Wszystko o: Audi A8/S8: Wnętrze limuzyny

http://www.audiblogpl.com/2015/01/wszystko-o-audi-a8s8-wnetrze-limuzyny.html
W grudniu miałem zaszczyt być obecnym na prezentacji nowego Audi A8. To czego się tam dowiedziałem o tym modelu skłoniło mnie do pójścia o krok dalej niż pozostałe serwisy. Model ten chce przedstawić w najdrobniejszych szczegółach. Poniżej ogromny artykuł, który podzieliłem na 3 części. Dowiesz się z niego właściwie wszystkich istotnych faktów o najbardziej luksusowym Audi. Zapraszam do wyczerpującego przewodnika po nowym Audi A8!

Nowe Audi A8 to najwyższej klasy komfort, jakość wykończenia porównywalna z ręczną robotą, konsekwentnie zastosowana lekka konstrukcja i wiele najnowszych rozwiązań technicznych. Audi przedstawia nową, zmodernizowaną odsłonę swojego, flagowego modelu A8. Nowe systemy wsparcia i innowacyjne reflektory diodowe Matrix LED sprawiają, że jazda nim jest jeszcze bardziej komfortowa i bezpieczna. W samochodzie zamontowano teraz jeszcze mocniejsze i bardziej efektywne silniki.
 

 – liczne warianty doboru foteli, w tym z funkcją wentylacji i masażu, na życzenie w modelu A8 L tylne siedzenie z elektrycznie wysuwanym podnóżkiem, zapewniającym doskonały wypoczynek
– przestrzenne, ekskluzywne wnętrze, wykończenie jakości „ręcznej roboty”
– nowe kolory, listwy dekoracyjne i skóry nowej jakości, w tym wyglądająca niczym naturalna skóra „unikat”, dodatkowo trzy linie Audi design selection


Wnętrze

Elegancka stylistyka, autentyczne materiały i wysoka jakość wykończenia równa jakości „ręcznej roboty”, to cechy charakterystyczne wnętrza nowego Audi A8 i Audi A8 L.
Przebieg linii we wnętrzu to świadoma kontynuacja stylistyki zewnętrznej. Najbardziej charakterystycznym elementem jest tu „wrap-around“ – przebiegająca szerokim łukiem linia, okalająca całe wnętrze. Obejmuje ona smukłą, nisko położoną tablicę rozdzielczą, wzmacniając wrażenie przestrzeni i swobody. Przednia część tablicy ma formę delikatnej fali, a jej poziomy przebieg podkreśla szerokość wnętrza.


Nastrojową atmosferę w ciemnościach tworzy specjalne oświetlenie wnętrza, skomponowane z białych diod. Opcjonalny pakiet oświetlenia Ambiente (montowane standardowo w modelach A8 hybrid, S8 i A8 L W12) jawi się bardziej „artystycznie”, wręcz scenicznie. Pakiet to kombinacja pojedynczych diod, ich pasm oraz dyskretnego podświetlenia konsoli środkowej. Przy pomocy systemu obsługi MMI, kierowca może wybrać opcje oświetlenia: „kość słoniowa”, „polarne”, „rubinowo polarne” oraz dodatkowo regulować jasnością świecenia diod w aż czterech strefach wewnątrz samochodu.


Typowa dla Audi klarowna koncepcja obsługi

Dzięki logicznej, intuicyjnej budowie, koncepcja obsługi nowego modelu A8 jest typowa dla Audi. Duże okrągłe zegary o klasycznej, klarownej grafice, czarnych skalach i czerwonych wskazówkach (model S8: szare skale, białe wskazówki), już na pierwszy rzut oka są bardzo czytelne. Kolorowy wyświetlacz systemu informacji kierowcy (FIS) ma przekątną siedmiu cali. Program efektywności i rekomendacja przerw podczas jazdy to elementy wyposażenia standardowego. Ich obsługa odbywa się za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy.


Standardowo montuje się także elektryczną regulację kierownicy i manetki do obsługi automatycznej skrzyni biegów tiptronic, umieszczone przy kierownicy (w modelu S8 wykonane z aluminium). Samo koło kierownicy jest dostępne w kilku wariantach – z trzema lub czterema ramionami, z drewnianymi wstawkami, pokryte skórą Audi exclusive i z podgrzewaniem.

Przednia część konsoli środkowej jest optycznie oddzielona od panelu z zegarami. Szeroka i płaska, jest miejscem z którego kierowca steruje m.in. dwustrefową, komfortową, automatyczną klimatyzacją (w modelu A8 hybrid – trójstrefową). System klimatyzacyjny daje możliwość wybrania rożnych wariantów nadmuchu powietrza. Pracuje cicho, komfortowo i minimalizuje zagrożenie przeciągami. Opcjonalnie dostępna jest klimatyzacja czterostrefowa (element wyposażenia standardowego modeli S8 i A8 L W12). Posiada ona własny agregat, a dodatkowo steruje pracą 25 silniczków wspomagających układ. Na życzenie, Audi dostarcza także jonizator poprawiający jakość powietrza we wnętrzu pojazdu. Umieszcza się go w słupku B i obsługuje za pomocą odpowiedniego przycisku.


Poniżej panelu klimatyzacji znajduje się terminal systemu MMI i systemu multimediów. Jego centrum to duży obrotowy, reagujący na nacisk regulator, po bokach którego umieszczono przyciski umożliwiające poruszanie się po menu. Panel kontrolny na prawo od pokrętła steruje pracą systemu audio, a po lewej stronie pokrętła umieszczono panel dotykowy (MMI touch) umożliwiający wybór z pamięci stacji radiowych lub służący do obsługi nawigacji MMI Navigation plus (standardowe wyposażenie modeli S8 i A8 L W12).


Gdy samochód jest wyłączony, monitor systemu MMI znajduje się wewnątrz tablicy rozdzielczej, po przekręceniu kluczyka w stacyjce, elektrycznie wysuwa się w górę. Ekran ma przekątną ośmiu cali. Jego obudowa w kolorze lakieru fortepianowego oraz wysoka rozdzielczość (800×480) podkreślają najwyższą jakość monitora. Monitor wyświetla obrazy w formie eleganckich, trójwymiarowych grafik.


Luksus dużej przestrzeni: przednia strefa wnętrza Audi A8
 
Przednie fotele nowego Audi A8 doskonale podpierają ciało i zapewniają właściwą postawę. Górna, uwydatniona część siedzeń wspiera ramiona. Fotele montowane seryjnie można elektrycznie regulować w dwunastu płaszczyznach. Na życzenie dostępne jest trójstrefowe podgrzewanie siedzisk (standard we wszystkich wariantach z silnikiem V8) oraz funkcja zapamiętywania ustawień fotela. Jeszcze bardziej luksusowe są siedzenia Komfort (montowane standardowo w modelu A8 L W 12) z możliwością wyboru 22 ustawień, posiadające też funkcje pneumatycznego podparcia odcinka lędźwiowego i regulację bocznych profili. Identyczne pod względem technicznym siedzenia Komfort, ale z wyższymi profilami bocznymi i obiciami z przeszyciami w kształcie rombów, to standardowe wyposażenie modelu S8.


Obok funkcji podgrzewania, siedzenia Komfort i Komfort Sport, mogą także posiadać trójstopniową wentylację. W tym przypadku, cztery małe wentylatory wydmuchują powietrze przez perforowane obicia. Funkcja wentylacji zintegrowana jest z funkcją masażu. Dziesięć poduszek pneumatycznych oferuje możliwość określenia ich pracy na pięć sposobów (pulsowanie, falowanie, naciąganie, odcinek lędźwiowy, ramiona) i w pięciu stopniach intensywności.

Obsługa siedzeń w zakresie podstawowym odbywa się za pomocą klasycznych przycisków w konsoli. Do obsługi zakresu poszerzonego, takiego jak masaż, Audi montuje wielofunkcyjny przycisk z pokrętłem i czterema przyciskami z boku siedzenia. Poszczególne czynności obsługi pokazuje monitor MMI.


Luksus dużej przestrzeni: tylna strefa wnętrza Audi A8

Tył wnętrza nowego Audi A8 oferuje dużo luksusowej przestrzeni, zwłaszcza w wersji ze zwiększonym rozstawem osi. Wydłużone o 13 cm tylne drzwi ułatwiają wsiadanie do pojazdu. Elementem wyposażenia standardowego Audi A8 L jest szklany dach, elektryczne rolety przeciwsłoneczne na tylnych oknach bocznych i na tylnej szybie. 

Niezależnie od wariantu, standardem jest również klasyczna potrójna kanapa tylna. Opcjonalnie zamówić można pakiet siedzenia tylne, na który składają się dwa oddzielne siedzenia z regulacją elektryczną i ogrzewaniem (element wyposażenia seryjnego A8 L W12, niedostępny w modelu A8 hybrid). Pakiet obejmuje komfortowe zagłówki, regulowany z tylnej kanapy fotel pasażera z przodu i czterostrefową automatyczną klimatyzację. Uzupełnieniem pakietu jest funkcja wentylacji i masażu, pracująca w kilku programach.


Innym elementem opcjonalnym dla Audi A8 ze zwiększonym rozstawem osi, jest tylna konsola środkowa. Obicia skórzane i eleganckie drewniane forniry nadają jej wyjątkowego wyglądu. Długa konsola posiada dwa duże schowki, gniazdko i panel sterujący klimatyzacją z tyłu pojazdu. Standardowo dla tego modelu dostępne są także: wentylacja siedzeń, funkcja masażu i pakiet stylowego oświetlenia wnętrza Ambiente. Opcjonalne elementy możliwe do zamówienia również w wariancie standardowym Audi A8, np. rozkładane stoliki i lodówka, sprawiają, że podróż na tylnym siedzeniu jest jeszcze przyjemniejsza.


Komfortowe siedzenia z wysuwanym podnóżkiem

Fotel z wysuwanym podnóżkiem zapewnia pasażerowi podróżującemu z tyłu Audi A8 L luksus rodem z pierwszej klasy samolotu. Siedzący może oprzeć stopy na elektrycznie wysuwanym z oparcia przedniego siedzenia pasażera podnóżku, a plecy poddać zabiegowi masażu, wykonywanemu za pomocą dziesięciu poduszek powietrznych. Obciągnięta skórą, zintegrowana konsola środkowa, to standardowe wyposażenie pojazdu z takim właśnie siedzeniem z tyłu. Dodatkowo, w lewym tylnym fotelu również znajdziemy funkcję masażu oraz system Rear Seat Entertainment. Funkcja wsparcia wsiadania i wysiadania z pojazdu sprawia, że po otwarciu tylnych drzwi oba tylne fotele przesuwają się na pozycje maksymalnie cofnięte.

Bez kompromisów: jakość

Jakość nie zna kompromisów – tę zasadę zastosowano także we wnętrzu nowego Audi A8 i A8 L. Kombinacja najcenniejszych materiałów, ich wygląd i wrażenia dotykowe są takie, jakby wnętrze tej dużej limuzyny było efektem pracy mistrzów w manufakturach.


Wyróżniającym się elementem wyposażenia Audi A8 jest przycisk systemu Start-Stop na konsoli tunelu środkowego. Od wewnątrz jest on podświetlany na czerwono, litery starannie wycięto w aluminiowej powierzchni. Oparcia komfortowych siedzeń mają wstawki z cennego drewna. We wszystkich fornirach krawędzie wykończono ręcznie. Ich komplet w jednym samochodzie z reguły pochodzi z jednej bulwy lub jednego pnia, tak, by poszczególne elementy miały identyczny odcień i krój słojów.

Dźwignia zmiany biegów ośmiostopniowej przekładni tiptronic jest pokryta skórą, fornirem drewnianym lub carbonem. Na jej powierzchni umieszczono wskaźnik informujący o wybranym w danym momencie trybie jazdy. Wszystkie przyciski w nowym Audi A8 pracują precyzyjnie i niezmiernie lekko, siłę nacisku, odgłosy i ścieżki ruchu starannie zdefiniowano.


Wiele elementów obsługi ma czarny, błyszczący kolor. Często używane detale pokryto odpornym na działanie promieni UV lakierem ochronnym, wysoce odpornym na zadrapania. Warstwa Cerapaintu chroni aluminiowe listwy progowe przed uszkodzeniem. W modelu A8 hybrid, S8 i A8 L W12 listwy ozdobiono charakterystycznymi dla danej wersji, podświetlanymi emblematami. We wszystkich innych wariantach są one podświetlane, w kombinacji ze stylowym oświetleniem wnętrza Ambiente.


Naturalna i ekologiczna: nowa skóra „unikat”

Prawdziwą perełką w nowym Audi A8 jest skóra „unikat”, która wygląda bardzo naturalnie, jest miękka i oddychająca. Garbowana w ekologiczny, zrównoważony sposób – garbnik pozyskuje się ze środkowoeuropejskich roślin – jest wyrazem dbałości o zasoby naturalne i dowodem odpowiedzialnego stosunku Audi do natury.

http://4.bp.blogspot.com/-kZa3LC7aw5M/VLapj8BOOyI/AAAAAAAAA3Y/VeFWHxzpvQ8/s1600/proces%2Bgarbowania%2Bskory%2Bunikat.jpg
Proces garbowania skóry Unikat
Zachowano w niej naturalne cechy skóry zwierzęcej. W procesie przygotowania nie poddaje się jej żadnym procesom zamykającym powierzchnię, pokrywana jest jedynie warstwą ochronną nieprzepuszczającą wody. Taka właśnie naturalna powierzchnia podkreśla ekologiczne pochodzenie produktu. 

Skóra „unikat” to symbol filozofii wyposażenia nowego Audi A8. Luksus oznacza tu środowiskową równowagę i autentyczność, świadome sięganie po naturalne materiały, które starannie wybrano i opracowano. Komplet obić na siedzenia składa się na przykład ze 110 kawałków skóry, które ręcznie skrojono, złożono i zszyto.

Nową filozofię widać także w koncepcji listew dekoracyjnych. Nowy materiał – drewno topolowe w kolorze brązowo-srebrnym, ze swej natury posiada wiele oczek, które mogą wypaść podczas procesu suszenia – ubytki uzupełnia pasta ze srebrnym pigmentem. Dzięki temu, znacznie większej ilości drewna użyć do produkcji forniru. Taki drobny fakt odzwierciedla również zrównoważone gospodarowanie zasobami natury. 


Drewno jesionowe w kolorze brązowo-złotym nie jest poddawana zamykaniu powierzchni, w związku z czym, powierzchnia wykonanych z niego elementów dekoracyjnych jest lekko chropowata w dotyku – co daje jedyne w swoim rodzaju wrażenia dotykowe. 


Elementy ozdobne dookoła tablicy rozdzielczej i w drzwiach składają się z dwóch części. W ofercie standardowej, dolne partie są czarne i mają wysoki połysk, a partie górne wykonano z nowego drewna – korzenia orzechowca. Obok fornirów z drewna topolowego w kolorze brązowo-srebrnym” i drewna jesionowego w kolorze perłowoszarym” nadal dostępne są też forniry, takie jak drewno Vavona w kolorze szarym assam, drewno jesionowe balsamico i czarny lakier fortepianowy. W Audi S8 seryjne elementy ozdobne wykonano z Carbonu Atlas w kombinacji z aluminium.


Klienci mogą wybrać jeden z siedmiu podstawowych kolorów wnętrza – czarny, brązowy Muskat, brązowy Nougat, beżowy Samt, szary Titan i srebrny Mond (typowy dla modelu S8). Górna część tablicy rozdzielczej oraz wytłoczone, górne części drzwi mogą być czarne, stalowoszare lub o barwie brązowego mchu. Podsufitka – na życzenie pokryta tkaniną Alcantara – może mieć kolor srebrny Mond, beżowy Atlas lub czarny. Bogata jest także paleta dostępnych materiałów. Montowane standardowo fotele w wariantach z silnikiem V6 i w modelu A8 hybrid, pokryto czarną tkaniną lub alternatywnie skórą Valcona. Fotele Komfort mogą mieć obicia ze skóry Valette, Valcona lub skóry naturalnej.

Ponadto Audi oferuje dwie opcje Audi design selection: brązowy Balao i szary Platan. Opcja Audi design selection brązowy Balao, łączy skórę w nasyconym, czekoladowym kolorze z listwami ozdobnymi z drewna jesionowego o otwartych porach w kolorze balsamico i srebrnego aluminium. Charakteru wnętrzu nadaje biała podsufitka z tkaniny Alcantara i białe kontrastowe szwy. Natomiast oferta Audi design selection szary Platan, obejmuje wnętrze wykonane w całości ze skóry w eleganckich szarych odcieniach, których piękno w szczególny sposób podkreślają szwy i lamówki w kolorze złotym Pearl. Listwy dekoracyjne wykonano z drewna jesionowego w kolorze perłowoszarym i z porami przetartymi złotem. Także tutaj podsufitka jest wykonana ze śnieżnobiałej tkaniny Alcantara.


Dodatkowo, dla modelu S8 dostępne jest połączenie kolorów czarnego i brązowego Vermont. Sportowe, klimatyzowane fotele mają ciemne, kontrastowe szwy. Poza tym, wnętrze utrzymane jest w czerni. Na wielu pokrytych skórą powierzchniach dobrze współgrają ze sobą brązowe akcenty. Listwy ozdobne w drzwiach i na tablicy rozdzielczej pokryto tworzywem Carbon z miedzianymi przetarciami. Podsufitka utrzymana jest w typowej dla modeli serii S czerni. Ponadto, program Audi exclusive oferuje wiele innych propozycji obić skórzanych i drewnianych elementów ozdobnych.


Część 1/3
Część 3/3