Technologie oświetlenia: Matrix OLED

Audi Matrix OLED
Na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej IAA we Frankfurcie, Audi zaprezentuje pojazd studyjny w którym zadebiutuje technika Matrix OLED.

Nowe reflektory Matrix OLED charakteryzują się nieznaną dotąd homogenicznością światła i otwierają nowe, kreatywne możliwości stylistyczne.

Jako marka wiodąca w zakresie technik oświetlenia samochodowego, Audi przez wiele lat systematycznie rozwijało całe spektrum rozwiązań związanych z techniką OLED. Reflektory Matrix OLED to doskonałe połączenie najlepszych rozwiązań technicznych i śmiałej, nowoczesnej stylistyki. Obecnie realizowane są już pierwsze projekty, mające na celu wdrożenie techniki OLED do produkcji seryjnej.

Skrót OLED pochodzi od angielskich słów „organic light emitting diode” - w tłumaczeniu na język polski „organiczna dioda elektroluminescencyjna”. W każdej jednostce oświetleniowej OLED są dwie elektrody - z których przynajmniej jedna musi być przezroczysta - zbudowane z kilku cienkich warstw organicznego półprzewodnika. Stały prąd pod niskim napięciem – od trzech do czterech woltów – sprawia, że te warstwy, cieńsze od jednej tysięcznej milimetra, świecą. Barwa światła zależy przy tym od właściwości cząsteczek materiału półprzewodnikowego.

W przeciwieństwie do źródeł światła punktowego, takich jak diody z półprzewodzących kryształów, diody elektroluminescencyjne to diody płaskie. Ich światło osiąga najwyższy poziom homogeniczności, a jego jasność można bezstopniowo regulować. Światło nie rzuca cienia i nie wymaga stosowania reflektorów, światłowodów i tym podobnych elementów optycznych. Jednostki świetlne OLED są zatem bardzo wydajne i lekkie. Ponadto prawie nie wymagają chłodzenia.
Audi Matrix OLED
Zwiększenie luminacji, czyli natężenia oświetlenia, umożliwia zastosowanie diod elektroluminescencyjnych także w kierunkowskazach oraz w światłach hamowania. Stosowane obecnie cienkie warstwy szkła z materiałem organicznym, zostaną zastąpione przez folie z tworzywa sztucznego. Te nowe, elastyczne materiały nośne można formować w trzech wymiarach, co otwiera przed stylistami zupełnie nowe możliwości.

Kolejna zaleta diod elektroluminescencyjnych to możliwość ich podziału na małe segmenty i możliwość sterowania jasnością tych segmentów. Zakłada się, że dostępne będą różne kolory oraz przezroczyste jednostki OLED. Umożliwi to rozpisanie zupełnie nowych „scenariuszy oświetlenia”, o bardzo szybkim czasie przełączania. Dodatkowo oświetlone powierzchnie będą od siebie precyzyjnie oddzielone. Technika OLED w wydaniu Audi staje się w ten sposób techniką Matrix OLED, budując wraz z techniką diodową Matrix LED oraz laserową Matrix Laser, portfolio rozwiązań oświetleniowych spod znaku czterech pierścieni.