstępnie wzrasta ciśnienie w układzie hamulcowy.

Działająca na podczerwień kamera o dalekim zasięgu, obejmująca w poziomie kąt 24 stopni (kąt pionowy: 18 stopni), monitoruje przestrzeń do 300 m wprzód, a więc znacznie dalej niż sięga światło drogowe. Ochronny klosz chroni ją przed uderzeniami kamieni. Przy niskiej temperaturze otoczenia kamera jest podgrzewana, a w razie zabrudzenia czyszczona wraz z reflektorami.

Komfortowe systemy wsparcia parkowania

W nowym Audi A8 mamy do wyboru kilka systemów wspomagających komfortowe parkowanie. Asystent parkowania plus (element wyposażenia standardowego modelu S8 i A8 L W12), wykorzystuje osiem czujników ultradźwiękowych, aby sygnalizować akustycznie i graficznie zmiany odstępu przed i za pojazdem. Uzupełnieniem asystenta jest kamera monitorująca jazdę do tyłu i kamery śledzące otoczenie pojazdu w promieniu 360 stopni. To cztery niewielkich rozmiarów kamery, które rejestrują bezpośrednie otoczenie samochodu i generują wirtualny widok z góry. Na monitorze systemu MMI kierowca ma możliwość wyświetlania kolejnych obrazów zapisywanych przez kamery.


Nowością w Audi A8 jest asystent parkowania z funkcją rozpoznawania otoczenia. Wykorzystuje on dwanaście czujników ultradźwiękowych, które przy niewielkiej prędkości rejestrują i mierzą wolne miejsca przy krawędzi jezdni. Jeśli znajdą lukę nadającą się do zaparkowania samochodu, na wyświetlaczu systemu informacji pokładowej FIS pojawi się odpowiednia informacja. Gdy tylko kierowca rozpocznie jazdę do tyłu, system się aktywuje i przejmuje kontrolę nad manewrami. Kierowca musi jedynie dodawać gazu, przełączać biegi i hamować. Funkcja rozpoznawania otoczenia ostrzega prowadzącego również przed ewentualnymi przeszkodami z boku pojazdu.

Miejsca parkingowe mogą być umiejscowione zarówno równolegle, jak i prostopadle do krawędzi jezdni. Asystent parkowania w razie potrzeby wjechania na wąskie miejsce parkingowe pomoże nam zaparkować w kilku manewrach do przodu i do tyłu. Podczas wyjeżdżania udzieli nam podobnego wsparcia. Maksymalna prędkość podczas manewrowania wynosi 7 km/h.


Audi A8 znajduje się w czołówce, także gdy rozpatruje się zamontowane w nim systemy infotainment. Opcjonalny system nawigacji MMI Navigation plus (standard dla modeli S8 i A8 L W12), przekazuje innym systemom zbierane przez siebie dane. Klarowna koncepcja jego obsługi, z reagującym na nacisk polem dotykowym MMI touch, to pionierskie rozwiązanie. Klient ma tu także do wyboru szereg elementów składowych infotainment, od Audi connect z telefonem pokładowym po system Rear Seat Entertainment.


Nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch zbudowana jest z dwóch modułów. Radio łączy w sobie funkcje tunera i systemu dźwiękowego, natomiast główna jednostka to kolejne elementy składowe, w tym napęd DVD, dwa czytniki kart SIM i twardy dysk o pojemności 60 GB z danymi nawigacji. Jedna trzecia tej pojemności służy do gromadzenia danych z telefonu i plików muzycznych. Audi music interface i adapter Bluetooth umożliwiają wygodne podłączenie urządzeń przenośnych np. telefonów komórkowych.

Wydajny procesor graficzny generuje obrazy 3D o doskonałej rozdzielczości. Mapa pokazuje bogaty w detale przestrzenny model terenu, a nawigowanie do celu może być oznaczone za pomocą klasycznych strzałek lub animacji. Ośmiocalowy monitor, przy pomocy napędu elektrycznego, wysuwa się z tablicy rozdzielczej. Dzięki swej wysokiej rozdzielczości, 800 x 480 pikseli, pokazuje obrazy doskonałej jakości.


Miejsca parkingowe mogą być umiejscowione zarówno równolegle, jak i prostopadle do krawędzi jezdni. Asystent parkowania w razie potrzeby wjechania na wąskie miejsce parkingowe pomoże nam zaparkować w kilku manewrach do przodu i do tyłu. Podczas wyjeżdżania udzieli nam podobnego wsparcia. Maksymalna prędkość podczas manewrowania wynosi 7 km/h. 

Za pomocą MMI touch, kierowca podaje cel podróży lub numer telefonu pisząc litery i cyfry palcem, na powierzchni modułu. System rozpoznaje również wprowadzane w ten sposób znaki alfabetów azjatyckich. Ręka może przy tym wygodnie spoczywać na dźwigni zmiany biegów przekładni tiptronic. Po wpisaniu każdego znaku, system, akustycznym sygnałem, potwierdza jego zarejestrowanie. Ponadto, przy pomocy MMI touch, można przesuwać mapy i przewijać listy. Dzięki technice black panel, touchpad jest także polem wyboru jednej z sześciu radiostacji. 

Nawigacją MMI Navigation plus, w nowym Audi A8 można także operować klasycznie, używając dużego, reagującego na nacisk, regulatora obrotowego. Obsługa głosowa systemu umożliwia wypowiadanie na głos całych nazw miejsc i ulic, których ma poszukać nawigacja. Rozpoznaje też dane zapisane w telefonie i pliki muzyczne zarejestrowane na twardym dysku. 


MMI Navigation plus: bliska współpraca w sieci

Nawigacja MMI Navigation plus ściśle współpracuje z różnymi systemami wsparcia kierowcy i ochrony bezpieczeństwa znajdującymi się na pokładzie nowego Audi A8. System nawigacji ocenia prospektywne dane o drodze i przekazuje informacje do komputerów, które sterują tempomatem z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control z funkcją Stop&Go (za wyjątkiem modelu A8 hybrid), reflektorami diodowymi Matrix LED i automatyczną skrzynią biegów tiptronic. Pozwala to systemom precyzyjnie dopasować swoje funkcjonowanie do konkretnej sytuacji. 

Nowe Audi A8 oferuje szeroką gamę części składowych systemu HiFi i służących do komunikacji. Radio z napędem DVD, dwoma czytnikami kart SIM i potrójnym tunerem, to element wyposażenia standardowego, podobnie jak system nagłaśniający Audi Sound System. W jego skład wchodzi sześciokanałowy wzmacniacz o mocy 180 W i dziesięć głośników. Opcjonalnie dostępny jest podwójny tuner do odbioru cyfrowych radiostacji (DAB i DAB +) oraz cyfrowy tuner TV
i zmieniarka DVD/CD (element wyposażenia seryjnego Audi S8 i A8 L W12).

System dźwiękowy Bose Surround Soundsystem jest kolejnym stopniem rozbudowy sprzętu HiFi. W wersjach z silnikiem V8, w modelu A8 hybrid i A8 L W12 jest on dostępny standardowo. Cyfrowy wzmacniacz steruje tu 14 głośnikami ( w tym subwooferem) o mocy ponad 600 W. System umożliwia odtwarzanie nagrań stereo w pięciokanałowym formacie Surround Sound. 

Ukoronowaniem oferty jest sprzęt nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System. Pracuje on z wykorzystaniem specjalnego algorytmu, umożliwiającego stworzenie efektu akustycznego niczym w sali koncertowej. Muzyka rozbrzmiewa tu prawie jak z ogromnej, wirtualnej sceny. Sercem tego najwyższej jakości sprzętu są dwa wzmacniacze o mocy ponad 1400 W. Za pomocą cyfrowych wyjść, z których jedno jest bardzo energooszczędne, sterują 19 głośnikami, w tym subwooferem. Głośniki wysokotonowe są schowane po lewej i prawej stronie tablicy rozdzielczej. Po włączeniu systemu wysuwają się automatycznie. Osłony głośników wykonano z polerowanego aluminium. Akustyczna izolacja samochodu sprawia, że dźwięk nie wydostaje się na zewnątrz.


Dla wszystkich wersji silników i karoserii, za wyjątkiem modelu A8 hybrid, dostępny jest system Rear Seat Entertainment. Jeśli samochód wyposażono w tylne siedzenie z podnóżkiem, to najprawdopodobniej jest w nim również w Rear Seat Entertainment. Z tyłu oparć foteli kierowcy i pasażera z przodu, zamontowano dwa wyświetlacze o przekątnej 10,2 cala. Można je ustawić pod kątem, a obrazy które pokazują mogą być na obu ekranach różne. 

System Rear Seat Entertainment posiada własny napęd DVD, zmieniarkę płyt, dwa wejścia kart SD i oddzielny interfejs Audi Music Interface do podłączania przenośnych odtwarzaczy. Równocześnie, Rear Seat Entertainment połączony jest z systemem nagłaśniającym, tunerem TV i nawigacją MMI Navigation plus.

Do sterowania całym systemem służy specjalny panel obsługi systemu MMI zamontowany w tylnym podłokietniku. Nienaganny dźwięk zapewniają pokładowe głośniki, dwa zestawy słuchawek przewodowych lub słuchawki bezprzewodowe wykorzystujące bluetooth.


Audi connect

Idealnym uzupełnieniem nawigacji MMI Navigation plus jest opcjonalny system Audi connect (standard w modelach S8 i A8 L W12). Audi connect to moduł do transmisji danych, umożliwiający dostęp do Internetu. W Audi A8 wykorzystuje standard UMTS. Na terenach, na których transmisja danych w standardzie UMTS nie jest jeszcze możliwa, Audi connect pracuje w o poziom niższym standardzie EDGE.


Korzystając z punktu dostępu hotspot (WLAN), części składowej Audi connect, pasażerowie mają możliwość podłączenia do pojazdu aż do ośmiu mobilnych urządzeń, dzięki czemu mogą do woli surfować i mailować. Kierowcy natomiast, system zapewnia możliwość korzystania w pojeździe z dopasowanych do jego potrzeb usług online z pakietu Audi connect – począwszy od nawigacji przy pomocy map Google Earth i Google Street, poprzez radio internetowe Audi music stream,
aż po informacje drogowe online. Najnowsza usługa – informacje o dostępności miejsc parkingowych – wskazuje tradycyjne oraz piętrowe parkingi naziemne i podziemne w miejscu naszego pobytu, u celu podróży lub w innym dowolnie wybranym miejscu. 

System Audi connect wykorzystuje samochodową antenę zapewniającą optymalny zasięg. Cyfrowy procesor gwarantuje doskonałą jakość dźwięku podczas korzystania z zestawu głośnomówiącego. Głos odtwarzany jest za pośrednictwem sprzętu nagłaśniającego. Na życzenie, system można wzbogacić o jeden lub dwa zestawy bezprzewodowych słuchawek, które umożliwiają dyskretne prowadzenie rozmów telefonicznych. Zastosowanie standardu szyfrowania WPA2 zapewnia bezpieczną transmisję danych.

Aby skorzystać z Audi connect, wystarczy umieścić w czytniku kartę SIM. Alternatywnie można bezpośrednio podłączyć do Internetu kompatybilny telefon komórkowy, wykorzystując profil dostępu zdalnego SIM Access. Dodatkowe opłaty czy osobno zawierane umowy są zbędne. Audi, ze względu na ewentualną transmisję dużych ilości danych, poleca zryczałtowaną opłatę za korzystanie z usług telekomunikacyjnych.


Mocne, wydajne i o wysokiej kulturze pracy – oba silniki benzynowe TFSI i dwa diesle TDI, to jednostki z wtryskiem bezpośrednim i turbodoładowaniem. Wszystkie spełniają europejski standard emisji spalin Euro 6. System Start-Stop jest elementem ich wyposażenia seryjnego. Zużycie paliwa obniżono nawet o dziesięć procent, ale moc większości silników wzrosła i wynosi od 190 kW (258 KM) do 320 kW (435 KM).


Silnik 3.0 TFSI: spontaniczny, o głębokim brzmieniu, sportowy

Zmodernizowany silnik 3.0 TFSI dostarcza moc 228 kW (310 KM) i moment obrotowy 440 Nm, dostępny w zakresie od 2900 do 4750 obr./min. Zasysane powietrze potrzebne do pracy tego sześciocylindrowca jest zagęszczane w turbosprężarce umieszczonej w 90-stopniowym kącie pomiędzy rzędami cylindrów. Dwa intercoolery obniżają temperaturę powietrza, tak by do cylindrów dostało się więcej tlenu.

W porównaniu z poprzednikiem, nowa jednostka 3.0 TFSI ma moc większą o 15 kW (20 KM), ale zużywa mniej paliwa. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań: odłączaniu sprężarki przy niższych obciążeniach, przestawianych krzywkach wlotu i wylotu na wałku rozrządu, lżejszego wału korbowego, wyższej kompresji (10,8:1) oraz pakietu rozwiązań zmniejszających tarcie, m. in. układowi rozrządu napędzanego łańcuszkiem oraz regulowanej pompie wodnej. Wałek wyrównoważający, tuleje cylindrów, miska olejowa i system odpowietrzania skrzyni korbowej również zostały zmodyfikowane. 

Największą jednak innowacją wprowadzoną w jednostce 3.0 TFSI jest dodanie pośredniego wtrysku benzyny, jako uzupełnienia wtrysku bezpośredniego. Wtryskuje on paliwo przy końcówce kolektora dolotowego, w strefie ruchomych klap dławienia przepływu tumble, gdzie benzyna intensywnie miesza się z powietrzem. Powstała w ten sposób lepsza mieszanka paliwowo-powietrzna redukuje zużycie i obniża emisję cząstek stałych. Bezpośredni wtrysk benzyny, wytwarzający ciśnienie o wartości do 200 barów, aktywuje się przy rozruchu silnika i przy większych obciążeniach.

Mocny zryw, spontaniczne reakcje i głębokie brzmienie – trzylitrowy silnik V6 o pojemności skokowej 2995 cm3, to typowo sportowa jednostka napędowa. Sprawia, że Audi A8 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,7 sekundy (model A8 L: 5,9 s). Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich modeli serii A8, prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Średnie zużycie w jego przypadku wynosi 7,8 litra na 100 km (183 g CO2 na km). Audi A8 L zużywa 7,9 litra i emituje 184 g CO2 na km.


Silnik 4.0 TFSI: system COD obniża zużycie

Jednostka napędowa 4.0 TFSI generuje moc 320 kW (435 KM) – czyli o 11 kW (15 KM) większą niż dotychczas. Maksymalny moment obrotowy 600 Nm, osiąga pomiędzy 1500 a 5000 obr./min. Silnik V8 Biturbo o pojemności skokowej 3993 cm3 rozpędza nowe Audi z postoju zatrzymanego do 100 km/h w 4,5 sekundy. W przypadku Audi A8 L, standardowy sprint trwa 4,6 sekundy. Średnie zużycie paliwa zamyka się w 9,1 litrach na 100 km (model A8 L: 9,2 litra), co odpowiada emisji 213 g CO2 na km (A8 L: 216 g).

Tak dobre osiągi są wynikiem wprowadzenia szeregu drobnych ulepszeń. Najważniejszym rozwiązaniem wpływającym na wysoką efektywność jest system cylinder on demand (COD). Gdy obciążenie jednostki napędowej jest małe lub średnie, odłącza on cztery cylindry, zamykając zawory i dezaktywując wtrysk i zapłon.

 Aby skompensować głośniejszą pracę silnika w tym trybie, aktywny system redukcji hałasu Active Noise Cancellation (ANC) generuje we wnętrzu pojazdu odpowiednie przeciwdźwięki, a aktywne łożyska silnika tłumią wibracje.
Techniczne zaawansowanie jednostki 4.0 TFSI przejawia się w wielu detalach. Jego dowodem są np. turbosprężarki Twinscroll, umożliwiające szybkie generowanie gwałtownie rosnącego momentu obrotowego, innowacyjny system zarządzania temperaturą i układ głowic cylindrów. Ich strona wydechowa znajduje się wewnątrz, a strona ssąca na zewnątrz. Turbosprężarkę i intercooler umieszczono w wewnętrznym kącie pomiędzy rzędami cylindrów. Dzięki tej koncepcji, gazy mają do pokonania bardzo krótką drogę, czego efektem są minimalne straty wynikające z przepływu i spontaniczne reakcje silnika.


Silnik 6.3 W12 FSI: wyjątkowa jednostka napędowa

Silnik benzynowy W12, generujący olbrzymią moc 368 kW (500 KM) i maksymalny moment obrotowy 625 Nm, dostępny przy 4750 obr./min. Ta duża limuzyna, od 0 do 100 km/h przyspiesza w czasie 4,7 sekundy, a jej prędkość maksymalna – ograniczona elektronicznie – wynosi 250 km/h. Zużywa średnio 11,7 litra benzyny na 100 km i emituje 270 g dwutlenku węgla na kilometr.

Silnik ten ma pojemność 6299 cm3, a przy tym zaledwie 50 cm długości i 70 cm szerokości. Składa się czterech rzędów cylindrów, ułożonych po trzy. Każde dwa rzędy przesunięto względem siebie i umieszczono naprzeciw, w pochyleniu 15 stopni. 

W ten sposób układają się w jedną, szeroką konstrukcję. Obie grupy cylindrów tworzą rozwidlenie w kształcie litery V o kącie 72 stopni. Czop korbowy jest przesunięty względem wału korbowego o dwanaście stopni, dzięki temu zapłon w dwunastu cylindrach odbywa się w idealnym odstępie 60 stopni.

Ważący 234 kg silnik W12 jest stosunkowo lekki. Skrzynię korbową wykonano z twardego i lekkiego stopu aluminiowo-krzemowego. Belka trawersowa z osadzonymi w niej żeliwnymi gniazdami łożysk tworzy dolną część skrzyni. Tłoki, także wykonane z lekkiego metalu, a z racji tego, że rzędy cylindrów ułożono w kształcie litery V, mają ścięte powierzchnie, tak, by komory spalania miały optymalną geometrię i były możliwie najbardziej wydajne. Napęd wału korbowego i napęd łańcuszkowy charakteryzują się minimalnym tarciem. System zarządzania temperaturą rozprowadza ciepłe powietrze pomiędzy silnikiem, skrzynią biegów i wnętrzem pojazdu.

W aluminiowych głowicach cylindrów obracają się cztery wałki rozrządu. Krzywki wlotu można na nich przestawiać o 52 stopni kąta obrotu wału korbowego. Napędzane łańcuszkiem wałki uruchamiają 48 zaworów. Benzyna wtryskiwana jest bezpośrednio do komór spalania. Forma kanałów wlotowych wprawia wpływające powietrze w rotację. W połączeniu z wysokim zagęszczeniem, w stosunku 11,8:1, ruchome klapy dławienia przepływu „tumble “zwiększają efektywność spalania.

Nowatorskim rozwiązaniem technicznym zastosowanym w silniku W12 jest system cylinder on demand (COD). Przy niskim i średnim obciążeniu oraz niskiej i średniej liczbie obrotów – do ok. 250 Nm i 3 000 obr./min – system odłącza cztery górne cylindry lewego lub prawego rzędu, zamykając zawory i deaktywując wtrysk oraz zapłon. Jeśli faza odłączenia trwa dłużej, cylindry odłączonego rzędu są ponownie zapalane, by nie ostygł katalizator. W ten sposób, podczas dłuższej jazdy z aktywnym systemem COD, rzędy cylindrów odłączane są na przemian.


Silnik 4.0 TFSI z modelu S8: sportowe osiągi w limuzynie

Silnik 4.0 TFSI generuje moc 382 kW (520 KM) i maksymalny moment obrotowy 650 Nm, dostępny w zakresie od 1700 do 5500 obr./min. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,1 sekundy, a jego prędkość maksymalna – ograniczona przez producenta – wynosi 250 km/h. Jednostka napędowa V8 biturbo zużywa średnio 9,6 litra benzyny na 100 km, emitując przy tym 225 g dwutlenku węgla na kilometr. Dźwięk motoru jest teraz jeszcze głębszy.

Za tak doskonałymi parametrami silnika stoi olbrzymia wiedza techniczna i doświadczenie koncernu Audi AG. Dzięki niej, Audi S8 jest również wyposażone w specjalnie zaprojektowany układ głowic cylindrów, których wewnętrzna strona pozostaje gorąca, turbosprężarki typu Twinscroll oraz system cylinder on demand (COD), w zakresie obciążeń częściowych odłączający cztery z ośmiu cylindrów. Dodatkowo, w S8 znajdziemy aktywny system redukcji hałasu Active Noise Cancellation System (ANC) i aktywne łożyska silnika, przy odłączonych cylindrach tłumiące niepożądane hałasy lub wibracje, wytwarzając odpowiednie przeciwdrgania.


Silnik 3.0 TDI: wydajny diesel

Zaledwie 155 g CO2 na km i zużycie zaledwie 5,9 litra oleju napędowego na 100 km. Silnik 3.0 TDI to bardzo efektywna jednostka napędowa. Ten diesel V6 ma pojemność 2967 cm3, dzięki której rozwija moc 190 kW (258 KM), o 6 kW więcej niż poprzednik, a w przedziale od 1750 do 2500 obr./min. generuje moment obrotowy 580 Nm. 

Audi A8 wyposażone w taki właśnie silnik, standardowy sprint „od zera do setki” pokonuje w 5,9 sekundy, a Audi A8 L potrzebuje na to o dwie dziesiąte sekundy więcej. Zużycie paliwa wynosi 5,9 litra oleju napędowego na 100 km (model A8 L: 6 litrów), co odpowiada emisji 155 g CO2 na km (model A8 L: 158 g).

Cechy charakterystyczne tej zmodernizowanej, sześciocylindrowej jednostki to niski ciężar (poniżej 200 kg) i złożony system zarządzania temperaturą. Skrzynia korbowa i głowice cylindrów mają odrębne obiegi chłodzenia cieczą. W fazie rozgrzewania silnika, ciecz chłodząca nie dociera do bloku. Silnik 3.0 TDI spełnia wymogi standardu emisji spalin amerykańskich przepisów ULEV 2 BIN5 oraz drugi stopień normy europejskiej Euro 6, która zacznie obowiązywać dopiero w 2017 roku.


Silnik 4.2 TDI: olbrzymi moment obrotowy

Pod względem momentu obrotowego, silnik 4.2 TDI bije na głowę wszystkie inne jednostki napędowe. Dzięki pojemności skokowej 4134 cm3, w zakresie od 2000 do 2750 obr./min., wytwarza stały moment obrotowy aż 850 Nm. Moc silnika wzrosła o 25 kW (34 KM), do 283 kW (385 KM). Ten mocny diesel może pochwalić się doskonałymi osiągami. Sprint od 0 do 100 km/h wykonuje w 4,7 sekundy (model A8 L: 4,9 sek.). Nowe Audi A8 z silnikiem 4.2 TDI zużywa średnio 7,4 l oleju napędowego na 100 km, co odpowiada emisji 194 g CO2 na km. W przypadku wersji wydłużonej, wartości te wynoszą odpowiednio: 7,5 litra i 197 g.

Techniczne ulepszenia, jakim poddano 4.2 TDI, dotyczą m.in zaworów, tłoków i turbosprężarki. Aby ośmiocylindrowy diesel był jeszcze bardziej efektywny i oszczędny, inżynierowie Audi znacznie zmniejszyli liczbę obrotów, do 800 obr./min. Kolejną zastosowaną tu innowacją jest układ oczyszczania spalin SCR (selective catalytic reduction), w którym wysokiej czystości wodny roztwór mocznika Additiv AdBlue rozkłada tlenki azotu. Pompa dozująca pobiera niewielkie dawki roztworu z dwóch pojemników o łącznej pojemności 27 litrów i wtryskuje je do specjalnego katalizatora DeNox, umiejscowionego na końcu układu wydechowego. Dzięki temu zabiegowi, silnik 4.2 TDI spełnia europejski standard emisji spalin Euro 6.


Układ przeniesienia napędu

Niezależnie od wersji silnikowej, wszystkie warianty Audi A8 wyposażane są w ośmiostopniową automatyczną skrzynię biegów tiptronic. Klasyczna automatyczna przekładnia tiptronic ma krótko i sportowo zestopniowane niższe biegi, podczas gdy dłuższe przełożenie biegów wyższych, w stosunku 7,0:1, zmniejsza zużycie paliwa. Zmiana biegów przebiega szybko, w elastyczny i delikatny sposób. Wyjątkowa sprawność ośmiostopniowej skrzyni tiptronic to zasługa bardzo efektywnej pompy olejowej i podgrzewania oleju w przekładni przez ciecz chłodzącą podczas fazy rozgrzewania silnika. Za działanie funkcji Start-Stop odpowiada akumulator hydrauliczny.

 Dynamiczny program zmiany biegów DSP odpowiadający za pracę skrzyni, ma dwa tryby pracy: D (Jazda – ang. Drive) i S (Sport). Prospektywne dane o drodze pozyskiwane z systemu nawigacji MMI Navigation plus, z którą program współpracuje, wspomagają jego działanie. Ośmiobiegowa skrzynia tiptronic obsługiwana jest przez kierowcę wyłącznie przy pomocy elektronicznych instrumentów – albo za pomocą manetek przy kierownicy, albo eleganckiej dźwigni na konsoli środkowej. Aby zmienić bieg, wystarczy krótki ruch ręką.

Za wyjątkiem modelu A8 hybrid, wszystkie pozostałe wersje Audi A8 wyposażane są standardowo w stały napęd na cztery koła quattro. Jego asymetryczne i dynamiczne zestrojenie perfekcyjnie harmonizuje ze sportową i jednocześnie bardzo stabilną łatwością manewrowania. W normalnym trybie jazdy, samoblokujący międzyosiowy mechanizm różnicowy kieruje 60 procent siły napędowej na tylną oś, a 40 procent na oś przednią. Jeśli jedna z osi traci przyczepność, to większe siły są kierowane na drugą oś. Mechanizm różnicowy tylnej osi układu przeniesienia napędu quattro zapewnia wyważony podział obciążeń między osiami.

Klientom tęskniącym za jeszcze większą dynamiką jazdy, Audi oferuje opcjonalny sportowy mechanizm różnicowy, montowany przy osi tylnej. Modele A8 4.2 TDI i S8, są w sportowy mechanizm różnicowy wyposażone standardowo. W dwóch trybach, zależnie od potrzeb, mechanizm bezstopniowo rozdziela siły napędowe między kołami. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, sportowy mechanizm różnicowy praktycznie wciska limuzynę w zakręt. Za pomocą Audi drive select, kierowca może samodzielnie określić charakterystykę pracy mechanizmu, wybierając jeden z pięciu trybów (auto, dynamic, comfort, individual i efficiency).


Podwozie

Precyzja, stabilność, sportowy charakter i najwyższy komfort jazdy – w podwoziu nowego Audi A8 zastosowano wiele wyjątkowych rozwiązań. Zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension i system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, to elementy wyposażenia standardowego. Na życzenie dostępny jest dynamiczny układ kierowniczy.

Oś przednia, o rozstawie kół 1644 mm, składa się z pięciu wahaczy – dwóch poprzecznych, jednego wahacza nośnego oraz z wahacza i drążka kierowniczego. Wszystkie wahacze kół i wiele innych elementów, jak np. piasty kół i tuleje wychylne zawieszenia wykonano z aluminium. Pięciowahaczowa konstrukcja może przejmować siły wzdłużne i poprzeczne niezależnie od siebie. W kierunku poprzecznym jej łożyska są sztywne, ale o sportowym charakterze, natomiast
w kierunku wzdłużnym reagują w komfortowy, miękki sposób.

Ramę zawieszenia i silnika wykonano z najtwardszych stopów stali i usztywniono prętami wzmacniającymi w kształcie litery X. Przykręcono ją na sztywno do przedniej części pojazdu, co sprawia, że jest ona trwałym elementem karoserii. Wysoka sztywność całej konstrukcji gwarantuje, że siły kierowania rozwijają się bardzo szybko. Odlana z aluminium belka poprzeczna zwiększa sztywność przedniej części pojazdu.

Nowością w Audi A8 jest także osadzone na zębatce, elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego. Inaczej niż agregat hydrauliczny, wymaga ono nakładów energii jedynie podczas pokonywania zakrętów, obniżając w ten sposób zużycie paliwa. Jego przełożenie o wartości 16,1:1 działa bezpośrednio, w sportowy sposób. Funkcjonowanie elektromechanicznego wspomagania kierownicy uzależnione jest od aktualnej prędkości. Elektromechaniczny napęd układu kierowniczego umożliwia pracę systemów wsparcia: aktywnego asystenta toru jazdy Audi active lane assist i asystenta parkowania.

Elektromechaniczny układ kierowniczy reaguje delikatnie i w zróżnicowany sposób – zależnie od nawierzchni drogi. Zachowuje się spontanicznie oraz pracuje z wysoką precyzją. Przekładnia kierownicza jest położona nisko, na wysokości środka kół, a siły poprzecznych drążków kierowniczych przekazywane są bezpośrednio. Zębatkę i napęd wspomagania uporządkowano koncentrycznie – to bardzo kompaktowa konstrukcja. 

Tylna oś nowego Audi A8, która ma rozstaw kół 1635 mm, jest konstrukcją złożoną z wahaczy trapezowych kontrolujących trakcję. Zapewnia ona doskonałe właściwości jezdne i wysoki komfort. Oba wahacze trapezowe odlano z formowanego na gorąco aluminium. Wahacze poprzeczne i drążki kierownicze wykonano z kolei z aluminium kutego.

Wsporniki kół są wytwarzane w procesie odlewania aluminium do form kokilowych. Bezpośrednio na nich wspierają się amortyzatory teleskopowe. Takie rozwiązanie umożliwia ich doskonałą pracę oraz precyzyjne reakcje. Rama osi tylnej składa się ze stalowych rur ułożonych zarówno poprzecznie, jak i podłużnie. Cztery łożyska hydrauliczne łączą ramę z karoserią i zwiększają komfort jazdy.


Adaptive air suspension: czułe amortyzowanie

Niezależnie od wersji silnikowej, wszystkie warianty nowego Audi A8 wyposażane są standardowo w zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension. Układ doprowadzający powietrze umieszczono w tylnej części pojazdu, gdzie kompresor napełnia zbiornik ciśnieniowy o pojemności 5,8 litra. Pneumatyczne sprężyny okalają dwururowe, regulowane amortyzatory. Ich pracę stymuluje prąd powietrza, dopływający w cyklu milisekund do elektromagnetycznych zaworów amortyzatora. System zarządzania amortyzatorami, zaopatrywany w dane przez liczne czujniki, rozpoznaje nawierzchnię drogi, styl jazdy kierowcy i tryb pracy systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select.

 Pięć trybów pracy amortyzacji adaptive air suspension jakie może wybrać kierowca, wpływa na wysokość zawieszenia. W trybie auto karoseria obniża się o 20 mm, jeśli Audi A8 jedzie dłużej niż pół minuty z prędkością ponad 120 km/h. W trybie comfort zawieszenie zachowuje swą normalną pozycję. Natomiast w trybie dynamic, od początku obniżone o 10 mm, powyżej prędkości 120 km/h obniża się o kolejne 10 mm. W trybie efficiency, wiele systemów pracuje bardzo energooszczędnie. Piąty tryb – individual – daje kierowcy, w pewnych założonych wcześniej granicach, możliwość dopasowania pracy systemu do swoich potrzeb. Kolejna cecha szczególna Audi A8 to funkcja podnoszenia zawieszenia. Dzięki niej, prześwit można zwiększyć o 25 mm. Opcjonalne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension sport, obniża standardowe zawieszenie Audi A8 o 10 mm.

System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select w nowym Audi A8, daje kierowcy wiele możliwości. W wersji standardowej, obok zawieszenia pneumatycznego adaptive air suspension, zarządza ośmiostopniową przekładnią automatyczną tiptronic, elektromechanicznym układem kierowniczym, systemem ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense basic, zarządzaniem pracą silnika i klimatyzacją. Kierowca może kontrolować pracę tych układów, wybierając jeden z programów: auto, dynamic, comfort, individual i efficiency (ten tryb nie jest dostępny w modelu A8 hybrid). Opcjonalne elementy wyposażenia: sportowy mechanizm różnicowy (element wyposażenia seryjnego modeli A8 4.2 TDI i S8), tempomat ACC Stop&Go, dynamiczny układ kierowniczy oraz kontrola pracy pedału gazu, również można włączyć w pakiet systemów kontrolowanych przez Audi drive select.


 Serce dynamicznego układu kierowniczego to przekładnia planetarna, która może zmieniać przełożenie o prawie 100 procent, zależnie od prędkości i trybu pracy systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Podczas manewrowania i w ruchu miejskim działa bardzo bezpośrednio, a na autostradzie dzięki pośredniemu przełożeniu i niewielkim nakładom energii, zapewnia wyrównaną jazdę po prostej.

W obszarze granicznym przy pokonywaniu zakrętów, dynamiczny układ kierowniczy, błyskawicznie kontrując w razie potrzeby przy pomocy delikatnych impulsów, minimalizuje zarówno podsterowność, jak i nadsterowność pojazdu. Podczas hamowania na nawierzchniach o różnych właściwościach, zapobiega ściąganiu pojazdu.


Układ hamulcowy: lekka konstrukcja i wysoka efektywność

Układ hamulcowy nowego Audi A8 jest mocny, niezawodny i równocześnie lekki. Trzpienie ze stali szlachetnej łączą żeliwne pierścienie cierne z aluminiowymi bębnami – koncepcja ta zapobiega przenoszeniu wahań temperatur, redukuje zjawisko zanikania i obniża ciężar aż o 4 kg. Forma turbin, jaką nadano kanałom chłodzącym między tarczami, dzięki doskonałemu odprowadzaniu powietrza przyczynia się do skuteczności hamulców.

Zależnie od wersji silnikowej, tarcze mają różną średnicę – 365, 380 i 400 mm przy osi przedniej i 330 lub 356 mm przy osi tylnej. Bębny nośne i zaciski hamulcowe z dwoma tłoczkami z przodu i jednym tłoczkiem z tyłu, polakierowano na czarno. 

Na życzenie, dla modelu W12 i wariantów z silnikiem V8, Audi oferuje duże tarcze ceramiczne, wzmacniane włóknem węglowym. Są one lżejsze niż tarcze stalowe i charakteryzują się bardzo długą żywotnością.

Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC posiada tryb sportowy, który kierowca może wybrać za pomocą systemu obsługi MMI. Ingerencja systemów w pracę silnika jest tu w dużej mierze deaktywowana, a w funkcjonowanie hamulców lekko osłabiona. Doświadczeni kierowcy mogą pozwolić sobie w ten sposób na bardziej dynamiczną jazdę. Elektromechaniczny hamulec postojowy nowego Audi A8, który działa na koła osi tylnej, służy także jako hamulec awaryjny. Asystent podjazdu ułatwia podjeżdżanie pod wzniesienia.

Oferta kół z lekkich stopów metali jest bogata. Warianty z silnikiem V6 jeżdżą na obręczach o średnicy 17 cali i oponach w rozmiarze 235/60. Warianty z jednostką V8 mają koła o średnicy 18 cali i opony w rozmiarze 235/55. Opcjonalnie dostępne są też inne koła – od 18 do 20 cali średnicy (21 cali w modelu S8) o nowoczesnej stylistyce, także dwubarwne i w kolorze tytanu. Oferta kół zimowych obejmuje obręcze o średnicy od 17 do 20 cali. Wskaźnik kontroli ciśnienia w oponach jest elementem wyposażenia seryjnego każdej z wersji.

Nowością w ofercie są koła aluminiowe, wykonane w innowacyjnej technice claddingu, o wymiarach 9 J x 20. Ich bazą jest nośna obręcz wykonana z kutego aluminium. Stylistyka obręczy, z dziesięcioma wąskimi ramionami, ma na celu osiągnięcie jak najniższej wagi. Specjalna pianka na trwałe skleja obręcz z również dziesięcioramiennym elementem stylistycznym, wykonanym metodą wtrysku z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego. Pianka wypełnia puste przestrzenie i jest bardzo odporna na wysoką temperaturę. To ważna cecha, sprawdzająca się podczas gwałtownego hamowania.


Nowatorskie, zbudowane w ten sposób aluminiowe koło podkreśla ambicje Audi jako czołowego producenta w dziedzinie ultralekkiej konstrukcji. Poza ogromną swobodą stylistyczną, ma także tę zaletę, że znacznie redukuje masy nieresorowane. Dzięki swej innowacyjnej konstrukcji, taka obręcz jest lżejsza od konwencjonalnej obręczy kutej o 4,35 kg. Stosując takie właśnie aluminiowe felgi, można obniżyć ciężar całego samochodu o 17,4 kg. Powierzchnia felgi w kolorze irydowym/szary kontrast, podkreśla trójwymiarową głębię i zapewnia nowemu Audi A8 wyjątkowy, ekskluzywny wygląd kół.

Część 1/3
Część 2/3