Zasada działania ASR

http://www.audiblogpl.com/2014/04/zasada-dziaania-asr.html
System kontroli trakcji, z ang. Acceleration Slip Regulation (ASR) jest zaraz po ABSie jednym z podstawowych aktywnych systemów bezpieczeństwa.

System jest odpowiedzialny za niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół podczas przyspieszania, co przydatne jest np.
  • w samochodach napędzanych na tył gdzie ASR podczas przyspieszania reguluje moment napędowy przekładany na koła, czego skutkiem jest uniknięcie wpadnięcia auta w poślizg poprzeczny przy pokonywaniu zakrętów
  • w samochodach napędzanych na przód gdzie ASR podczas przyspieszania reguluje moment napędowy przekładany na koła przednie, czego skutkiem jest uniknięcie wypadnięcia auta z zakrętu, zmniejsza zużycie opon i paliwa
 
zapewnia optymalną największą możliwą przyczepność kół do podłoża podczas ruszania

Jak działa ASR?

ASR podobnie jak ABS ciągle monitoruje prędkość obrotową wszystkich kół (za pomocą czujników ABSu). Gdy koła napędzające pojazd obracają się ze znacznie większą prędkością od pozostałych kół wtedy system ogranicza obroty silnika w taki sposób żeby koła uzyskały jak najlepszy stopień przyczepności do podłoża. W nowszych systemach poza redukcją obrotów silnika system korzysta też z hamulców do przyhamowania kół (hamulce posiadają szybszy czas reakcji jak redukcja obrotów silnika). ASR zazwyczaj współpracuje z elektroniczną blokadą dyferencjału (EDL), który rozdziela moment obrotowy między kołami napędowymi w zależności od warunków.

W zależności od staniu ogumienia, rodzaju napędu i sprawności czujników doświadczeni kierowcy potrafią na śliskiej nawierzchni uzyskać lepszą trakcję przy wyłączonym systemie , jednakże samochód zachowuje się mniej stabilnie.

Poniżej przykład jak działa ASR w A6 c5 quattro. Samochód z włączonym ASRem nie jest w stanie wyjechać z grząskiego terenu.