Wszystko o: Audi A8/S8: Karoseria i stylistyka

http://www.audiblogpl.com/2014/01/wszystko-o-nowym-audi-a8s8-karoseria-i.html
W grudniu miałem zaszczyt być obecnym na prezentacji nowego Audi A8. To czego się tam dowiedziałem o tym modelu skłoniło mnie do pójścia o krok dalej niż pozostałe serwisy. Model ten chce przedstawić w najdrobniejszych szczegółach. Poniżej ogromny artykuł, który podzieliłem na 3 części. Dowiesz się z niego właściwie wszystkich istotnych faktów o najbardziej luksusowym Audi. Zapraszam do wyczerpującego przewodnika po nowym Audi A8!

Nowe Audi A8 to najwyższej klasy komfort, jakość wykończenia porównywalna z ręczną robotą, konsekwentnie zastosowana lekka konstrukcja i wiele najnowszych rozwiązań technicznych. Audi przedstawia nową, zmodernizowaną odsłonę swojego, flagowego modelu A8. Nowe systemy wsparcia i innowacyjne reflektory diodowe Matrix LED sprawiają, że jazda nim jest jeszcze bardziej komfortowa i bezpieczna. W samochodzie zamontowano teraz jeszcze mocniejsze i bardziej efektywne silniki.

 

– karoseria Audi Space Frame (ASF) z aluminium, ważąca tylko 231 kg
– dwa warianty karoserii o długości 5,14 m lub 5,27 m
– dynamiczne a zarazem stonowane stylistycznie nadwozie
– na życzenie, reflektory diodowe Matrix LED z bardzo precyzyjną regulacją elektroniczną i kierunkowskazami ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania
– kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania w diodowych światłach tylnych 


Stylistyka zewnętrzna

Pod względem długości (5135 mm), rozstawu osi (2992 mm), czy szerokości (1949 mm), nowe Audi A8 przewyższa wszystkich znaczących konkurentów. Jest jednak niższe – ma 1460 mm wysokości. Takie proporcje pokazują sportowego ducha tej luksusowej limuzyny.

Dynamiczną stylistykę Audi A8 charakteryzuje sportowa harmonia. Wszystkie powierzchnie, linie i wymiary idealnie ze sobą współgrają. Sylwetka jest bardzo homogeniczna, a linia dachu, typowa dla coupé, nadaje jej płynności. Powierzchnie emanują spokojem i stylem, tworząc jednocześnie kontrast z ostro zarysowanymi liniami samochodu. Proporcje modelu A8 L, którego długość i rozstaw osi są większe o 130 mm od analogicznych wymiarów wersji podstawowej, również doskonale wyważono.

Przód auta zarysowano jeszcze bardziej wyraziście. Pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe, przybierająca teraz formę sześciokąta, wyglądająca niczym rzeźbiona, wzbogacona jest jednocześnie w subtelne detale. Jej podwójne, poziomo ułożone pręty wzmacniające podkreślają szerokość Audi A8, a duże chromowane ozdobne aplikacje nadają jej elegancji. Pokrywa silnika ma cztery wyraźne przetłoczenia przebiegające od górnych narożników osłony Singleframe od wewnętrznych narożników reflektora.


Wloty powietrza w nowo zaprojektowanym fartuchu przednim przebiegają teraz pasmem przez całą jego szerokość. Chromowane obramowania podkreślają ich formę. Reflektory spłaszczono i poszerzono, a przy dolnej i zewnętrznej krawędzi, są otoczone pasmami diodowych świateł do jazdy w dzień.

Do wariantu z silnikiem V6, Audi dostarcza reflektory ksenon plus. Na życzenie, Audi A8 można wyposażyć w nowo zaprojektowane reflektory diodowe, w których konwencjonalne czy ksenonowe żarówki zostały zastąpione przez jednostki LED. W wariantach z silnikiem V8 oraz w modelach W12 i A8 hybrid, są one elementem wyposażenia standardowego. Na Polskim rynku reflektory diodowe otrzymujemy w standardzie.


Widok z boku: napięta sylwetka atlety

Z boku, nowe Audi A8 prezentuje się niczym napinający mięśnie atleta. W sposób charakterystyczny dla samochodów marki Audi, sylwetka korpusu to dwie trzecie wysokości, a okna – jedna trzecia. Przebiegająca pod oknami linia Tornado, kolejna charakterystyczna cecha Audi, przechodzi blisko wnęk kół sprawiając, że Audi A8 nadzwyczaj stabilnie prezentuje się na drodze.


Powierzchnie poniżej linii Tornado są miejscem gry świetlnych refleksów i cieni. U dołu wieńczy je lekko wznosząca się dynamiczna linia przebiegająca nad progiem. Duże koła – od 17 do 21 cali średnicy (w modelu S8) – podkreślają energię i siłę pojazdu. Nowe chromowane listwy u dołu karoserii, delikatne uchwyty klamek i lakierowane na wysoki połysk, czarne obramowania okien, nadają bokom Audi A8 jeszcze więcej finezji i ekskluzywności.

Patrząc na tył samochodu, cały czas widzimy luksusową, sportową limuzynę. Przeprojektowany spoiler wieńczący brzeg pokrywy bagażnika wydłuża go optycznie. Chromowana listwa przebiegająca przez całą szerokość tyłu łączy nieco bardziej spłaszczone światła tylne i jest w nie umiejętnie wkomponowana. Światła tylne mają nowe, przebiegające poziomo kontury. Każda jednostka diodowych świateł tylnych składa się z 94 pojedynczych diod. Niezależnie od wersji silnikowej – za wyjątkiem modelu S8 – zakończeniem układu wydechowego są dwie duże, trapezowate końcówki rur wydechowych, umiejscowione po obu stronach tyłu pojazdu.


Flagowa limuzyna Audi jest dostępna w dwunastu kolorach. Dwóch standardowych oraz dziesięciu z efektem metalicznym, perłowym lub kryształowym. Pięć z nich to zupełnie nowe barwy. Gama lakierów do wyboru: brązowy Argus, czarny Brillant, srebrny Cuvée, srebrny Florett, biały Gletscher, czarny Havanna, biały Ibis, niebieski Mondschein, szary Monsun, szary Oolong i czarny Phantom. Kolor szary Daytona zarezerwowano wyłącznie dla modelu S8. Dla wersji A8 hybrid i A8 L W12 lakier z efektem metalicznym dostępny jest seryjnie. Jeszcze bardziej ekskluzywne są lakiery indywidualne, które Audi tworzy na życzenie klienta. 


Cisza na pokładzie: doskonałe tłumienie szumu wiatru
 
Audi A8, w porównaniu do innych samochodów tej samej klasy, zapewnia także doskonałe tłumienie szumu wiatru. By jeszcze bardziej odizolować kierowcę i pasażerów od zewnętrznych hałasów, Audi oferuje opcjonalnie dwa rodzaje szyb. Pierwsza opcja to podwójne szyby akustyczne, wykonane ze szkła hartowanego, klejonego, z tłumiącą hałasy folią akustyczną pomiędzy warstwami.

W modelu A8 takie szyby dostępne są na życzenie, a w modelu S8 należą do wyposażenia standardowego. Druga możliwość, to szyby z tłumiącego szkła akustycznego (element wyposażenia seryjnego A8 L W12). Szkło, z którego są wykonane, dzięki warstwie metalu odbija promienie podczerwieni emitowane przez światło słoneczne. Na życzenie, Audi wyposaża swą największa limuzynę w przyciemnione tylne szyby boczne.

Karoseria Audi A8 chroni pasażerów przed każdego rodzaju uderzeniem. Podczas zderzenia czołowego, cztery zaprojektowane w tym celu ścieżki po każdej ze stron pojazdu rozprowadzają obciążenia i pochłaniają siły uderzenia. Dwie z nich znajdują się w górnej strefie błotników, pozostałe w belkach podłużnych i zderzakach przed ramą pomocniczą silnika i przedniej osi.

Dodatkową ochronę przedziału pasażerskiego zapewnia belka poprzeczna w kształcie litery omega, składająca się z jednego podwójnego profilu skrzynkowego. Belka, umieszczona na wysokości przestrzeni dla nóg kierowcy i pasażera, kieruje siły ku podłodze i słupkom A. Umieszczone w blaszanej podłodze podłużnice zbiegają się pod tylnym siedzeniem, tworząc kształt litery V. W połączeniu z tunelem środkowym, są stabilną podstawą dla całej karoserii. Tył przedziału pasażerskiego chronią dużych rozmiarów wsporniki.

Adaptacyjny system bezpieczeństwa chroni kierowcę i pasażerów nowego Audi A8. Działa bardzo efektywnie, niezależnie od wzrostu czy wagi pasażerów, ponieważ w inteligentny sposób dopasowuje działanie poduszek powietrznych i ograniczników napięcia pasów bezpieczeństwa. W przypadku uderzenia w tył, system zintegrowanych zagłówków zmniejsza ryzyko urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Podczas uderzenia w bok pojazdu, pasażerów chronią cztery poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne osłaniające głowę i górne partie ciała kierowcy i pasażerów. Ostatnim, bardzo ważnym elementem systemu są trzypunktowe automatyczne pasy bezpieczeństwa z adaptacyjnymi ogranicznikami siły działania.

Pojemność bagażnika nowego Audi A8 ma maksymalnie 520 litrów. Dzięki nisko położonej krawędzi i zmienionemu kształtowi, bagażnik jest bardzo wygodny podczas załadunku. Zmieszczą się nim nawet cztery torby na kije golfowe. Po odblokowaniu, pokrywa unosi się sama, a przy zamykaniu, wystarczy lekko pchnąć ją w dół, a specjalny mechanizm domknie ją i zablokuje. Opcjonalny pakiet wyposażenia bagażnika obejmuje siatkę podłogową, dwa wieszaki na torby, uchwyt na parasol i gniazdko 12 V. Dodatkowo, kupujący może zamówić tunel w tylnej kanapie z odczepianym pokrowcem na narty i elektrycznie wysuwany hak holowniczy (oba elementy niedostępne dla Audi A8 hybrid).

 

Na życzenie, jako uzupełnienie komfortowego kluczyka, Audi dołącza mechanizm otwierania pokrywy bagażnika wyłącznie gestem, ruchem ręki (standardowe wyposażenie Audi S8 i A8 L W12). Inne, supernowoczesne rozwiązanie to elektryczny napęd pokrywy bagażnika (element wyposażenia seryjnego modelu A8 L W12). Na jej wewnętrznej stronie umieszczono dwa przyciski – jeden do opuszczania pokrywy, a drugi dający możliwość zamknięcia całego pojazdu.


Karoseria

Zadziwiająco lekka – o wadze zaledwie 231 kg (241 kg w przypadku Audi A8 L) karoseria ASF, wyznacza nowe standardy w klasie luksusowych limuzyn. Waga Audi A8 3.0 TFSI quattro ze standardowo montowanym napędem quattro, to 1830 kg. Zdecydowanie najmniej wśród konkurentów z napędem na cztery koła.W porównaniu z karoserią stalową, Audi Space Frame (ASF) – konstrukcja stworzona przez Audi przed 20 laty – waży o około 40 procent mniej. Zbudowano ją kierując się zasadami bioniki: wszystkie elementy, niczym kości w szkielecie, mają mały ciężar umożliwiający im optymalne funkcjonowanie. Profile otrzymane metodą wyciskania i elementy odlewane podciśnieniowo z aluminium tworzą ramę, pokrytą aluminiową blachą. Audi stosuje aluminium w ściśle określonej konfiguracji. Karoseria ASF modelu A8 składa się z jego 13 różnych rodzajów.

Wszędzie tam, gdzie kierowane są duże siły działające miejscowo i gdzie szczególnie ważna jest wszechstronność oraz swobodna forma, stosuje się komponenty odlewane. Wielofunkcyjny słupek A na przykład, łączy ze sobą belkę podłużną, poprzeczkę podszybia, ramę dachu, mocowania kolumny McPhersona i wspornik w kształcie litery omega zamontowany przed przestrzenią dla nóg kierowcy. Większość z 25 komponentów wytworzono w procesie odlewania próżniowego.

http://3.bp.blogspot.com/-6b7sojZ-9UU/VLac1YwLInI/AAAAAAAAAzc/E9Mcd2GgXec/s1600/audi%2Ba8%2Bmaterialy.jpg
Rozkład materiałów z których zbudowane jest Audi A8

Profile otrzymane metodą wyciskania charakteryzują się dużą elastycznością formy. Każdy z nich jest idealnie dostosowany do swojej funkcji. Dla przykładu, łuk dachu tworzy się wykorzystując hydroformowanie pod wysokim ciśnieniem wody. Jego przekrój poprzeczny zmienia się wielokrotnie na całej długości, a przejścia są płynne.

Słupki B modelu A8, pełnią w koncepcji ASF szczególną rolę i dlatego wykonano je z hartowanych stopów stali. Stalowe blachy, zanim zostaną podane obróbce plastycznej, podgrzewa się w piecu przelotowym do prawie 1000 stopni Celsjusza i bezpośrednio potem, w chłodzonych wodą prasach formuje się je, schładzając równocześnie do temperatury 200 stopni Celsjusza. Dzięki tej ekstremalnej różnicy temperatur, powstaje połączenie żelaza i węgla, charakteryzujące się dużą wytrzymałością na rozciąganie. W górnej strefie słupków wynosi ona 1500 niutonów na milimetr kwadratowy, w dolnej nieco mniej, ponieważ to tutaj w przypadku uderzenia w bok pojazdu absorbowana jest większość energii.

Dzięki małej grubości, słupki B z hartowanych stopów stali są stosunkowo lekkie. Stopy stalowe stanowią osiem procent karoserii Audi A8. 35 procent to blachy aluminiowe i odlewy, a 22 procent – profile otrzymane metodą wyciskania. Podobny skład ma karoseria Audi A8 L.

Łączenie półproduktów i pojedynczych elementów jest zaawansowanym technicznie procesem. Trwałość karoserii to zasługa m. in. 1847 nitów tłoczonych, 632 wkrętów samogwintujących i 202 punktów spawania. Na złączach słupków B stosuje się klej strukturalny, który podwyższa ich twardość i tworzy izolującą warstwę zapobiegającą korozji. Biorąc pod uwagę cały samochód, połączenia klejone mają długość 44 metrów.


Niewidoczny spaw dachu: symbol precyzji spod znaku Audi

Kolejna specjalność Audi to spawanie laserowe. Powstałe z jego zastosowaniem łączenia są szczególnie trwałe i twarde. Pozwalają też na precyzyjne zespolenie dużych powierzchni blaszanych z ramą. Niewidoczny aluminiowy spaw dachu, długości 1,8 m, łączący dach z bokiem pojazdu, powstaje właśnie z zastosowaniem spawania laserowego. Spaw ten, to ucieleśnienie precyzji spod znaku Audi.

W przypadku warstwy zewnętrznej karoserii, tolerancja wymiarów może wynosić maksymalnie zaledwie 0,1 mm. Także w przypadku elementów dodatkowych karoserii, konstruktorzy usunęli każdy zbędny gram wagi. Dla przykładu, dolna belka poprzeczna z przodu pojazdu, to matryca z wzmocnionego włóknem tworzywa sztucznego, z trzema wbudowanymi aluminiowymi panelami.
Bardzo lekka i wyjątkowo sztywna karoseria ASF sprawia, że drgania nie są przenoszone do wnętrza pojazdu. Przedni wspornik osi przekazuje odbierane z kół impulsy do ramy i profili. Dodatkowo, niezależnie od wersji silnikowej, w każdym wariancie Audi A8, przy przednim zawieszeniu zamontowano tłumik drgań.

Przy modernizacji Audi A8, dużą uwagę zwrócono na przewodzenie dźwięku przez duże powierzchnie blaszane i puste przestrzenie karoserii. Osłony akustyczne, absorbery, izolatory i warstwy pianki zapobiegają ich drganiom. Starannie uszczelnione spawy nie przepuszczają hałasu, a wnętrze pojazdu dokładnie wytłumiono, na przykład w przedniej strefie wykładziny podłogowej. Cisza we wnętrzu daje uczucie przyjemności z jazdy.

Współczynnik oporu powietrza Cx, zaledwie 0,26 w modelu 3.0 TDI quattro sprawia, że Audi A8 cicho i lekko mknie pod wiatr. Wartości pomiaru przepływu powietrza pod pojazdem i wentylacji komory silnika zajęły ważne miejsce w specyfikacji wymagań wobec nowego modelu. Optymalizacja systemu chłodzenia i klimatyzacja o zwiększonej efektywności znacznie się przyczyniły do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2 o kilka gramów na kilometr.

Osłona podwozia, którą nie obejmuje jedynie układu wydechowego i tylnej osi, obok zalet aerodynamicznych daje też szereg innych korzyści. Chroni blachę i podzespoły przed solą, wilgocią i uderzeniami oraz izoluje od hałasów. Dysza NACA kieruje przepływające pod podwoziem powietrze do olejowej chłodnicy skrzyni biegów. Z tyłu pojazdu, tłumik zintegrowano z wznoszącą się ku górze strefą dyfuzora.

http://1.bp.blogspot.com/-BQKXygoTe_8/VLad13-e8SI/AAAAAAAAAzo/Ey-bkriy6bo/s1600/dimensions%2Ba8%2BL.jpg
Wymiary Audi A8 L
http://3.bp.blogspot.com/-3S8bPSKwn0g/VLad1QgaPSI/AAAAAAAAAzk/5wV6SwkozUk/s1600/wymiary.jpg
Wymiary Audi A8