Audi R8 LMX oficjalnie


Początkiem 2014 roku podczas trwania targów CES Audi zaprezentowało koncept Audi Sport quattro laserlight concept, BMW nie pojawiło się na targach wrzucając jedynie prześmiewczy post na Twitter'a. Jednak kolejny punkt w kategorii innowacji w kwestii oświetlenia samochodów w dniu 09.05.2014r. ląduje na koncie Audi.

Dla przypomnienia:
- 2008 - Audi R8 - pierwszy na świecie samochód z seryjnie montowanymi w pełni diodowymi reflektorami
- 2012 - zdynamizowane kierunkowskazy debiutujące w odświeżonym Audi R8
- 2013 - nieoślepiające reflektory Audi Matrix w Audi A8 FL

i 2014 - pierwszy seryjnie produkowany samochód z laserowymi światłami drogowymi.
W nowych, laserowych światłach drogowych, znajdujący się w każdym reflektorze moduł laserowy generuje snop światła o zasięgu dwa razy większym niż ten generowany przez reflektory diodowe. W każdym module zastosowano cztery silne diody laserowe. Przy średnicy zaledwie 300 mikrometrów generują one niebieskie światło laserowe o długości fali 450 nanometrów. Fosforowy konwerter przemienia je w białe światło drogowe o temperaturze barwy 5500 kelwinów, idealne dla ludzkiego oka, pozwalające kierowcy lepiej rozpoznawać kontrasty i mniej meczące wzrok. Światła laserowe w Audi R8 LMX, aktywujące się powyżej prędkości 60 km/h, są uzupełnieniem diodowych świateł drogowych i korzystnie poszerzają oraz wydłużają pole widzenia kierowcy, wydatnie podnosząc w ten sposób bezpieczeństwo jazdy. Inteligentny zespół sensorowych kamer rozpoznaje innych uczestników ruchu drogowego i odpowiednio dostosowuje długość i intensywność wiązki światła.


Audi R8 LMX to limitowana do 99 sztuk seria dostępna wyłącznie w nadwoziu coupe. R8 LMX jest najmocniejszym z dotychczasowo oferowanych R8, ma aż 570KM i 540Nm co przekłada się na przyspieszenie od 0 do 100km/h w zaledwie 3.4s. i osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 320km/h. Moc na koła przekłada 7-stopniowa skrzynia S tronic.
R8 LMX różni się także wyglądem, samochód pokryty jest lakierem Ara Blue z palety Audi exclusive, z tyłu podobnie jak w R8 GT znajduje się spoiler z matowego tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFK). Z tego samego materiału zrobiono nakładkę na spojler przedni, listwy boczne, pokrycie maski silnika, obudowę lusterek bocznych, wloty powietrza, wykończenia tyłu pojazdu i dyfuzor.
Dodatkowo wyposażone jest w sportowy układ wydechowy z czarnymi końcówkami, 19-calowe felgi o unikalnym wzorze skrywające pod sobą tarcze hamulcowe z ceramiki wzmocnionej włóknem węglowym [o średnicy 380mm z przodu.

Wnętrze utrzymane jest w czerni z niebieskimi akcentami. Kubełkowe fotele ze skórą Feinnappa z rąbami z przeszyciami w kolorze Sepang Blue, ten sam kolor mają szwy na dźwigni hamulca ręcznego, desce rozdzielczej, kierownicy, boczkach drzwi i dywanikach. Tylna część foteli pomalowana jest tym samym lakierem co karoseria, czyli Ara Blue.

Dostawy Audi R8 LMX rozpoczną się latem, o ile nie wyprzedano już wszystkich egzemplarzy zamówienia można składać na niemieckim rynku mając na koncie minmum 210 000€.