Nowy, wysokowydajny silnik 2.0 TFSI od Audi

Nowy wysokowydajny silnik 2.0 TFSI od Audi 190 KM 320 Nm
Audi przedstawia najbardziej oszczędny dwulitrowy silnik benzynowy w swojej klasie. W nowej jednostce 2.0 TFSI o mocy 190 KM i 320 Nm debiutuje nowa metoda spalania. Silnik zostanie wykorzystany po raz pierwszy w nowym Audi A4 B9, które zadebiutuje w tym roku.

Czterocylindrowy motor odznacza się mocą 190 KM i momentem obrotowym wynoszącym 320 Nm. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu dostępnemu w szerokim zakresie obrotów od 1450 do 4400, użytkownik niemal cały czas odczuwa dużą siłę napędową.

Producent deklaruje spalanie w cyklu NEDC poniżej 5-ciu litrów na 100 km.

Szczegóły techniczne:

Tajemnica tego silnika tkwi  w nowej metodzie spalania. Zasada jego działania jest porównywalna do cyklu Millera a wzrost wydajności opiera się na następujących czynnikach:
  • Czas cyklu ssania został znacznie skrócony (140° kąta obrotu wału korbowego zamiast 190°-200°)
  • Ze względu na wyższe ciśnienie doładowania po stronie dolotowej, silnik osiąga optymalne wypełnienie cylindra (mieszanką) mimo krótszego czasu cyklu ssania
  • Zawór dolotowy zamyka się wcześniej - przed osiągnięciem dolnego martwego punktu tłoka. Obniża to średnie ciśnienie, pozwalając na wysoki stopień sprężania na rzecz wzrostu efektywności
  • W zakresie częściowego obciążenia, dodatkowy wtrysk przed kolektorem dolotowym sprawia, że tworzy się wysokowydajna mieszanina, która jest już uzupełniona przez wtrysk bezpośredni do kolektora dolotowego i do komory spalania.
  • Audi Valvelift System (AVS) po stronie dolotowej pozwala na skrócenie czasu cyklu ssania przy częściowym obciążeniu i wydłużenie go przy dużym obciążeniu (pełne obciążenie: 170° kąta obrotu wału korbowego)
Poza innowacyjną metodą spalania, nowy silnik waży zaledwie 140 kg a także korzysta z innych nowatorskich technologii, m.in. przepływ cieczy chłodzącej jest kontrolowany tak by jak najbardziej skrócić czas rozgrzewania jednostki do temperatury roboczej. Znaczny udział ma w tym także zintegrowany z głowicą, kolektor wydechowy. Silnik ma korzystać z oleju o niskim tarciu (0W-20) co ma również poprawić efektywność.

Po debiucie w nowym Audi A4 silnik ten będzie się stopniowo pojawiał także w innych modelach.

New Audi 2.0 TFSI engine 190 hp 320 Nm