Audi na Consumer Electronics Show 2015: Next Chapter

http://www.audiblogpl.com/2015/01/audi-na-consumer-electronics-show-2015.html
Czterordzeniowy procesor przeprowadzający osiem miliardów operacji obliczeniowych na sekundę. Wirtualny prędkościomierz ze wskaźnikiem odnawiającym swe położenie 60 razy na sekundę, by oddać płynność jego ruchów. Dźwięk w formacie 3D podobny do dźwięku w sali koncertowej i zdający się dochodzić z każdego miejsca, tablet Audi w roli centrali multimedialnej i prosta, bezprzewodowa komunikacja między urządzeniami mobilnymi pasażerów a pojazdem pokazują – tak zróżnicowana jest przyszłość motoryzacji według Audi. Wszystko najwyższej jakości. Zdalne parkowanie i innowacyjny sposób ładowania Audi wireless charging (AWC) torują drogę mobilności elektrycznej. Laserowe reflektory o zasięgu kilkuset metrów i samochód, który bez kierowcy pokonuje tor wyścigowy w Hockenheim z prędkością 240 km/h.


Innowacje świetlne Audi

Audi od wielu lat jest liderem w dziedzinie samochodowego oświetlenia. Najważniejsze opracowane w Ingolstadt rozwiązania techniczne z tej dziedziny, dostępne już w niektórych seriach modelowych, to reflektory diodowe Matrix LED, inteligentnie i elastycznie oświetlające drogę oraz kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania.

Inną światową nowością są laserowe światła drogowe montowane w ekskluzywnym, limitowanym modelu R8 LMX. Podczas CES, cztery pierścienie prezentują kolejny stopień rozwoju techniki oświetlenia czyli Audi Matrix Laser – reflektory laserowe wysokiej rozdzielczości, precyzyjnie oświetlające całą drogę. Kolejne innowacyjne rozwiązanie to „reflektory konstrukcyjne”. Rzucają one dwa wyraziste, jasne snopy światła na jezdnię i wizualizują w ten sposób szerokość pojazdu. Rozwiązanie to sprawdzi się podczas nocnej jazdy wśród pachołków rozstawionych na remontowanym właśnie odcinku jezdni.

 

Wyświetlacze i wskaźniki w modelach TT i Q7

Niewątpliwie najwyższym jak dotąd stopniem ich rozwoju jest Audi virtual cockpit. Ta w pełni cyfrowa tablica rozdzielcza z monitorem o przekątnej 12,3 cala, pokazuje wszystkie niezbędne kierowcy informacje w postaci doskonałych grafik 3D. Widok i ułożenie wskaźników mogą się tu zmieniać. Audi virtual cockpit bazuje na szybkim procesorze graficznym T 30, dostarczanym przez kooperanta Audi, firmę NVIDIA.

Również w dziedzinie obsługi pokładowej Audi prezentuje zupełnie nowe rozwiązania. Audi TT i nowe Audi Q7 wyposażono w terminal MMI, którego struktura kieruje się całkowicie nową logiką, identyczną z logiką smartfona, gdzie pozioma hierarchia zastąpiła rozgałęzione drzewka menu.

Cztery elementy: tradycyjne pokrętło, wielofunkcyjna kierownica, sterowanie naturalnym głosem ludzkim przetwarzające także wyrażenia potoczne oraz pole dotykowe, służące do wprowadzania znaków i złożonych gestów, służą do sterowania wieloma funkcjami, w tym telefonem, radiem, mediami i nawigacją. W Audi TT pole dotykowe umieszczono na pokrętle, a w Audi Q7 jest to osobna powierzchnia, tzw. MMI all-in-touch. Każde wprowadzone polecenie jest dodatkowo potwierdzane sygnałem odczuwalnym pod palcami.


Audi connect

Audi connect to zindywidualizowane usługi i aplikacje umożliwiające skomunikowanie samochodu z kierowcą, internetem, infrastrukturą i z innymi pojazdami.

Centralny komputer Audi connect, łączy samochód z internetem wykorzystując szybki standard transmisji danych LTE. Dzięki zintegrowanemu punktowi dostępu Hotspot (WLAN), pasażerowie mogą korzystać w samochodzie ze swych urządzeń przenośnych, a kierowca, z dopasowanych do jego potrzeb usług online z pakietu Audi connect. Nowością jest możliwość streamingu z dostępem do portali muzycznych Napster i Aupeo!, a także aktualizacja online mapy nawigacji.

W nowym Audi Q7 pojawią się kolejne usługi, w tym Audi smartphone interface. Zależnie od tego, czy klient ma telefon komórkowy z systemem IOS czy z systemem Android, na monitorze MMI wyświetlą są platformy Apple Car Play lub Android Auto. Główna zaleta tej oferty to olbrzymi wybór utworów muzycznych. Ponadto obie platformy oferują funkcję nawigacji, przesyłania wiadomości czy przypominania o zadaniach.

W portfolio Audi connect dużą rolę odgrywają także przyszłościowe rozwiązania spod znaku car-to-X. Mogą one dla przykładu służyć do komunikacji samochodu Audi ze światłami sygnalizacji ulicznej, by poruszanie po mieście uczynić szybszym i bardziej wydajnym. Inne rozwiązanie umożliwia bezgotówkowe uiszczanie opłat na parkingach oraz w parkometrach, a kolejne – rozpoznawanie ograniczeń prędkości i niebezpiecznych punktów oraz przekazywanie odpowiednich informacji innym samochodom.

Kolejną nowością na targach CES jest Audi mobile key. To rozwiązanie, w którym smartfon lub zegarek smartwatch, a nie tradycyjny kluczyk, otwierają samochód. W tym celu wykorzystują komunikację bliskiego zasięgu Near Field Communication (NFC), która funkcjonuje także przy wyczerpanej baterii danego urządzenia. 


 Powered by NVIDIA: infotainment

Na targach CES cztery pierścienie prezentują również szereg atrakcyjnych nowości z dziedziny infotainment. Jedną z nich, montowaną w nowym modelu Q7, jest Audi phone box. Dzięki niemu można teraz indukcyjnie ładować przystosowane do tego telefony komórkowe, zgodnie ze standardem Qi.

Nowością jest także dźwięk 3D. W nowym Audi Q7, sprzęt nagłaśniający premium marek Bose i Bang & Olufsen posiada dodatkowe głośniki, dające wrażenie wysokości pomieszczenia. Za pomocą skomplikowanego algorytmu, z tradycyjnych nagrań stereo lub w formacie 5.1, wydzielane są informacje o trzecim wymiarze, a następnie odpowiednio przygotowywane do odtworzenia przez głośniki.

Dzięki Modułowemu Systemowi Infotainment, Audi wyznacza nowe standardy w tej dziedzinie. Rewolucyjna wręcz architektura elektroniki sprawia, że postęp i zmiany są tu tak szybkie, niczym w powszechnie dostępnej elektronice domowej i osobistej.

Modułowy System Infotainment (MIB) zadebiutował w roku 2012, w Audi A3. Jego sercem był wtedy procesor graficzny T 20 produkcji firmy NVIDIA. Niespełna półtora roku później, w Audi TT oraz w nowym Audi A6 i A7 Sportback, pojawił się MIB kolejnej generacji. Również tutaj kluczową rolę odgrywa procesor marki NVIDIA. T 30 to procesor czterordzeniowy, współpracujący z trójwymiarowym programem graficznym firmy Rightware i umożliwiający uzyskanie wysokiej jakości grafik równocześnie na dwóch monitorach. Dzięki modułowej budowie, MIB może być stale aktualizowany o atrakcyjne nowości z dziedziny elektroniki konsumenckiej.

Procesor produkcji firmy NIVIDIA – Tegra 4 – pracuje także w tablecie Audi, który zadebiutuje w nowym Audi Q7. Dzięki jego aktywnemu wyświetlaczowi o przekątnej 10,1 cala, Audi tablet służyć może do rozrywki pasażerom tylnych siedzeń. Za pomocą WLAN można go połączyć z pokładowym systemem infotainment i z systemem nawigacji. Tablet Audi został stworzony z myślą o zastosowaniu go głównie w samochodzie. Dlatego jest on wykonany z cennych i wytrzymałych materiałów. Naturalnie można używać go także poza samochodem, korzystając z Wi-Fi. 


Systemy wsparcia kierowcy i autonomiczna jazda

Systemy wsparcia kierowcy sprawiają, że jazda jest jeszcze bardziej przyjemna, bardziej bezpieczna i bardziej efektywna. Są one dostępne w prawie wszystkich seriach modelowych Audi. W nowym Audi Q7, które pojawi się na rynku w roku 2015, zadebiutują pionierskie rozwiązania takie jak: asystent wydajności, asystent jazdy z przyczepą i adaptacyjny tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami adaptive cruise control z asystentem korków.

Kolejnym milowym krokiem Audi będzie autonomiczna jazda, przewidziana do wdrożenia jeszcze w tej dekadzie. System taki, jeśli zażyczy sobie tego kierowca i w określonych sytuacjach, przejmie kontrolę nad pojazdem. Audi od lat wyznacza trendy w tej dziedzinie. Ile emocji może dostarczać autonomiczna jazda, Audi RS 7 piloted driving concept udowodniło w październiku 2014, gdy bez kierowcy, z maksymalną prędkością rzędu 240 km/h, pokonało pętlę Grand Prix wyścigowego toru Hockenheim. To niezaprzeczalnie najbardziej sportowy na świecie samochód, który opanował sztukę autonomicznej jazdy.

Już w latach ubiegłych, na targach CES, Audi prezentowało własne rozwiązania dotyczące zdalnego parkowania i jazdy w korkach. Na tegorocznej edycji imprezy, producent uczynił następny krok: Audi A7 piloted driving concept, wyposażone w szereg czujników stosowanych w pojazdach produkcji seryjnej lub bardzo do nich podobnych technicznie, pokonało trasę ze Stanford w Silicon Valley przez Bakersfield do Las Vegas.

Przewaga, jaką w dziedzinie autonomicznej jazdy posiada Audi, jest głównie zasługą sterującego urządzenia przetwarzającego dane pozyskiwane z czujników i tworzącego szczegółowy obraz otoczenia pojazdu. Dzięki superszybkiemu połączeniu online Audi connect, dane te są przesyłane do oprogramowania w chmurze. Tutaj są przetwarzane z wykorzystaniem algorytmów Machine Learning i sztucznej inteligencji, a następnie wysyłane z powrotem do pojazdu. W ten sposób, samochód podczas jazdy stale się uczy, nieustannie doskonaląc swój styl jazdy w złożonych sytuacjach. Równocześnie, dzięki temu, że wiedza ta jest przechowywana, korzystać z niej mogą także inni użytkownicy. 


Architektura elektroniki

Audi tworzy także własne projekty w zakresie oprogramowania, co jest zadaniem spółki - córki Audi, e.solutions GmbH.

Spoglądając natomiast na samochodową elektryczność, Audi pochwalić się może stworzeniem nowej, skalowanej architektury – częściowej sieci pokładowej o napięciu 48 woltów. W niedalekiej przyszłości uzupełni ona dzisiejszą sieć 12-woltową i umożliwi stosowanie nowych, wydajnych układów elektrycznych wysokiej mocy. Koncern ma tu na myśli: elektryczną sprężarkę jako dodatkową turbosprężarkę czy mocny generator, odzyskujący znaczną energię kinetyczną i pełniący w razie potrzeby funkcję silnika elektrycznego, zmieniającego układ napędowy w napęd typu mild hybrid. 


Ładowanie bez kabla

Pod wspólną nazwą projektową e-tron, Audi prowadzi intensywne prace nad elektryfikacją układu napędowego. Jednym z wielu aspektów tych prac jest możliwość bezprzewodowego ładowania całkowicie lub częściowo elektrycznie napędzanych modeli e-tron. Audi pracuje intensywnie również nad sposobami ładowania indukcyjnego, tzw. Audi Wireless Charging (AWC).

Inżynierowie z Ingolstadt opracowali wspólną platformę zasilania, dającą możliwość zbudowania na niej wielu opcji, tak by każdemu klientowi zaproponować dopasowane do jego potrzeb rozwiązanie - od pokładowej sieci o napięciu 48 woltów, po hybrydowy napęd typu plug-in. Ten ostatni łączy zalety silnika spalinowego i elektrycznego, ma dużą moc i wydajność oraz daleki zasięg.

Pojawienie się na rynku w roku 2014 modelu A3 Sportback e-tron oznaczało, że Audi z sukcesem weszło w produkcję hybrydowych napędów typu plug-in. Rozwiązanie to przyjęło się szybko, a już wkrótce pojawi się także w modelach klasy średniej i luksusowej. Koncern planuje, że co roku na rynku oferowany będzie nowy model e-tron. Równocześnie cztery pierścienie prowadzą prace nad samochodami z napędem czysto elektrycznym, posiadającymi wydajne systemy akumulatorów i systemy napędowe, które nie dopuszczają żadnych kompromisów w kwestii zasięgu i właściwości użytkowych.