Test: Audi TT

http://www.audiblogpl.com/2015/03/test-audi-tt.html
Moje pierwsze wrażenia z jazdy nowym TT przedstawiłem w artykule z polskiej premiery. Teraz po kilku dniach spędzonych z nową tetetką w zasadzie dużo się w tej kwestii nie zmieniło. Każdy szybszy zakręt za kierownicą to zdziwienie, że po jego dynamicznym pokonaniu można go przejechać jeszcze szybciej. Trakcja jest wręcz zadziwiająca!

Te kilka dni pomogło mi też obyć się z cyfrowym zestawem wskaźników  - Audi Virtual Cockpit. Przy pierwszym kontakcie zwyczajnie nie było czasu, żeby na spokojnie pobawić się tą innowacją, przejrzeć każdy zakamarek menu i co z czym się je. Teraz mogę stwierdzić, że obsługa jest banalnie prosta, przejrzysta i logiczna ale tak czy inaczej wymaga przyzwyczajenia zwłaszcza kiedy przesiadamy się z dotychczasowej generacji MMI.

Dzięki Audi Virtual Cockpit polubiliśmy się z google maps. Wcześniej mimo podejmowanych prób nigdy nie przekonywało mnie do siebie to rozwiązanie i preferowałem klasyczne mapy cyfrowe. Teraz kiedy miałem do dyspozycji 12,3 cala powierzchni korzystałem tylko z nich. Świetnej jakości obrazy ładują się bez zająknięcia dzięki połączeniu z internetem przy pomocy LTE. Za prawidłowe działanie wyświetlacza odpowiada układ scalony T30 z serii Tegra 3 formy Nvidia. Jest to czterordzeniowy procesor współpracujący ze specjalnym trójwymiarowym programem graficznym. Z częstotliwością 1 GHz wykonuje 8 mln operacji na sekundę.

http://3.bp.blogspot.com/-2Ixd2cQxn64/VRHpyRjB16I/AAAAAAAAB7s/EDzyGc24Ch8/s1600/audi%2Bgoogle%2Bearth%2Bvirtual%2Bcockpit.jpg

By rozwiać wątpliwości co do płynności działania przyda się informacja o tym, że obrotomierz działa a z częstotliwością 60 pomiarów na sekundę, dzięki czemu jego cyfrowa wskazówka porusza się płynnie i precyzyjnie.

Wyświetlacz ma rozdzielczość 1440 x 540 pikseli. Na początku byłem przekonany, że to za mało, że będzie widać wyraźnie poszczególne piksele. Moje obawy okazały się bezpodstawne ponieważ obraz na ekranie jest bardzo wyrazisty i ostry a grafiki bardzo ładnie się prezentują. Zaskakujący jest też fakt, że nawet w bardzo ostrym słońcu świecącym prosto na wyświetlacz dokładnie widzimy wszystkie informacje. Rewelacja! Możemy na nim także oglądać film (tylko na postoju) co jest hmm... ciekawym doświadczeniem :)

http://4.bp.blogspot.com/-2x5OtUH-wH4/VRHpxt8eXWI/AAAAAAAAB7k/YKgVfxRuPAs/s1600/Test%2B2015%2BAudi%2BTT%2BCoupe%2B2.0TFSI%2B230KM%2B-%2B05.JPG http://3.bp.blogspot.com/-2-n6QQq8JEM/VRHpx04zboI/AAAAAAAAB7o/RbDf8fefTXI/s1600/Test%2B2015%2BAudi%2BTT%2BCoupe%2B2.0TFSI%2B230KM%2B-%2B06.JPG

Dodatkowo, bardzo skutecznie spisywał się system pobierania informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Trafnie ostrzegał przed zatorami na drogach wydając opcjonalny komunikat głosowy i dopasowując kolory przy trasie na nawigacji (zielony – brak utrudnień, pomarańczowy – ruch o ograniczonej płynności, czerwony – korek). Nawigacja informowała także o robotach drogowych. Korzystając z dynamicznego wyznaczania trasy można sprawnie ominąć tego typu utrudnienia.

Dane wykorzystywane do analizowania sytuacji na drodze pochodzą ze smartfonów i urządzeń nawigacyjnych znajdujących się w innych pojazdach. Informacje te są przekazywane przez internet w czasie rzeczywistym. Usługa ta jest aktywna przez 3 lata po aktywacji.

Przechodząc do kwestii mechanicznych uważam, że inżynierowie Audi w tym modelu przeszli samych siebie i tak zgrali ze sobą silnik i dwusprzęgłową skrzynię biegów S tronic, iż działanie tego zestawu przypomina czytanie nam w myślach. Żadnych szarpnięć, opóźnień czy gubienia się skrzyni. Operowanie manetkami to sama przyjemność, reakcja na naciśnięcie następuje dokładnie w momencie, w którym to robimy. Kickdown? NATYCHMIASTOWY. Chyba tylko w R8 spotkałem się z podobną reakcją skrzyni.

230 KM w nowym TT i niska masa własna (1410 kg gotowy do jazdy) sprawia wrażenie co najmniej stu koni więcej. Przyspiesza jak Audi S3 o mocy 300 KM a prowadzenie jest jeszcze lepsze, chciałbym wiedzieć jak jeździ TTS…

W dodatku dźwięk wydechu i te „praappp!” przy zmianie przełożenia sprawia, że całość jest uzależniająca i prowokuje do dynamicznej jazdy.

Warty wspomnienia jest też fakt, że elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC można za pomocą przycisku w konsoli środkowej, częściowo lub całkowicie dezaktywować, co głównie (nie tyczy się to każdego modelu "A" lecz większości) jest domeną aut z literką "S" w nazwie. W trybie Sport system jest aktywny, jednak reaguje z opóźnieniem, pozwalając w połączeniu z napędem na cztery koła quattro na kontrolowany poślizg, ponieważ jego ingerencja jest niewielka. Jeśli kierowca przyciśnie przycisk na dłużej niż trzy sekundy, to system ESC i ASR całkowicie się wyłącza.


Wnętrze

Wnętrze, wnętrze, wnętrze…jest genialne, co tu dużo mówić. Przejrzyste, czyste w formie, fantastycznie wykonane (uwielbiam ten miękki materiał z którego jest zrobiona cała deska rozdzielcza). Do wykończenia użyto tez bardzo dużej ilości aluminium. Minimalizm przejawia się tu w bardzo inteligentnej formie nawiewów, w których zintegrowano sterowanie klimatyzacją i podgrzewaniem foteli.

http://1.bp.blogspot.com/-hs9aSnjB8hU/VRHpzliqGgI/AAAAAAAAB8A/mhzXvj5ZwU0/s1600/audi%2Btt%2Bdetails%2B2.jpg http://3.bp.blogspot.com/-6eeIf3tWZrg/VRHp05VFvkI/AAAAAAAAB8c/moyfo4TdWB4/s1600/audi%2Btt%2Bdetails%2B4.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-yoLKan90aUE/VRH45D5DPZI/AAAAAAAAB_U/9EPbS0sh3Xc/s1600/SAM_0578.JPG http://3.bp.blogspot.com/-fOLqftPAvXo/VRH430jY3gI/AAAAAAAAB_M/I5SeHgO3-LY/s1600/SAM_0576.JPG


Kierownica

Zasługuje na oddzielny akapit. Otóż jest to małe przestrzenne dzieło sztuki, które trzymamy w rękach. Wygląda jak wyjęta z prototypu. Gruby, mięsisty i standardowo spłaszczony wieniec przyjemnie jest po prostu trzymać w dłoniach i przekładać na nim ręce podczas skręcania. Nadchodzi czas fenomenalnego designu kierownic w Audi. Cały system MMI możemy obsłużyć z kierownicy i nie wiąże się to z przeładowaniem jej przyciskami.Stały napęd na cztery koła quattro

W nowym Audi TT zastosowano napęd quattro nowej generacji dla silników ułożonych poprzecznie. Znacznie udoskonalono elektrohydrauliczne sprzęgło wielopłytkowe – korzysta ono teraz z oprogramowania stworzonego specjalnie na potrzeby modelu TT. 

Sprzęgło umieszczono na końcu wału Kardana, przed mechanizmem różnicowym tylnej osi. Taka pozycja montażowa przyczynia się do wyważonego podziału obciążeń między osiami. Gdy oprogramowanie napędu zgłosi zapotrzebowanie na moment obrotowy, elektryczna pompa osiowa wytwarza ciśnienie hydrauliczne do 38 barów. Kiedy płytki trące są ściskane, wtedy moment dociera bezstopniowo do tylnej osi.

W nowym modelu, po raz pierwszy napęd na cztery koła zintegrowano z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Jego filozofia kontroli dynamiki jazdy skupia się na istotnych zmiennych, takich jak promień skrętu, uwzględniając jednocześnie  tryb systemu Audi drive select i elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESC). 

Zgodnie z tą koncepcją, gdy podczas sportowej jazdy skręcimy koła, sprzęgło może kierować moment napędowy częściowo z osi przedniej na tylną. Gdy kierowca doda gazu, bez trudu i początkowej podsterowności, system "dawkowania" momentu obrotowego wciska auto w zakręt. Przy zmianie obciążenia, podział momentów pozwala na odpowiednie wejście Audi TT w kolejny zakręt. Na nawierzchni o małej przyczepności, przy dużym obciążeniu, sprzęgło we współpracy z selektywnym rozkładem napędu na poszczególne koła, pozwala na kontrolowany, bezpieczny poślizg (drifting) tak, jakby był to pojazd z napędem na tylną oś.

Sprzęgło wielopłytkowe współpracuje ściśle z selektywnym rozkładem napędu na poszczególne koła – inteligentną funkcją oprogramowania ESC. Kolejnym punktem w rozwoju oprogramowania było położenie nacisku na wydajność. Dzięki precyzyjnemu określeniu sposobu jazdy, właściwości nawierzchni i sposobu prowadzenia, urządzenie sterujące może obliczyć optymalny pod względem sprawności rozkład momentów. W trybie efficiency jest możliwe nawet jego chwilowe odłączenie. Gdy tylko tryb jazdy ulegnie zmianie, napęd quattro jest znowu aktywny, jeszcze zanim moment napędowy będzie potrzebny przy wszystkich czterech kołach.

Tylna kanapa jest tak naprawdę symboliczna i zdecydowanie pomocna tylko w bardzo awaryjnych sytuacjach. Przy naturalnej pozycji kierowcy o wzroście 180+ fotel jest opuszczony bardzo nisko co automatycznie powoduje, że osoba, która ewentualnie miałaby usiąść z tyłu nie ma miejsca by wsunąć pod niego stopy. Konieczne jest wtedy podniesienie fotela kierowcy i wymuszona niewygodna pozycja za kierownicą. O tym, że jest to umowne miejsce do siedzenia świadczy też fakt, że w momencie kiedy siedzi tam nawet bardzo niska osoba musimy uważać na jej głowę podczas zamykania klapy bagażnika :)

Opcjonalne fotele sportowe S są także opcjonalnie w pełni regulowane elektrycznie i posiadają możliwość pneumatycznej regulacji podparcia bocznego. Nawet osoba bardzo szczupła może "ścisnąć" się w tym fotelu.

Miejsce z tyłu nadaje się natomiast bardzo dobrze do wrzucenia tam kurtki, torby czy zakupów. Myślę, że zmieści się tam też średniej wielkości fotelik dla dziecka. Tak czy inaczej, lepiej kiedy to miejsce jest, niżeli w ogóle by go nie było.


Audi Matrix LED

Jest to trzeci model wyposażony w te reflektory, który miałem okazję sprawdzić. Ich działanie w Audi TT przyjmuje szczególną postać ponieważ w nocy przed nami tworzy się bardzo szeroka "panorama" światła stworzona z wyraźnych segmentów. Kierowca samochodu przed nami doskonale widzi grę świateł, która odbywa się na otoczeniu przed nim. Efekt bardzo ciekawy i warto coś takiego zobaczyć na własne oczy. Postaram się w najbliższym czasie zmontować film z tego co udało mi się nagrać.  

W połączeniu z reflektorami Matrix LED, w nowym Audi TT dostępne są przednie i tylne kierunkowskazy ze zdynamizowanym sposobem sygnalizowania. Gdy kierowca włączy kierunkowskaz, jego poszczególne diody zapalają się sekwencyjnie, od wewnątrz do zewnątrz. Po 150 milisekundach świecą się wszystkie diody i pozostają tak przez kolejne 250 milisekund. Następnie wygasają i cały cykl zaczyna się od nowa. Te supernowoczesne kierunkowskazy dają jednoznaczny sygnał, który inni uczestnicy ruchu drogowego mogą łatwo odczytać, także przy złej widoczności czy z dużej odległości.

Jakie są różnice pomiędzy reflektorami LED (5900 zł) a Matrix LED (10400 zł ) w Audi TT?

LED są inaczej wykończone, tzn. mają czarne jednolite obramowanie. Matrix LED to perforowana srebrna obudowa. Najistotniejszą różnicą w Matrix LED są 3 segmenty odpowiadające za światła drogowe w przeciwieństwie do dwóch dużych odbłyśników w reflektorach LED. Standardowo Audi TT wyposażone jest w reflektory xenonowe.

Wygląd

Intrygująco ostry a zarazem opływowy. Najważniejsze jest jednak to, że zachował DNA poprzedników. Coś co definiuje model TT. Łukowate nadkola, wcięcia na nie w masce, linię dachu, korek wlewu paliwa i duży podwójny zbliżony ku środkowi układ wydechowy. To samo dotyczy zaokrąglonej w narożnikach tylnej szyby, jednoczęściowych świateł tylnych wpasowanych płynnie w karoserię i trójwymiarowego emblematu.

http://2.bp.blogspot.com/-5ij-njL0jJM/VRH83-Mq3WI/AAAAAAAAB_s/VLZeTQrqKCA/s1600/audi%2Btt%2Bdetails%2B6.jpg

Światła tylne, seryjnie diodowe, powtarzają stylistyczny motyw reflektorów przednich. Promień światła tylnego emitowany jest przez listwy wykonane z homogenicznego tworzywa sztucznego. Nowością jest specyficzne trzecie światło hamowania – pasmo świetlne przebiegające przez całą szerokość pokrywy bagażnika, łączy obie jednostki świateł tylnych w jeden stylistyczny kształt. 

Elementem podkreślającym dynamiczna sylwetkę Audi TT są lusterka zamontowane na drzwiach i są one zamontowane na bardzo, bardzo krótkim ramieniu, dzięki czemu są przysadziste i przywołują na myśl składającego się motocyklistę by zminimalizować opór powietrza.

Ze względu na to ile satysfakcji i radości daje prowadzenie Audi TT były bardzo przyjemne dni spędzone za kierownicą. A i możliwość popatrzenia na ten owoc nowoczesnej motoryzacji, wieczorem przez okno sprawiała, że uśmiech pojawiał się znikąd :)

Nie pokuszę się o zestawienie zalet i wad ponieważ wybór takiego modelu będzie świadomy i takie rzeczy jak ograniczona funkcjonalność schodzą na ostatni plan. Uwzględniając powyższe dla mnie to auto nie ma wad. Dostarcza tylko i wyłącznie przyjemności z jazdy, szybko uzależnia!

Podstawowe dane techniczne: 
TT Coupé 2.0 TFSI
230 KM, 370 Nm
quattro, S tronic
5.3 s – 100 km/h
od ok. 183 000 PLN (z w.w. silnikiem i napędem quattro)

parametry testu:
dystans: 900 km
prędkość średnia: 48km/h
średnie spalanie: 8.4 l/100 km