Pierwsza jazda: Audi TT

http://www.audiblogpl.com/2014/10/pierwsza-jazda-audi-tt.html
Jest teraz znacznie ładniejsze, emanujące siłą i charyzmą, ze świetnym wnętrzem i wyposażone w zaawansowane systemy. Pod każdym względem jest lepsze niż kiedykolwiek wcześniej!


Nowe Audi TT bazuje na platformie MQB opracowanej przez koncern VW. Podobnie jak poprzednia generacja, konstrukcyjnie jest oparte na technologii Audi Space Frame (ASF). Składa się z niezwykle wytrzymałych elementów nadwozia wykonanych z aluminium, z których każdy charakteryzuje się wysoką sztywnością. Dzięki tej technologii cała rama nadwozia samochodu cechuje się wyższą trwałością i odpornością na odkształcenia. Jej dodatkową zaletą jest niska masa w porównaniu z masą tradycyjnego nadwozia stalowego. W nowej wersji TT, Audi udoskonaliło kompozycję materiałową, stosując się ściśle do zasady: właściwy materiał we właściwym miejscu, by zapewnić optymalną funkcjonalność.

Na początku sprzedaży nowe Audi TT możemy wyposażyć w dwa silniki: benzynowy 2.0 TFSI 230 KM 370 Nm lub diesla 2.0 TDI 184 KM 380 Nm. Wybierając jednostkę benzynową możemy zdecydować się na skrzynię manualną ale wtedy jesteśmy skazani tylko na przedni napęd. W przypadku skrzyni S tronic otrzymujemy napęd quattro a wkrótce będzie możliwość połączenia tej skrzyni z przednim napędem. Jednostka wysokoprężna póki co może być sprzężona jedynie z przednim napędem i manualem. Z czasem oferta będzie rozszerzana o nowe konfiguracje napędu, skrzyni i silnika.


W ofercie jest również model TTS wyposażony w silnik 2.0 TFSI o mocy 310 KM i momencie obrotowym 380 Nm, napęd quattro w standardzie, czas do setki to jedynie 4.6 sekundy. Jest dostępny także ze skrzynią ręczną.

Najpewniej filarem sprzedaży będzie połączenie jednostki TFSI i quattro. Według mnie jest to jedyna sensowna konfiguracja podstawowej TT-ki, którą miałem możliwość trochę pojeździć. Jest pazur, jest zwinność, jest charakter – wszystko jak należy.

Linie stylistyczne właściwie się nie zmieniły. Nie jesteśmy w stanie pomylić tego samochodu z żadnym innym, od razu wiadomo, że to TT. Z zupełnie nowym pomysłem zostały rozwiązane tylko niektóre elementy nadwozia. Ma krótsze zwisy niż poprzednik, znacznie ostrzejszy pas przedni i agresywne reflektory nawiązujące do Audi R18 e-tron quattro.

Skoro jesteśmy przy reflektorach to Audi w modelu TT również zdecydowało się zaimplementować technologię Matrix LED, która debiutowała w modelu A8. Reflektory te charakteryzują się wyjątkowym kryształowym blaskiem i precyzją działania.

http://1.bp.blogspot.com/-XDQqbVvYfFI/VK2apLNj3JI/AAAAAAAAAmE/gS1qxoGPT58/s1600/Audi%2BTT%2B-%2BMatrix%2BLED.jpg http://4.bp.blogspot.com/-GTzcksNX-_4/VK2apHm6ZXI/AAAAAAAAAmI/HAmKiX2BMN4/s1600/Nowe%2BAudi%2BTT.jpg

Wnętrze to już natomiast zupełnie inna bajka. Oszałamiająco pięknie zaprojektowane, kapitalnie wykonane a przy tym praktyczne. Właściwie wszystko we wnętrzu jest ukierunkowane na kierowcę – w Audi TT to on jest najważniejszy. Obowiązuje zasada: mniej oznacza więcej. Przejrzyste, minimalistyczne linie akcentują zarówno lekkość, jak i maksymalnie sportowy charakter wnętrza Audi TT. Dwie kolejne formalne i techniczne innowacje umożliwiły stylistom stworzenie tablicy rozdzielczej o niezmiernie smukłej formie. Chodzi tu o zintegrowanie tablicy i monitora MMI w postać jednej cyfrowej jednostki, tzw. Audi virtual cockpit oraz o umieszczenie elementów obsługi klimatyzacji bezpośrednio w nawiewach.


Audi virtual cockpit

To w pełni cyfrowa tablica rozdzielcza z dynamicznymi animacjami i precyzyjnymi grafikami. Dzięki rozdzielczości 1440 x 540 pikseli, monitor TFT o przekątnej 12,3 cala wyświetla ostry, idealny obraz. Kierowca może wybrać jeden z dwóch trybów wyświetlania informacji. W trybie widoku klasycznego, na pierwszym planie znajduje się prędkościomierz i obrotomierz. W trybie „infotainment“ wirtualne wskaźniki są pomniejszone. Na powstałej dzięki temu wolnej powierzchni, można wyświetlić i znacznie powiększyć np. mapę nawigacji. W Audi TTS dostępny jest jeszcze jeden tryb wyświetlania – sportowy. Tutaj dominuje widniejący pośrodku obrotomierz.

W tle pracuje procesor graficzny Tegra 30 serii Tegra 3, wyprodukowany przez czołowego, światowego producenta takich podzespołów, firmę Nvidia. Przy górnym brzegu Audi virtual cockpit znajdują się wskaźniki temperatury otoczenia, zegar i licznik kilometrów. Tutaj pojawiają się też ewentualne symbole ostrzeżeń i wskazówek.

System Audi MMI znam bardzo dobrze ale z Virtual cockpit muszę spędzić jeszcze trochę czasu by poznać jego ogromne możliwości indywidualizacji i ustawień.

http://4.bp.blogspot.com/-9wWhNdY29X0/VK2cUILtiiI/AAAAAAAAAmU/zFMhnKCDur8/s1600/Audi%2BVirtual%2BCockpit%2B2.jpg http://1.bp.blogspot.com/-grHqDFuviTk/VK2cUf2loUI/AAAAAAAAAmY/vKKBTyDBt94/s1600/Audi%2BVirtual%2BCockpit%2B1.jpg http://2.bp.blogspot.com/-X0JaZ7ekzqI/VK2cUwgZXYI/AAAAAAAAAmg/i2K8jVHnqLo/s1600/Audi%2BVirtual%2BCockpit%2B4.jpg http://4.bp.blogspot.com/-cEesXSwN6uk/VK2cUXvL2LI/AAAAAAAAAmc/k1o_4xP_YD8/s1600/Audi%2BVirtual%2BCockpit%2B3.jpg 

Pierwsza jazda

Kiedy po wstępnym zapoznaniu się z wnętrzem ruszyliśmy w trasę nie mogłem wyjść z podziwu. Silnik o 70 KM słabszy niż w Audi S3 a odczucia bardzo ale to bardzo podobne. Setkę robi tylko 0.4 s wolniej. W trybie dynamic ostry, narowisty, głośny a po przełączeniu na comfort bardzo przyjazny do codziennej jazdy. Redukcja masy o 50 kg względem poprzednika pozytywnie odznacza się na precyzji i stabilności w zakrętach.

Nowością jest możliwość dostosowania charakterystyki pracy napędu quattro z poziomu menu Audi drive select. Wybierając tryb dynamic układ przeniesienia napędu faworyzuje tylną oś, natomiast w każdym innym trybie auto jest bardziej przednionapędowe.

Nowa „TeTetka” wygląda, jeździ i jest wykonana w sposób wręcz czarujący. We wnętrzu nie jeden raz zostaniesz zaskoczony tym, że niektórych nietypowych miejscach, których nawet się nie dotyka znajdziesz miękkie materiały. Zwartość i sztywność konstrukcji sprawia, że czujesz się zespolony z samochodem co zaowocuje uśmiechem na twarzy podczas szybkiej jazdy krętymi leśnymi drogami. Jestem zachwycony!

Ceny w Polsce za nowe Audi TT zaczynają się od 159 100 zł za model z silnikiem benzynowym, manualną skrzynią i napędem przednią oś.


[zdjęcia dzięki uprzejmości autokiler.pl]