Nowe Audi R8 LMS: lżejsze i bezpieczniejsze

 http://www.audiblogpl.com/2015/03/nowe-audi-r8-lms-lzejsze-i.html
Nowe, wyścigowe Audi R8 LMS skonstruowano według wytycznych zgodnych z regulaminem GT3, który zacznie obowiązywać od sezonu 2016. Jeszcze w tym roku pojazd przejdzie pierwsze próby fabryczne. Jego osiągi są znacznie wyższe niż wersji seryjnej, choć pojazdy łączy ok. 50 procent wykorzystywanych w obu modelach części.

 Pierwsze wyścigowe zobowiązania dla nowego R8 LMS zostały już zaplanowane i będą to:

- 24h Nürburgring (16-17.05)
- 24h Spa (25-26.07)

quattro GmbH, które odpowiada za opracowanie i budowę nowego modelu zacznie przyjmować zamówienia w drugiej połowie roku, natomiast dostarczenie pierwszych egzemplarzy zaplanowane jest na koniec 2015 (Dostępny w stworzonym dla klientów programie driving experience)

Nowy model klasy GT3, dzięki zmodyfikowanej budowie przedniej części i elementów zderzeniowych z tyłu wykonanych z CFRP (Carbon Fiber Reinforced Polymer), po raz pierwszy spełnia wymagania w crash testach, które są stosowane dla dużo lżejszych prototypów (LMP) takich jak Audi R18 e-tron quattro.

Audi Protection Seat (PS 1) również będzie zastosowane w R8 LMS, przez lata wyznaczało standardy w klasie LMP. Jest połączone bezpośrednio z podwoziem dla zwiększenia sztywności. Regulowane są pedały i kolumna kierownicza.

Dodatkową nowością jest też możliwość awaryjnego ratowania człowieka z wypadku wykorzystując dach, umożliwia uniesienie kasku kierowcy w sposób, który nie obciąża kręgosłupa. Rozwiązanie takie stosowane jest w wyścigach DTM a w klasie GT3 zostało zaprezentowane po raz pierwszy.

Pomimo tych kilku innowacji bazowa masa własna pojazdu została zredukowana z 1250kg do 1225kg. Zaawansowane połączenie materiałów takich jak aluminium w Audi Space Frame, CFRP czy stal w klatce bezpieczeństwa poskutkowało obniżeniem masy samej konstrukcji nowego modelu o 30 kg, która wynosi teraz 252kg. W tym samym czasie sztywność ramy pod kątem skręcania zrosła o 39 procent.

Mimo tego iż zastosowanie różnorodnych materiałów w wyścigowym samochodzie jest bardziej skomplikowane, Audi opracowało metody na to jak zintegrować procesy budowy tych modeli z modelami seryjnymi bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

W nowym zakładzie w parku przemysłowym Böllinger Höfe w Heilbronn, produkcja obu wariantów zazębia się. Samochód wyścigowy jest na etapie produkcji integrowany jest ze stalową klatką bezpieczeństwa za pomocą złącz odlewanych z aluminium. Szkielet jest także gruntowany za pomocą metody CDP (cathodic dip painting), która polega na zanurzeniu go w farbie przewodzącej ładunki elektryczne. Materiały o różnych ładunkach przyciągają się co tworzy na powierzchni szkieletu równomierny film o właściwościach adhezyjnych. Następnie budowa samochodów wyścigowych jest kończona w Heilbronn-Biberach.

Audi używa seryjnych części w nowym R8 LMS ilekroć ma to sens z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Dla przykładu, silnik V10 o pojemności skokowej 5.2 litra i mocy 585 KM zjeżdża z tej samej linii produkcyjnej co seryjna jednostka. Pozostaje ona niemal seryjna a z interwałami odbudowy na poziomie 20 000 kilometrów wyznacza standardy  wyścigach.

Inżynierowie zastosowali zmodyfikowane albo całkowicie nowe podzespoły tam gdzie było to określone wymogami lub tam gdzie w czasie wyścigów występują duże obciążenia. Całkowicie nowa jest za to skrzynia biegów z łopatkami do zmiany przełożeń. Jest znacznie lżejsza od poprzedniczki i znacznie wydajniejsza.

Nowe jest także oprogramowanie dla silnika, kontroli trakcji i skrzyni biegów. Wydajny procesor pozwala na szybsze analizowanie informacji spływających z całego systemu.

Nowy pomysł na aerodynamikę po raz pierwszy zakłada całkowicie "prążkowany" spód nadwozia i zintegrowany z nim tylny dyfuzor. W rezultacie, wymiary tylnego skrzydła mogły zostać zmniejszone bez istotnych strat w aerodynamice. Nadkola, które są otwarte do tyłu teraz mają większy przekrój co przyczynia się do poprawy przepływu powietrza.

Oprócz poprawionego przepływu powietrza zwiększono też powierzchnię chłodnicy z przodu o 10 % a dla lepszej zdolności do koncentracji kierowców poprawiono cyrkulacje świeżego powietrza w kabinie.

Audi wprowadziło te ulepszenia mimo znacznie wyższych ograniczeń projektowych dotyczących aerodynamiki.

Dane techniczne 2016 Audi R8 LMS