Zasada działania ESP

 http://www.audiblogpl.com/2014/03/esp-elektroniczny-program-stabilizacji.html
ESP – Elektroniczny program stabilizacji (z ang. Electronic Stability Program) – jak sama nazwa mówi ze siebie, jest to system, który w razie poślizgu auta ma za zadanie doprowadzić samochód do uzyskania zamierzonego przez kierowcę toru jazdy. Działanie ESP polega na tym iż, gdy system wykryje uślizg boczny następuje przyhamowanie tylko tego koła, dzięki któremu możliwe jest wywołanie momentu, który przeciw działa uślizgowi. W razie konieczności korygowana jest także praca silnika, czego wynikiem jest korekcja momentu na kołach napędzających. Czas reakcji systemu na uślizg to ok 0,02 sekundy, a więc nieporównywalnie szybciej od najbardziej doświadczonych kierowców.

Najprościej mówiąc:
 • Jeżeli na zakręcie w lewo w poślizg wpada przednia oś samochodu (podsterowność), wtedy system przyhamowuje tylne lewe koło.
 • Jeżeli na zakręcie w lewo w poślizg wpada tylne oś samochodu (nadsterowność), wtedy system przyhamowuje prawe przednie koło.
System zbudowany jest z czujników odpowiedzialnych za rozpoznania uślizgu oraz z dwóch mikroprocesorów, gdzie jeden przetwarza dane z czujników oraz w razie konieczności wykonuje działania mające na celu korekcje uślizgu, a drugi kontroluje prace pierwszego.

Schemat blokowy układu ESP
 1. elektroniczny układ sterujący systemem ESP (mikrokontroler)
 2. czujnik kąta skręcenia kierownicy
 3. czujnik prędkości obrotowej samochodu wokół osi pionowej
 4. czujnik przyspieszeń poprzecznych
 5. czujniki prędkości obrotowej kół
 6. mikroprocesor sterujący silnikiem
 7. mikroprocesor sterujący automatyczną skrzynią biegów (opcjonalnie)
 8. jednostka hydrauliczna regulująca ciśnienie w układzie hamulcowym
 9. pompa hamulcowa
 10. hamulec
Czujniki systemu nieustannie przekazują do komputera następujące wartości:
 •      kąt skrętu kierownicy,
 •      przyspieszenie poprzeczne samochodu,
 •      prędkość obrotową każdego koła (wartości otrzymane od czujnika ABSu),
 •      aktualną prędkość jazdy samochodu,
 •      prędkość obrotową wokół osi pionowej samochodu,
 •      aktualne przełożenie automatycznej skrzyni biegów, (jeżeli występuje),
 •      przekazywany moment na oś napędzaną,
 •      ciśnienie płynu hamulcowego w przewodach

Zasada działanie ESP na przykładzie podsterowności:

Kierowca nie dostosowując prędkości jazdy do panujących warunków drogowych oraz do promienia zakrętu powoduje poślizg przedniej osi (podsterowność). System ESP monitorujący aktualną prędkość obrotową kół oraz aktualny kąt skrętu kierownicy, który zadał kierowca zgodnie z promieniem zakrętu oblicza teoretyczne przyspieszenie poprzeczne oraz teoretyczną prędkość obrotową samochodu wokół osi pionowej. Jednocześnie otrzymuje rzeczywiste dane z czujnika prędkości obrotowej samochodu wokół własnej osi oraz z czujnika przyspieszeń poprzecznych. System zauważa, że, wartości rzeczywiste uzyskane z czujników prędkości obrotowej oraz przyspieszenia poprzecznego są mniejsze od wartości teoretycznych uzyskanych z obliczeń – różnice te system odczytuje, jako poślizg osi przedniej na zewnątrz zakrętu i natychmiast wszczyna środki mające na celu skorygowanie poślizgu, (czyli wytworzenie momentu przeciwdziałającego momentowi poślizgu). Dokładniej mówiąc system „nakazuje” zmniejszyć moc silnika oraz hamować tylne wewnętrzne (do osi zakrętu) koło do czasu, kiedy wartości teoretycznie i rzeczywiste staną się równe. W czasie korygowania toru jazdy przez system kierowca jest powiadomiony o zaistniałym niebezpieczeństwie poprzez mrugającą kontrolkę ESP na konsoli samochodu.

W filmie poniżej przedstawiony jest przykład nadsterowności:

W pierwszy samochód w filmie nie posiada ESP, czego wynikiem jest obrót na osi pionowej pojazdu. Drugi natomiast jest już w ten system wyposażony, dzięki któremu auto bez większych problemów omija przeszkodę.Kolejny film wspaniale obrazuje idee pracy systemu ESP:
 
W programie prowadzący program motoryzacyjny Fifth gear wykonał test łosia (czyli jadąc swoim pasem ruchu kierowca nagle omija przeszkodę i jak najszybciej ma za zadanie wrócić na swój pas ruchu). Prowadzący jechał z prędkością 115km/h i aby było trudniej test był wykonany na zamarzniętym jeziorze. Test łosia zaczyna się na materiale filmowym od 6 minuty, chociaż gorąco polecam obejrzeć cały materiał filmowy.Mimo że dzięki ESP możliwe jest wejście w zakręt z większą szybkością i jego bezpieczne przejechanie to ESP nie jest używane w sporcie motorowym. Powodem tego jest, iż podczas zadziałania systemu samochód podczas wychodzenia z zakrętu jest znacznie wyhamowywany. System także nie pozwala na jazdę w nadsterownym poślizgu kontrolowanym, czy też na hamowanie poprzez poślizg boczny.

System po raz pierwszy zagościł w Mercedesie Klasy S w 1995 roku. Producentem tegoż systemu był Bosch. Jako że właścicielem skrótu ESP jest firma niemiecka Daimler AG to wielu producentów przyjęło własne skróty tego systemu, np. VSC, CDC, ASMS, DSA, IMC, IVD, VDC, VSA.

Powyższy przykład idealnie obrazuje zalety systemu i jego możliwości. Należy jednak pamiętać, że esp nie gwarantuje bezpieczeństwa w stresowych warunkach na drodze, tylko jedynie znacznie je poprawia. Mimo że system posiada wiele komponentów oraz współpracuje z ABSem i ASRem to zbudowany jest tak, że w razie awarii (np. czujnika przyspieszenia poprzecznego) to systemy ABS i ASR działają poprawnie, a tylko ESP zostaje wyłączony (co informuje kierowcę w postaci palącej się lampki ESP na konsoli informacyjnej samochodu).

Zalety ESP dostrzegła też unia europejska i ustanowiła prawo, że każdy nowy samochód wyprodukowany w Europie po 1 listopada 2011 roku ma posiadać w wersji standardowej system ESP.

A tak na marginesie mówiąc to moim zdaniem, aby bezpiecznie dojechać do celu należy po prostu stosować się do prostej zasady: „Nie jeździj szybciej, niż Twój Anioł Stróż potrafi latać” :)