Nowości wśród systemów asystujących w nowym Audi Q7

http://www.audiblogpl.com/2015/01/nowosci-wsrod-systemow-asystujacych.html
Z całą swoją gamą systemów asystujących kierowcę, nowe Audi Q7 wyznacza nowe standardy w swojej klasie. Niektóre do tej pory znane systemy zostały zaprojektowane zupełnie od nowa. Audi chwali się, że żaden inny seryjnie produkowany samochód na świecie nie oferuje więcej.

Najważniejsza w Audi Q7 jest kompleksowa oferta nowości, m.in. adaptacyjny tempomat z asystentem jazdy w korku. System ten przyspiesza i wyhamowuje Q7 by utrzymać zadaną odległość przed pojazdem znajdującym się z przodu. Po wybraniu odpowiedniej funkcji obrazuje ten dystans w czasie rzeczywistym nawet kiedy system jest wyłączony. W swojej najbardziej rozbudowanej odmianie, ACC stop & go* z asystentem jazdy w korku, może przejąć sterowanie nad Q7 na wybranych autostradach jeśli ruch zatoru nie przekracza 65 km/h. Standardem są natomiast takie systemy jak czujniki parkowania z tyłu, tradycyjny tempomat, regulowany limiter prędkości, system sugerujący przerwę na odpoczynek czy nowość pod nazwą Audi pre sense city. Podczas jazdy z miejskimi prędkościami, ostrzega on kierowcę o zbliżającej się kolizji z innymi pojazdami lub pieszymi a w razie konieczności zainicjuje awaryjne hamowanie.

Opcjonalne rozwiązania zostały połączone w pakiety: "Parking", "City" i "Tour". Pakiet "Parking" zawiera system kamer dookoła Q7 i asystenta parkowania, który autonomicznie steruje samochodem w czasie parkowania równoległego i prostopadłego. Kierowca musi tylko operować hamulcem i gazem. Pakiet "City"obejmuje nowe systemy. Cross-traffic assist ostrzega innych kierowców kiedy jedziemy powoli na wstecznym, np. w momencie wyjeżdżania z prostopadłego miejsca parkingowego. W pakiecie tym znajdzie się również system ostrzegający przed niebezpiecznym otworzeniem drzwi w momencie kiedy z tyłu nadjeżdżają pojazdy. Zastosowanie znajdzie on podczas wysiadania z auta zaparkowanego równolegle na miejscu przylegającym do jezdni.  Pozostałe innowacyjne systemy zawarte zostaną w pakiecie "Tour".

Nowe Audi Q7 będzie miało swoją światową premierę już 12 stycznia na salonie samochodowym w Detroit. Wtedy też poznamy szczegółowe informacje na temat sposobu działania poszczególnych systemów.

*ACC stop & go - Adaptive Cruise Control z funkcją automatycznego zatrzymywania się i ruszania z miejsca.