Audi RS 7 Sportback z systemem autonomicznej jazdy atakuje tor Sonoma Raceway w USA

audi rs 7 piloted driving concept sonoma raceway usa
Audi przeprowadziło jazdy testowe Audi RS 7 nowej generacji z systemem autonomicznej jazdy osiągając doskonałem czasy okrążeń na torze Sonoma Raceway w Kalifornii. Jak twierdzi Audi, osiągane czasy są lepsze niż te osiągane przez kierowców wyścigowych.

Audi RS 7 z systemem autonomicznej jazdy ponownie poprawiło swoje dotychczasowe, doskonałe wyniki. Tym razem Audi RS 7 najnowszej generacji zademonstrowało swoje możliwości na kalifornijskim Sonoma Raceway, najtrudniejszym torze wyścigowym na świecie. Technika autonomicznej jazdy już niebawem będzie gotowa do wprowadzenia na rynek. Pierwszym pojazdem z tym rozwiązaniem, które zaoferuje Audi, będzie model Audi A8 następnej generacji (D5). Będzie on mógł przejmować zadania kierowcy podczas parkowania, a także w powolnym ruchu na autostradzie do prędkości 60 km/h.

„Czasy okrążeń zdobyte przez ten pojazd okazały się lepsze od czasów przejazdów kierowców sportowych” – wyjaśnia Thomas Müller, odpowiedzialny w Audi za rozwój układu hamulcowego i kierowniczego oraz systemów wsparcia kierowcy. Audi RS 7 pokonał dystans 4050 m w 2:01,01 minuty.

Audi od dawna testuje system autonomicznej jazdy w coraz trudniejszych warunkach. W październiku 2014 roku Audi RS 7, zwane „Bobby“, pokonało okrążenie na torze Hockenheimring z prędkością 240 km/h. Pojazd „Robby”, który jest modelem nowszej generacji, jest lżejszy od swojego poprzednika (~400 kg) i ma taką samą moc: 560 KM. Samochód z systemem autonomicznej jazdy automatycznie kieruje wszystkimi funkcjami, zarówno podczas hamowania, wykonywania manewrów, czy przyspieszania. Takie obniżenie masy może wynikać ze zminiaturyzowania wszystkich komponentów odpowiedzialnych za autonomiczną jazdę u "Bobbiego" - zajmowały one cały bagażnik.

Audi przeprowadza testy również w wymagających warunkach rzeczywistego ruchu ulicznego. Na początku 2015 roku jeden z egzemplarzy Audi A7 z systemem autonomicznej jazdy zwany „Jack”, pokonał trasę z Silicon Velley aż do Las Vegas, gdzie odbywały się wówczas targi Consumer Electronics Show (CES). Auto zostało wyposażone w liczne rozwiązania techniczne, niemal gotowe do wprowadzenia do produkcji seryjnej. Ten sam pojazd niedługo potem trafił na niemieckie autostrady, gdzie przemieszczał się z prędkością 130 km/h. Podczas targów CES Asia, które odbyły się w Szanghaju w maju 2015, zainteresowani dziennikarze mieli niepowtarzalną okazję przejechania się tym pojazdem w regularnym ruchu ulicznym.

Intensywne prace prowadzone przez Audi, dostarczają wiedzę niezbędną do zastosowania w układach produkcji seryjnej takich rozwiązań technicznych, jak czujniki, elektroniczna obróbka danych, czy sterowanie pojazdem i jego stabilizacja.

audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept
audi rs 7 piloted driving concept