Jeden z fundamentów systemów bezpieczeństwa – ABS

http://www.audiblogpl.com/2014/03/jeden-z-fundamentow-systemow.html
ABS (z ang. Anti-Lock Breaking System) jest to układ który zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania, co pozwala lecz nie gwarantuje  na zachowanie sterowności pojazdu i utrzymanie zamierzonego toru jazdy podczas gwałtownego hamowania. Układ ABS pozwala na bezpieczne omijanie przeszkód bez konieczności zwalniania hamulca.

Jak hamować?

W samochodach bez ABSu kierowca podczas hamowania musi wyczuć siłę z jaką nadepnąć na hamulec aby jednocześnie zatrzymać auto tak szybko jak to możliwe  a z drugiej strony nie wprowadzić pojazdu w poślizg bądź ominąć jakąś przeszkodę. Zaleca się, by przy konieczności silnego hamowania stosować hamowanie pulsacyjne. Hamowanie to polega na intensywnym wciśnięciu hamulca, a w momencie, gdy koła przestają się obracać, odpuszczeniu hamulca, by natychmiast znów silnie nacisnąć hamulec. W momentach silnego naciśnięcia hamulca uzyskuje się dużą siłę hamowania, a w momentach puszczenia asymetria oporów toczenia hamuje ruch poprzeczny samochodu, umożliwiając jego sterowanie.

Kierujący pojazdem wyposażonym w ABS, gdy wykonuje nagłe hamowanie powinien nacisną (lub kopnąć w zależności o sytuacji) pedał hamulca  i trzymać go ze stałą siłą aż do uzyskania pożądanej prędkości lub zatrzymania się. Podczas tego hamowania system ABS będzie  pulsacyjnie wypychał pedał hamulca  w stronę przeciwną do naciskania hamulca przez nogę kierowcy. Oznacza to że system przeciwdziała blokowaniu kół i w żadnym wypadku kierowca nie powinien zmniejszać nacisku na pedał hamulca. Ważne jest też, aby po naciśnięciu pedału hamulca wcisnąć także pedał sprzęgła.

Zasada działania ABSu:

Każdy system ABS jest wyposażony w sensory, które mierzą osobno prędkość obrotową każdego z kół, oraz elektrozawory sterowane centralką elektroniczną znajdujące się miedzy pompą hamulcową a układem hamulcowym. Gdy system wykryje niepożądaną zmianę prędkości obrotowej minimum jednego koła to elektrozawory zaczynają regulować ciśnienie hamowania w tym kole (naśladować hamowanie pulsacyjne jednakże na każde koło z osobna). Umożliwia to modulowanie siły hamowania każdego koła, niezależnie od siły nacisku wywieranej na pedał hamulca.

Tak to działa w praktyce:

  • jeżeli prędkość obrotowa wszystkich kół nagle znacznie się zmniejszy (awaryjne hamowanie) to system zaczynie automatycznie naśladować hamowanie pulsacyjne (jednak robiąc to znacznie dokładniej jak kierowca), aby w razie konieczności zachować zamierzony tor ruchu pojazdu.
  • jeżeli prędkość obrotowa jednego lub kilku kół będzie znacznie odstawać od od reszty to system odczyta to że koła te straciły przyczepność (lub są bliskie stracenia przyczepności) do podłoża i system zacznie wykonywać automatycznie naśladowanie hamowania pulsacyjnego tylko na tych kołach które tego potrzebują. Wynikiem tego jest zmniejszenie niebezpieczeństwa wpadnięcia pojazdu w poślizg i utrzymanie  zamierzonego toru jazdy.

Zasadę działania ABSu idealnie odwzorowuje film zamieszczony poniżej. Pierwszy samochód uderza w tył innego samochodu, ponieważ nie posiadał ABSu a kierowca nie był zbyt doświadczony żeby zastosować hamowanie pulsacyjne. Drugi samochód bez problemu omija przeszkodę ponieważ system ABSu automatycznie wykonał hamowanie pulsacyjne.

System ABS jest podstawą do działania takich systemów jak: Elektroniczny rozdział siły hamowania (EBV), elektroniczny program stabilizacji (ESP), System kontroli trakcji (ASR), Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDL).