Zasada działania elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego EDL (EDS)


http://www.audiblogpl.com/2014/03/zasada-dziaania-elektronicznej-blokady.html
Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (dyferencjału), z ang. Electronic Differential Lock (EDL), jest połączona z ABSem, który posiada dla każdego koła oddzielny czujnik prędkości obrotowej. Gdy EDL (poprzez czujniki ABSu) zauważa, że prędkość kół jednej osi diametralnie się różni wtedy automatycznie za pomocą układu hamulcowego przyhamuje koło kręcące się szybciej, czego skutkiem jest przeniesienie przez dyferencjał części momentu na koło przeciwne.

Jeżeli w aucie bez EDL podczas ruszania jedno koło straci przyczepność do podłoża (np. stoi na lodzie) a drugie koło tej samej osi napędowej stoi na przyczepnym podłożu (np. mokry asfalt) to dyferencjał cały moment obrotowy przekieruje na, koło które boksuje w miejscu.

EDL w połączeniu z Quattro w lekkich warunkach off-road’owych, gdy jedno koło przednie i jedno tylne straci przyczepność do podłoża a pozostałe koła potrzebują dużego momentu, aby ruszyć to na dłuższą metę system nie poradzi sobie z przeniesieniem wystarczającego momentu na koła o dobrej przyczepności, aby ruszyć pojazd. Zbyt długie „katowanie” auta może skończyć się przegrzaniem hamulców i wyłączeniu EDL a w najgorszym przypadku na stałej awarii systemu. Jeżeli zamierzamy poruszać się w ciężkim terenie (lekki off-road) na dłuższych dystansach gdzie koła niejednokrotnie mogą zawisnąć w powietrzu (lub stać na lodzie) radzę zaopatrzyć się w samochód do tego przystosowany z manualną blokadą dyferencjałów.

Układ EDL działa do prędkości ok. 40 km/h (w przypadku napędu Quattro – do ok. 80 km/h). EDL jest częścią składową elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESP) oraz układu antypoślizgowego (ASR).