Wszystko o: Audi A7/S7/RS 7: Karoseria i stylistyka

http://www.audiblogpl.com/2014/11/wszystko-o-audi-a7s7rs-7-karoseria-i.html
Audi poświęciło dużo uwagi odmłodzeniu modelu A7 Sportback. Dzięki nowej konfiguracji silników, nowym skrzyniom biegów, nowym reflektorom i światłom tylnym oraz nowym systemom infotainment, to przestrzenne, pięciodrzwiowe coupé jest teraz mocniejsze i bardziej atrakcyjne. Nowe Audi A7 Sportback łączy charakterystyczny wygląd i sportowego ducha coupé z komfortem sedana i funkcjonalnością Avanta.

Wraz z debiutem A7 Sportback w roku 2010, z jego atletyczną estetyką i niespotykaną elegancją, Audi wytyczyło nowe standardy w stylistyce samochodów. Długa maska silnika, sportowe, płynnie zarysowane słupki C i ostro zaznaczony tył pojazdu, dają w efekcie imponujący wygląd. Odmłodzona wersja tego pięciodrzwiowego, mierzącego 4,97 m pojazdu, zyskała teraz nowe, dodatkowe i bardzo sportowe cechy.


 – Na nowo zaprojektowane zderzaki, osłona chłodnicy Singleframe i reflektory
– Nowe reflektory diodowe w standardzie, reflektory diodowe Matrix LED w opcji, kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania z tyłu, a z przodu w połączeniu z reflektorami diodowymi Matrix LED
– Elektrycznie otwierana pokrywa bagażnika, regulowane siedzenia tylne
– Lekka karoseria, w dużej mierze wykonana z aluminium i z wysokiej wytrzymałości stali


Stylistyka zewnętrzna

Nowe Audi A7 Sportback jest o pięć milimetrów dłuższe od poprzednika. Jego łączna długość to 4974 mm, szerokość – 1911 mm, wysokość – 1420 mm, a rozstaw osi – 2914 mm. To pięciodrzwiowe coupé ma dynamiczną rzeźbę o pełnych harmonii proporcjach.

Przód jest długi, a dach nisko i atletycznie napięty. Słupek C przechodzi płynnie w tył i boki pojazdu. Linia tornado dzieli je poniżej linii okien i obejmuje karoserię niczym mocnymi ramionami. Nad zdefiniowaną na nowo, optycznie napiętą listwą ozdobną, przebiega lekko wznosząca się, dynamiczna linia. Duże, precyzyjnie wykonane wnęki kół podkreślają muskularny charakter nowego Audi A7 Sportback.


Pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe z przodu pojazdu, wydaje się być szersza niż jest w rzeczywistości. Każdy z sześciu narożników jest teraz bardziej wyrazisty. Osiem chromowanych, poprzecznych prętów akcentuje jej szerokość. Umieszczone w zderzaku wloty powietrza także zaprojektowano na nowo. Okalają je mocno zarysowane krawędzie, a w ich wnętrzu znajdują się kratownice.


Klinowate reflektory o falistej krawędzi dolnej także mają nowy wygląd, harmonizujący ze zmodyfikowaną osłoną Singleframe. W standardzie Audi dostarcza reflektory wykonane w energooszczędnej technice diodowej. Jedno światło mijania składa się z 12 zespołów diodowych, emitujących światło przy pomocy trzech reflektorów. Dodatkowych sześć zespołów, w połączeniu z dwoma reflektorami, jest źródłem świateł drogowych.

 
Pasmo diodowe ma długość ponad metra i składa się z 25 diod. Dzięki zaawansowanej technice grubych ścianek, diody te dają homogeniczny pas świetlny. Światła zapalają się zaraz po włączeniu zapłonu – nie wymagają od kierowcy żadnej dodatkowej czynności. Dodatkowa funkcja, tzw. światło na skrzyżowaniach – rozwiązanie oferowane wyłącznie przez Audi – wykorzystuje dane o drodze pochodzące z opcjonalnej nawigacji MMI Navigation plus. W opcji dostępne są reflektory diodowe w połączeniu z asystentem świateł drogowych.


Typowy samochód sportowy: tył

Dynamiczną naturę nowego Audi A7 Sportback podkreśla również jego tył. Niczym w klasycznym samochodzie sportowym, jest jakby ucięty i ostro zakończony. Umiejscowione wzdłuż górnej krawędzi tylnej szyby pasmo diod tworzy trzecie światło hamowania. Spojler na długiej pokrywie bagażnika automatycznie wysuwa się powyżej prędkości 130 km/h i chowa przy prędkości 80 km/h.


Wszystkie powierzchnie sprawiają wrażenie jakby wyrzeźbionych – zwłaszcza pokrywa bagażnika i zaprojektowany na nowo zderzak. Po lewej i prawej stronie czarnego dyfuzora z tyłu pojazdu, umieszczono dwie końcówki rur układu wydechowego. Są one płaskie i mają trapezowaty kształt, co podkreśla szerokość tego pięciodrzwiowego coupé.

A7 Sportback oferowane jest w trzynastu, różnych kolorach lakieru, pośród których sześć to zupełna nowość. Dwa kolory podstawowe to biały Ibis i czarny Brilliant. Dziesięć barw z efektem metalicznym to: srebrny Cuvée, szary Dakota, srebrny Floret, biały Glacier, czarny Havana, beżowy Diamond, szary Oolong, niebieski Moonlight, czarny Mythos i szary Tornado. Czerwony Garnet z efektem perłowym dopełnia palety dostępnych lakierów. Klienci mogą także samodzielnie skomponować swój własny kolor.

W pakiecie zewnętrznym S line dostępne są barwy jeszcze bardziej podkreślające sportową niepowtarzalność pojazdu. Zderzaki są tu bardziej wyraziste, wlotów powietrza nie połączono ze sobą, tylny dyfuzor ma czarną kratownicę, a krawędź spojlera jest platynowo-szara. Błotniki zdobi logo S line, a ozdobne listwy mają wyraziste kontury.


Karoseria

Dzięki hybrydowej, aluminiowej konstrukcji, karoseria nowego Audi A7 Sportback waży o 15 procent mniej niż porównywalna karoseria wykonana w całości ze stali. To właśnie jej, pięciodrzwiowe coupé zawdzięcza niską wagę. Ciężar własny Audi A7 Sportback 2.0 TFSI wynosi zaledwie 1655 kg. To nowa jakość w tej klasie pojazdów.

Ponad 20 procent karoserii wykonano z aluminium. Lekkie aluminiowe elementy służą za wzmocnienia w komorze silnika i jako belki poprzeczne za przednim i tylnym zderzakiem. Kopuły przednich amortyzatorów oraz uchwyty montażowe górnych wahaczy wykonano z odlewanego ciśnieniowo aluminium. W ten sposób każda kopuła waży około cztery kilogramy mniej niż porównywalny element stalowy. Przednie błotniki, maska silnika, długa pokrywa bagażnika, drzwi i zintegrowany profil za tablicą rozdzielczą wykonano z aluminiowej blachy.

http://3.bp.blogspot.com/-lH2XE9OOcmo/VLbHLC-GUGI/AAAAAAAAA_g/wbjgKJf1raE/s1600/karoseria%2Baudi%2Ba7.png
Rozkład materiałów z których zbudowane jest Audi A7

Dla Audi, zasada lekkiej konstrukcji oznacza wykorzystanie właściwego materiału we właściwym miejscu tak, by w efekcie końcowym otrzymać optymalną funkcjonalność. Dlatego karoseria nowego Audi A7 Sportback integruje w sobie dużo elementów z najwyższej jakości stopów stali o różnej wytrzymałości. Najbardziej wytrzymałe są stopy stali formowane na ciepło. Znaczny wzrost temperatury uzyskany w procesie formowania, nadaje im ekstremalnie wysoką wytrzymałość. Dlatego mogą mieć stosunkowo cienkie ścianki i są odpowiednio lekkie.

Masywny szkielet przedziału pasażerskiego nowego Audi A7 Sportback zbudowano właśnie ze stalowych stopów formowanych na ciepło. W wielu miejscach konstrukcji Audi stosuje także doskonale dopasowane elementy wycinane. Są to różnej grubości formy blaszane, odpowiednio grubsze i mocniejsze w strefach narażonych na duże obciążenia.

Taka karoseria ma także inne zalety. Charakteryzuje się najlepszymi w swojej klasie współczynnikami statycznej i dynamicznej sztywności skrętu. Jest zatem doskonałą bazą dla najwyższej jakości wykończenia, sportowej precyzji i zwrotności oraz dla komfortowego prowadzenia pojazdu. Elementy hydrauliczne minimalizują wibracje zawieszenia, tylnej ramy pomocniczej oraz silnika. Folia bezpieczeństwa w szybie przedniej i w przednich szybach bocznych oraz potrójna uszczelka w każdej parze drzwi znacznie zwiększają komfort akustyczny. Opcjonalnie, Audi wyposaża model A7 Sportback w szyby z izolującego, akustycznego szkła oraz w przyciemnione okna zapewniające dyskrecję.

W przypadku zderzenia czołowego, belka poprzeczna z przodu pojazdu rozprowadza siły na dwie belki podłużne odkształcające się w ściśle określony sposób tak, by zaabsorbować siłę uderzenia. Obudowa komory silnika oraz oś przednia działają niczym dodatkowy bufor uderzenia, kierując siły w kontrolowany sposób w stronę mocnej podłogi i tunelowej struktury przedziału pasażerskiego. Sam przedział, dzięki formowanym na ciepło komponentom stalowym, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

We wnętrzu, adaptacyjny system bezpieczeństwa Audi adaptive restraint system doskonale chroni poprzez precyzyjnie skoordynowaną interakcję jego elementów z systemem ochrony bezpieczeństwa pasażerów Audi pre sense. Audi adaptive restraint system składa się z dwóch poduszek powietrznych z przodu, dwóch umieszczonych w oparciach przednich siedzeń (a opcjonalnie także w tylnych) oraz dwóch w ramie dachu. Dodatkowo także ze zintegrowanego systemu ochrony głowy Audi integral head restraint system oraz z napinaczy pasów bezpieczeństwa przednich siedzeń. System Isofix do mocowania fotelików dziecięcych na tylnym siedzeniu, to również element wyposażenia standardowego.

Wersja bazowa nowego Audi A7 Sportback, o powierzchni przedniej 2,29 m2, posiada współczynnik czołowego oporu aerodynamicznego 0,28. Jego podwozie, chroniące pojazd przed brudem i uderzeniami kamieni, stawia powietrzu tylko nieznaczny opór. Strata wynikająca z przepływu powietrza przez komorę silnika jest także minimalna.

http://2.bp.blogspot.com/-qmlVb1H8M9I/VLbIVeyFeVI/AAAAAAAAA_s/U9T3Y1XEVSo/s1600/wymiary%2Baudi%2Ba7%2Bsportback.png
Wymiary Audi A7 Sportback