Systemy operacyjne Android i iOS w samochodach Audi

 Systemy operacyjne Android i iOS w samochodach Audi
Platformy operacyjne Google Android i Apple CarPlay już wkrótce znajdą zastosowanie w samochodach Audi. W przyszłości wszystkie ich funkcje zostaną zintegrowane z Audi Multi Media Interface (MMI) a kierowcy i pasażerowie będą mogli korzystać z funkcji dostępnych w smartfonach za pośrednictwem systemów operacyjnych samochodu. Właśnie trwają intensywne prace rozwojowe we współpracy z Google i z Apple, nowe funkcje będą dostępne w pierwszych modelach Audi począwszy od roku 2015.

Audi, jedyny producent motoryzacyjny segmentu premium, jest członkiem-założycielem Google Open Automotive Alliance (OAA). Współpraca w ramach tego projektu jest prowadzona od początku 2014 roku i ma na celu zintegrowanie z samochodem systemu Android i jego aplikacji, pod wspólnym szyldem „Android Auto“. Pierwsze rezultaty prac to dostępna już w samochodach Audi usługa nawigacji za pomocą map Google oraz serwis streamingowy Google Play Music.

Rozpoczęły się także intensywne rozmowy z firmą Apple związane z integracją platformy CarPlay. Prowadzi je laboratorium rozwojowe Audi w Dolinie Krzemowej.

Dla Audi najważniejszymi czynnikami, które są badane w procesie integracji to przyjazność dla użytkowników i jak najmniejsze odciąganie uwagi kierowcy od drogi. Audi podkreśla też, że ogromną uwagę przykłada do bezpieczeństwa danych i oddziela funkcje związane z pracą samochodu od danych infotainment co ma na celu zabezpieczenie ich przed dostępem niepowołanych osób. Klient musi też wyraźnie się zgodzić na przekazywanie danych generowanych w pojeździe.

Ścisła kooperacja z potentatami branży umożliwi koncernowi z Ingolstadt optymalną integrację tych dwóch najbardziej rozpowszechnionych na świecie systemów operacyjnych z Audi MMI. W efekcie, klienci sami będą mogli wybrać z którego systemu chcą korzystać w swoim pojeździe.