Innowacyjny napęd na przykładzie Audi Q7 e-tron 3.0 TDI quattro

http://www.audiblogpl.com/2015/03/innowacyjny-naped-na-przykadzie-audi-q7.html

Napęd

- Audi Q7 e-tron to pierwsza na świecie hybryda typu plug-in łącząca silnik diesla, silnik elektryczny i stały napęd na 4 koła. Audi deklaruje zasięg bezemisyjny wynoszący 56 km. Zasięg współpracujących ze sobą obu jednostek został wykalkulowany na aż 1410 km.

- Moc systemowa to 373 KM i 700 Nm momentu obrotowego co pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 6 sekund i osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 225 km/h. 

- Moc silnika diesla w układzie V6 to 258 KM, który dostarcza 600 Nm.

 
- W warunkach idealnych Audi Q7 e-tron potrzebuje jedynie 1.7 litra ropy na przejechanie 100 km

- emisja CO2 < 50g/km - najlepsza wartość w segmencie

- Audi Q7 e-tron to hybryda równoległa (Silnik spalinowy jest mechanicznie połączony z kołami. Gdy potrzebna jest duża moc silnik elektryczny i spalinowy mogą pracować równolegle. Podczas hamowania silnik elektryczny jest generatorem).

- Silnik elektryczny w kształcie dysku zapewnia 127 KM i 350 Nm, za pomocą sprzęgła został zintegrowany ze skrzynią tiptronic

- Skrzynia biegów jest bardzo wydajna i lekka, system napędu na 4 koła quattro jest również lekki i kompaktowy

- Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, centralny dyferencjał współpracuje z systemem dbającym o selektywny rozdział momentu obrotowego na każde z kół, który jest rozwiązaniem software'owym

- Baterie litowo-jonowe składają się z 168 wysokiej jakości ogniw chłodzonych cieczą. Zestaw ten ma pojemność 17.3 kWh i jak wyżej zostało wspomniane, zapewnia zasięg 56 kilometrów.

 

-  Ładowanie może odbywać się z mocą do 7.2 kW i zależnie od infrastruktury zajmuje ok. 2.5 godziny

System zarządzania napędem hybrydowym oferuje 4 tryby:

EV mode - prioryteryzuje jazdę bezemisyjną
hybrid mode - system zarządzania napędem, decyduje o wyborze rodzaju napędu
battery hold mode - energia elektryczna zgromadzona w akumulatorze nie jest wykorzystywana
battery charge mode -system przy każdej możliwej okazji stara się odzyskiwać energię i magazynować ją w bateriach

- Kiedy aktywny jest hybrid mode a lewarek znajduje się w pozycji D, po odpuszczeniu nogi z pedału gazu uruchamiany jest tryb żeglowania czyli napęd jest rozłączany i samochód toczy się swobodnie z wyłączonymi silnikami. Kiedy auto napotka wolniejszy pojazd, rondo lub wjazd na teren zabudowany, tryb żeglowania zostanie zakończony na rzecz hamowania z odzyskiwaniem energii. Do wykrywania sytuacji przed pojazdem wykorzystywane są dane z MMI navigation plus, przedniej kamery i czujników radarowych aktywnego tempomatu (jeśli Q7 jest w niego wyposażone).

- Kiedy aktywny jest  battery charge mode a lewarek znajduje się w pozycji S, po odpuszczeniu nogi z pedału gazu rozpoczyna się proces odzyskiwania energii. Kierowca może progresywnie wpływać na stopień odzyskiwania energii przez operowanie manetkami przy kierownicy, które normalnie służą do zmiany przełożeń. Podczas zwykłych codziennych sytuacji kiedy hamujemy wykorzystywany jest również opór silnika elektrycznego, który pracuje wtedy jako generator.

- Zazwyczaj samochód uruchamiany jest w trybie elektrycznym chyba że na zewnątrz panują skrajne warunki. W celu aktywowania silnika TDI, kierowca musi nacisnąć mocniej aktywny pedał gazu i przekroczyć wyczuwalny punkt oporu, który zależy od aktualnego ustawienia systemu zarządzania napędem.

- Punkt oporu musi być również pokonany do aktywacji trybu "boost" czyli współpracy obu jednostek dla uzyskania maksymalnych parametrów samochodu.


Wyposażenie i systemy

- Pierwsze na świecie aktywne mocowania jednostki napędowej dla silnika diesla - eliminują niepożądane wibracje poprzez selektywne przeciwdrgania.

- Standardem są systemy takie jak: wskaźnik przechyłu, asystent zjazdu ze wzniesienia i tryb off-road dla kontroli trakcji.

- W standardzie znajduje się również Audi virtual cockpit, który jest oczywiście dostosowany do układu hybrydowego i pokazuje takie informacje jak przepływ energii czy wykorzystanie mocy. Można także zindywidualizować wskazania wedle potrzeb. Audi dorzuciło też kilka dodatkowych wskazań: różne statystyki wykorzystywania energii czy zasięg na prądzie zobrazowany na mapie.

- Proces ładowania czy np. wstępne chłodzenie kabiny może być zaprogramowane na konkretną godzinę i dopasowane do planu dnia użytkownika.
Audi oferuje specjalne usługi dla właścicieli modeli e-tron:
- zmiana na energię elektryczną produkowaną ze źródeł odnawialnych (Audi Energy)
- instalacja i obsługa klienta
- wygodne rozwiązania w postaci usług w Audi connect do kontrolowania funkcji ładowania i zarządzania temperatura w pojeździe

- specjalnie do tego modelu zaprojektowano system zarządzania ciepłem ze zintegrowaną pompą ciepła, który ma zapewnić idealny bilans pomiędzy komfortem a wydajnością. Ciepło wytwarzane przez napęd elektryczny, które normalnie jest marnowane może być wykorzystane do ogrzewania kabiny, co pozytywnie wpływa na zasięg. Audi jest pierwszym producentem na świecie, który przeniósł tę koncepcję do produkcji seryjnej.

- MMI navigation plus i Audi connect są standardem i ściśle współpracują z systemem zarządzającym napędem hybrydowym. Dzięki temu przy wykorzystaniu danych z nawigacji i informacji o aktualnym ruchu na drodze może zostać dobrany odpowiedni tryb pracy napędu hybrydowego nawet dla długich tras. Podczas jazdy samochód za pomocą czujników, radarów, kamer i danych wspomnianych wyżej tworzy dokładny obraz drogi na 3 kilometry do przodu. Na podstawie pojawiających się znaków aktywny pedał gazu daje znać pojedynczym impulsem kierowcy by odpuścił nogę, pojawiają się także porady wizualne.
Inne

- współczynnik oporu powietrza Cx wynosi 0.34

- Grill singleframe, wloty powietrza 19-calowe obręcze i tylny dyfuzor to elementy specjalnie zaprojektowane dla Audi Q7 e-tron quattro

- Pojemność bagażnika wynosi 890 litrów, tyle samo ile w standardowym Q7

- Audi Q7 e-tron quattro zawita do dealerów w Niemczech na wiosnę 2016

Układ chłodzenia cieczą wysokonapięciowych elementów
Zestaw usług i informacji mobilnych dostępnych z poziomu Smartphone'a
System zarządzania układem hybrydowym