Audi TT offroad concept oficjalnie

Zgodnie z zapowiedzą, Audi na Beijing International Automobile Exhibition 2014 zaprezentowało kolejny model koncepcyjny. Audi TT offroad concept.
Jest to kolejny koncept nawiązujący do Audi TT trzeciej generacji, bardzo podobny do zaprezentowanego początkiem roku Audi allroad Shooting Brake concept.

Wymiary:
Długość - 4,39m
Szerokość - 1.85m
Wysokość - 1,53m


Silnik:
- 2.0TFSI | 292KM  380Nm | wspierany jest przez dwa silniki elektryczne:
    - połączony z jednostką spalinową silnik elektryczny o mocy 40kW  220Nm
    - osobny silnik elektryczny na tylnej osi o mocy 85kW  270Nm
- Łącznie samochód posiada 408KM i 650Nm | 0-100km/h - 5.2s. | V-max - 250km/h

Ładowanie baterii znajdującej się przed tylną osią odbywać może się na dwa sposoby, tradycyjny poprzez podpięcie wtyczki z Audi-Wallbox, lub indukcyjne dzięki technice Audi Wireless Charging. Baterie mają pojemność 12kWh i wystarczają na przejechanie około 50km na samych silnikach elektrycznych.


Wnętrze:
Deska rozdzielcza znana z Audi allroad Shooting Brake concept, cztery osobne fotele w tym tylne składane są elektrycznie tworząc niemal płaską powierzchnię bagażnika. W każdym fotelu zamontowane są po dwa głośniki systemu nagłaśniającego Bang&Olufsen które jeszcze bardziej umilają doznania dźwiękowe.
Na wyposażeniu samochodu znajdują się trzy tablety Audi Smart Display pracujące na systemie Android, pasażerowie tylnych siedzeń zamontować mogą je na specjalnych uchwytach w oparciach przednich foteli, lub schować w schowku między fotelami, tablet pasażera z przodu idealnie mieści się do schowka przed nim.
W tunelu środkowym znajduje się Audi phone box, pozwalający na konfigurację telefonu komórkowego kierowcy z elektroniką pokładową, a także, w razie potrzeby, na indukcyjne doładowanie aparatu.
We wnętrzu zastosowano bardziej zaawansowaną wersję jonizatora niż ta którą znamy z modeli A6 i A8. Filtry powietrza nie przepuszczają drobnych cząstek, prowadzone są również prace aby w przyszłości neutralizowały alergeny.
W bagażniku znajduje się zindywidualizowany schowek. Znajdziemy w nim zdalnie sterowany model (RC Car) w skali 1:8, z wiernie zachowanymi proporcjami.


Liczby:
Zasięg - 880km
Średnie spalanie - 1.9l/100km
Rozmiar kół - 255/40 R21


Wkrótce w produkcji seryjnej:
Audi TT offroad concept posiada dwa systemy wsparcia kierowcy, które już wkrótce zostaną wprowadzone do produkcji seryjnej – asystenta skrzyżowań i informację online o sygnalizacji świetlnej.
- Asystent skrzyżowań ma wspierać kierowcę w unikaniu lub zmniejszaniu skutków kolizji bocznych u wylotów ulic i na skrzyżowaniach. Czujniki radarowe i szerokokątna kamera monitorują strefę bezpośrednio przed autem i po jego bokach. Jeśli system zarejestruje zbliżający się z boku pojazd i oceni go jako potencjalne zagrożenie, zainicjuje kilkustopniowe ostrzeżenie, przekazywane kierowcy za pośrednictwem Audi virtual cockpit.
- Internetowa usługa informacji o sygnalizacji świetlnej może z pomocą sieci telefonii komórkowej skomunikować Audi TT offroad concept z centralnym komputerem zawiadującym miejską sygnalizacją świetlną. Na podstawie pozyskiwanych z komputera centralnego informacji, Audi virtual cockpit sugeruje kierowcy prędkość z jaką powinien jechać, by do następnego sygnalizatora dojechać na zielonym świetle. Podczas oczekiwania na zielone światło, Audi virtual cockpit wyświetla bieżący czas oczekiwania.