Audi R8 Spyder oficjalnie


Wymiary:
Długość - 4426mm
Szerokość - 1940mm (2037mm z lusterkami)
Wysokość - 1245mm


Silnik:
- 5.2 FSI | 540KM | 540Nm | 0-100km/h - 3.6s. | V-max - 318km/h


Liczby:
Waga - 1612kg
Pojemność bagażnika - 112l
Pojemność zbiornika paliwa - 83l


 Oto kilka faktów o nowym Audi R8 Spyder:

- Opcjonalne dostepne laserowe reflektory (jako uzupełnienie świateł drogowych)
- Karoseria Audi Space Frame o sztywności podniesionej o 50 procent
- Audi R8 Spyder ma lekki dach tkaninowy, kończący się z tyłu pojazdu dwoma „płetwami”
- Elektrohydrauliczny napęd otwiera i zamyka dach – nawet wtedy, gdy samochód porusza się z prędkością nieprzekraczającą 50 km/h - w 20 sekund
- Tylną szybę, umieszczoną w przegrodzie między przedziałem pasażerskim a komorą silnika, można podnosić i opuszczać.
- Audi R8 Spyder V10 waży zaledwie 1612 kg.
- Nowo zaprojektowana karoseria Audi Space Frame (ASF), wykonana z aluminium i karbonu, zgodnie z założeniami konstrukcji wielomateriałowej, gdzie 79,6 procent użytych tu elementów wyprodukowano z aluminium.
- W porównaniu do modelu R8 Coupé - otwarte nadwozie wzmocniono przede wszystkim przy progach, słupkach A i przy ramie przedniej szyby.
- Bardzo sztywna karoseria waży jedynie 208 kg, przy czym sztywność skrętna w porównaniu do poprzedniego modelu wzrosła o ponad 50 procent.
- Za silnikiem V10 zamontowano błyskawicznie przełączającą biegi, siedmiostopniową, automatyczną skrzynię biegów S tronic, obsługiwaną przez kierowcę elektrycznie, tzw. „by wire”.

Dwusprzęgłowa skrzynia przekierowuje moc silnika do nowo zaprojektowanego napędu quattro z elektrohydraulicznie poruszanym sprzęgłem wielopłytkowym umieszczonym przy przedniej osi. To działające na wszystkie koła sprzęgło, rozdziela moment napędowy zależnie od sytuacji – w skrajnych przypadkach nawet 100 procent momentu kierowane jest na oś przednią lub na tylną. Ten system inteligentnego sprzęgła zintegrowano z systemem wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, który może pracować w czterech trybach: od bardzo dynamicznego po zorientowany na wysoki komfort. Jeśli na pokładzie znajduje się opcjonalna skórzana kierownica R8 performance, to do tych czterech trybów dochodzą jeszcze trzy dodatkowe: dry, wet i snow, zwiększające precyzję i stabilność pojazdu w wypadku złych warunków panujących na drodze.

- 12,3-calowy, w pełni cyfrowy kokpit wirtualny Audi virtual cockpit, prezentuje kierowcy wszystkie najważniejsze informacje w postaci dokładnych grafik 3D. Na życzenie, w specjalnym widoku performance, wyświetlane są też informacje dotyczące dynamiki jazdy.
- Nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI touch, to element wyposażenia seryjnego, podobnie jak umieszczone przy pasach bezpieczeństwa mikrofony (do rozmowy i sterowania głosem).
- System muzyczny Bang & Olufsen Sound System. Po raz pierwszy pojazd marki Audi wyposażono w głośniki zamontowane w zagłówki foteli. Dzięki temu dźwięk dobiegający do uszu kierowcy i pasażera jest jeszcze lepszy – także podczas jazdy z otwartym dachem.

Zupełnie nowym na pokładzie Audi R8 Spyder V10 rozwiązaniem jest Audi smartphone interface. Pozwala ono wyświetlać zawartość wybranych smartfonów bezpośrednio na ekranie Audi virtual cockpit. Od połowy tego roku, opcja ta będzie także dostępna w modelu R8 Coupé. Na życzenie zamontować można też Audi phone box, pozwalający na sprzężenie telefonów mobilnych z anteną samochodową i na ich indukcyjne ładowanie. Audi connect łączy model R8 Spyder z internetem za pomocą szybkiego standardu przesyłu danych LTE i umożliwia dostęp do szeregu usług – począwszy od streamingu mediów online, aż po informacje drogowe, przekazywane w czasie rzeczywistym.


Zdjęcia: