Test: Audi A8 Lang

http://www.audiblogpl.com/2014/08/test-audi-a8-lang.html
Przedstawiam Wam Audi A8 Lang, samochód majestatyczny i dostojny a zarazem dynamiczny i kipiący najnowocześniejszą techniką. Co najbardziej mnie w nim urzekło? Właśnie ta majestatyczność i długość nadwozia wynosząca 5,265 m. sprawiała, że wyglądał jak statek na drodze a ja otulony potężną karoserią i słuchając Katie Melua mogłem oddać się przyjemności i po prostu płynąć bez celu…

Silniki: wspomnę o 3 jednostkach, które miałem okazje sprawdzić w Audi A8 a zacznę od najmniej odpowiedniego (wg. mnie):

 
Podstawowy ale nie najsłabszy silnik w gamie A8. Bardzo oszczędny i nawet jako diesel charakteryzuje się fantastyczną kulturą pracy. W zupełności wystarcza do przynajmniej sprawnego poruszania się w mieście i w trasie. Jednak nie czujemy i nie słyszymy, że pod tą wielką maską mamy naprawdę mocny silnik. Podczas dynamicznego przyspieszania wyczuwalna jest walka tego silnika jaką toczy by dynamicznie ruszyć ten samochód. Najbardziej brakowało mi gangu ośmiu cylindrów pod maską i tego powera, którego spodziewamy się po wielkiej limuzynie. Silnik mogę polecić dla osób, które lubią spokojną i płynną jazdę bez zbędnych fajerwerków a z pewnością odwdzięczy się absurdalnie niskim średnim spalaniem wynoszącym poniżej 6 l/100 km.

 
 Dane mówią same za siebie, do 100 km/h przyspiesza szybciej niż Audi S3 i muszę powiedzieć, że to najbardziej dostojne przyspieszanie jakiego można doświadczyć! Wszystko dzieje się tak niesamowicie płynnie a zarazem szybko, że musimy uważnie obserwować prędkościomierz by przez przypadek i nieświadomie nie łamać przepisów. Dodatkowo wszystkie wady silnika V6 tutaj nie występują, mamy rasowy gang potężnego silnika, moc odczuwana jest nawet przy delikatnym wciśnięciu pedału gazu a lekkość z jaką radzi sobie z samochodem jest fantastyczna! Z trójki producentów (Audi, Mercedes-Benz i BMW) tylko Audi oferuje tak potężny silnik diesla i jako jedyny w układzie V8. Moment obrotowy sięgający granic zarezerwowanych dla ciężarówek pozwala na samolubne poczucie władzy na drodze, pewności siebie i co najważniejsze bezpieczeństwa. Jedyną wadą tej jednostki są lekko odczuwalne wibracje przenoszone do wnętrza. Miałem wrażenie, że w czasie niezdecydowanej jazdy w korku skrzynia pomimo idealnego dobierania biegów lubi delikatnie ale odczuwalnie szarpnąć podczas zmiany przełożenia. Jeśli chodzi o spalanie to w cyklu mieszanym udało mi się zejść do poziomu 6,5 l/100km co jest równie imponującym wynikiem biorąc pod uwagę możliwości jakie oferuje.

 
Moim zdaniem jest to najlepszy wybór spośród podstawowych jednostek napędowych w Audi A8. Pomijając Audi S8, zdecydowanie najlepiej oddaje charakter sportowej limuzyny i to właśnie m.in dzięki takim konstrukcjom Audi z obecną generacją A8 przejęło ten przydomek od BMW serii 7. Motor ten pracuje tak cicho, że w momencie kiedy czekałem na światłach spoglądałem na obrotomierz zastanawiając się czy system start/stop, który dopiero dezaktywowałem wyłączył silnik. Dodatkowo jest tak dynamiczna, że jeśli tylko mamy ochotę na sportowe odczucia w czasie jazdy to bez problemu nam je zapewni. Tutaj nie jest już tak dostojnie i równomiernie, siła ciągu wgniata w fotel a przy ostrym przyspieszaniu w trybie dynamic każda zmiana przełożenia okupiona była przygłuszonym strzałem z wydechu i charakternym odgłosem silnika na wysokich obrotach. Swoboda z jaką ta jednostka wkręca się na czerwone pole i jaką dynamikę zapewnia skłania nas do refleksji czy aby na pewno jedziemy ponad 5-metrową limuzyną. Cała ta dynamika okupiona jest oczywiście odpowiednim spalaniem, spędziłem z tą jednostką mało czasu by obiektywnie stwierdzić czy poziom 9,2 l/100km deklarowany przez Audi rzeczywiście jest osiągalny ale biorąc pod uwagę, że silnik ten jest wyposażony w system COD (Cylinder On Demand) czyli możliwość samoczynnego odłączania połowy cylindrów w czasie niskiego zapotrzebowania na moc wydaje mi się, że wynik bardzo realny do osiągnięcia.


Tylne fotele

Z tyłu jest właściwie wszystko czego można się spodziewać po przedłużonej limuzynie a możliwości konfiguracji są ogromne. Może tam znajdować się klasyczna kanapa, kanapa z indywidualnie regulowanymi i rozkładanymi fotelami wyposażonymi w funkcję masażu, wentylacji i podgrzewania bądź też dwa takie fotele, ale z ogromną stałą, a nie rozkładaną jak w przypadku kanapy konsolą środkową pomiędzy nimi. Ponadto telefon, ręcznie lub elektrycznie regulowane 10,2-calowe monitory przed każdym z siedzeń, elektrycznie wysuwany podnóżek prawego fotela, lodówka bądź otwierana grodź do przewozu nart, elektrycznie wysuwane rolety szyb bocznych i tylnej, ogromny panoramiczny dach, indywidualne lusterka do makijażu i wiele wiele innych udogodnień.

System multimedialny Rear Seat Entertainment dla pasażerów z tyłu pozwala m.in. oglądać filmy na DVD lub korzystając z wbudowanego tunera DVB-T, słuchać muzyki z płyt, kart SD lub urządzeń przenośnych na słuchawkach z wejściem jack 3,5mm, słuchawkach Bluetooth lub za pośrednictwem systemu audio samochodu. Możemy też wyświetlić mapę systemu nawigacji by obserwować postępy w podroży, modyfikować trasę lub całkowicie wyznaczać nowe cele przenosząc je później na ekran nawigacji dla kierowcy. Tylny prawy fotel ma odrobinę większe możliwości niż ten lewy. Mianowicie pasażer z tego miejsca może, nie ruszając się, sterować położeniem fotela znajdującego się obok kierowcy. W skrajnej pozycji otrzymujemy tyle miejsca, że możemy nawet wyprostować nogi!

Mimo iż była to wersja przedłużona Audi A8 jednak wciąż to kierowca ma największe możliwości regulacji fotela i dostępnych opcji masażu. Foteli z tyłu nie możemy regulować w tak wielu płaszczyznach jak te z przodu, a funkcje masażu są ograniczone do 2 programów o 3 stopniach lub do 4 programów w przypadku fotela wypoczynkowego, gdzie kierowca ma 5 programów o 5 stopniach. Za to stała tylna, obszyta skórą, opcjonalna konsola środkowa kryje w sobie m.in. elegancki wykończony drewnem stolik na szampana, liczne schowki, gniazda 230V czy też komfortowy podłokietnik.

http://2.bp.blogspot.com/-SiwtzBB2cbs/VKxUifS1mRI/AAAAAAAAAks/83uICbnLLD4/s1600/Audi-A8-Lang-interior-15.png http://4.bp.blogspot.com/-vyp-5omd6a0/VKxUiINyh5I/AAAAAAAAAkk/S3jp5QiejWY/s1600/Audi-A8-Lang-interior-14.png http://1.bp.blogspot.com/-wv_jSG1OaEg/VKxUhpU1oSI/AAAAAAAAAkc/EjrFoNeayVk/s1600/Audi-A8-Lang-interior-13.png http://4.bp.blogspot.com/-WG9r6DIER_M/VKxUhfQOyJI/AAAAAAAAAkY/8nkOz_vIMYE/s1600/Audi-A8-Lang-interior-12.png http://1.bp.blogspot.com/-Bk7xZF0bz48/VKxUhYp5OpI/AAAAAAAAAkU/9ZypAqLlzxk/s1600/Audi-A8-Lang-interior-11.png

Zawieszenie

Dynamika prowadzenia i komfort jazdy kiedyś wzajemnie się wykluczały. Audi pogodziło oba te przeciwieństwa wprowadzając elektrycznie regulowane adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne. Czujniki umieszczone w nadwoziu i w pobliżu kół zbierają dane o aktualnej konfiguracji podłoża i na ich podstawie dopasowują optymalną siłę tłumienia. Kierowca może zdecydować o rodzaju amortyzacji wybierając odpowiedni tryb ustawień w systemie Audi drive select. W trybie dynamic, auto i efficiency nadwozie pojazdu obniża się o 10 lub 20 mm w porównaniu ze standardowym poziomem zawieszenia, jeśli samochód przez co najmniej 30 sekund porusza się z prędkością powyżej 120 km/h. Obniżenie nadwozia poprawia aerodynamikę pojazdu i redukuje zużycie paliwa. Tryb comfort jest zorientowany zdecydowanie na wygodę podróżowania przy jednoczesnym zachowaniu pewności prowadzenia. 

Sprężyny powietrzne przedniej i tylnej osi, dzięki stałej regulacji poziomu nadwozia, nawet przy maksymalnym obciążeniu lub w trybie jazdy z przyczepą zapewniają optymalny komfort jazdy. Tryb lift dodatkowo zwiększa prześwit o 25 mm, ułatwiając przejazd w trudnym terenie, ale aktywny jest on tylko do określonej prędkości kilkudziesięciu km/h.


Najnowocześniejsze technologie

Audi A8 może być wyposażone w praktycznie wszystkie dostępne obecnie w motoryzacji systemy asystujące, bezpieczeństwa i multimedialne, które zostały opisane w linku znajdującym się niżej pt. Systemy wsparcia, napęd i podwozie. Posiada też indywidualne rozwiązania, których próżno szukać u konkurencji. Jednym z nich są reflektory Matrix LED. Umożliwiają one jazdę w nocy na światłach drogowych bez ryzyka oślepiania pozostałych uczestników ruchu. Powiecie, dobra, ale BMW już ma podobny system a Mercedes-Benz właśnie go zaprezentował więc w czym Audi tak się wyróżnia? Systemy konkurencji polegają m.in. na mechanicznym sterowaniu strumieniem światła co jest najbardziej newralgicznym elementem reflektorów. Audi opracowało system całkowicie eliminujący elementy mechaniczne odpowiedzialne za kierowanie światłem. W praktyce oznacza to właściwie kompletną odporność na awarie mechaniczne. A jak sprawdziły się w praktyce? Oprócz efektownych animacji segmentów podczas gaszenia i zapalania świateł drogowych oferują krystaliczną białą barwę, bardzo szeroki, wysoki i daleki strumień światła.

http://3.bp.blogspot.com/-8AiOJfXsv5k/VKxUgotRStI/AAAAAAAAAkg/xJ_LGjNd8Ns/s1600/Audi-A8-Lang-13.png http://1.bp.blogspot.com/-cn_adRe53GM/VKxUgmwjWBI/AAAAAAAAAkQ/7uLH6z05LL4/s1600/Audi-A8-Lang-12.png http://2.bp.blogspot.com/-ueBFf5p4pcw/VKxUgrQ4yGI/AAAAAAAAAk8/AP4PoeH_ygU/s1600/Audi-A8-Lang-14.png

Jazda w nocy sprawiała mi większą przyjemność niż za dnia, a powrót do samochodu wyposażonego tylko w statyczne reflektory xenonowe był, krótko mówiąc, szokiem. To jak poszczególne elementy drogi: pasy, znaki, odblaski, a nawet sama faktura nawierzchni są odwzorowane. Audi dzięki tym reflektorom wprowadza zupełnie nową jakość do jazdy po zmroku. Na poniższym filmie starałem się przedstawić działanie Audi Matrix LED, ale musicie wziąć poprawkę na to, że kamera wyłapuje światło dużo gorzej niż ludzkie oko i nie oddaje rzeczywistego efektu. Niemniej jednak zwróćcie uwagę na to jak poszczególne segmenty reflektora symulują dynamiczne działanie w czasie zakrętu, kierując strumień światła w stronę zakrętu, lub jak ciemna plama po przejechaniu auta momentalnie wypełnia się światłem. Zauważcie też jak po przekroczeniu prędkości 30 km/h poza terenem zabudowanym reflektory zapalają się tworząc animację. Na filmie znajduje się też kilka sytuacji kiedy system wygasza segment oświetlający znak. 

 

Prowadzenie Audi A8 było z pewnością niezapomnianym doświadczeniem i nic już nie jest takie samo jak przedtem a samochody, które jeszcze przyjdzie mi prowadzić będą oceniane mimowolnie względem doznań z Audi A8, które jest swoistym benchmarkiem – wyznacznikiem dla całej reszty. Nie mam zamiaru rozwodzić się nad zaletami i wadami, ponieważ uważam, że jeżeli coś nam przeszkadza w samochodzie tej klasy to jest to już kwestia indywidualna, naszych przyzwyczajeń, preferencji i oczekiwań. Wiem też, że 100 godzin spędzonych w A8 to za mało by całkowicie poznać zasady działania wszystkich systemów. Myślę, że nawet po roku bylibyśmy zaskoczeni, że coś przez przypadek „odkryliśmy”. 

Chciałbym tutaj sprostować kilka błędnych stwierdzeń znalezionych w internecie na temat Audi A8.

– Czy przednia szyba rzeczywiście blokuje sygnał GPS? Nie.

– Czy karoseria samochodu blokuje sygnał GPS? Nie, lub jeżeli mówimy o telefonach to zależy od modelu telefonu.

– Czy światła Matrix LED dostajemy w standardzie? Nie, wymagają dopłaty 4470zł. Seryjnie otrzymamy światła LEDowe.

– Czy światłami Matrix LED można sterować jak klasycznymi światłami drogowymi? Tak.
 
– Czy dostępna jest trójramienna kierownica? Tak.

– Czy w ofercie Audi A8 znajduje się skrzynia manualna lub dwusprzęgłowa S tronic? Nie, wszystkie dostępne skrzynie to 8-biegowe skrzynie tiptronic.

– Czy w ofercie Audi A8 znajduje się otwierane okno dachowe z szybą? Tak, można wybrać czy chcemy baterie słoneczne zamiast szyby wspomagające zasilanie niektórych systemów samochodu a dodatkowo w przypadku wersji Lang dostępne jest dwuczęściowe okno panoramiczne obejmujące nawet pasażerów z tyłu.

Poniżej przedstawiam wymiary przedłużonych wersji najważniejszych konkurentów na rynku. Audi jest najdłuższe i najszersze ale ma najmniejszy rozstaw osi. Jest też najlżejsze biorąc pod uwagę wersje z napędem na cztery koła.

http://1.bp.blogspot.com/-ogGMZ8L7uiY/VKxxw5rpv_I/AAAAAAAAAlU/pncwDdwMC8k/s1600/klasa-s-wymiary.png
MB Klasy S L
http://1.bp.blogspot.com/-D7SOoxPwDoo/VKxxw8ZcGqI/AAAAAAAAAlM/O8Xi1nDzWGw/s1600/audi-a8-wymiary.png
Audi A8 L
http://4.bp.blogspot.com/-D_2nCOiYmEE/VKxxw9j6dcI/AAAAAAAAAlQ/K-0f6-_-j-4/s1600/seria-7-wymiary.png
BMW serii 7 L