Audi Q8 concept oficjalnie

 Audi Q8 concept
Na międzynarodowej wystawie North American International Auto Show (NAIAS) 2017, Audi prezentuje koncepcyjne Audi Q8 concept. Tym samym, producent z Ingolstadt wkracza w nowy segment samochodów klasy luksusowej – w świat eleganckiej alternatywy dla klasycznego, spalinowego SUV-a. Audi Q8 concept to emanacja najwyższego stopnia prestiżu. Łączy w sobie charakterystyczną dla SUV’ów przestronność, z emocjonalną, typową dla coupé linią nadwozia. Za napęd odpowiedzialny jest mocny i bardzo wydajny silnik hybrydowy typu plug-in, o mocy systemowej 450 KM i momencie obrotowym 700 Nm. Pojazd koncepcyjny będzie bazą dla modelu seryjnego, którego wprowadzenie na rynek Audi zaplanowało na rok 2018.

Wymiary:
Długość - 5020mm
Szerokość - 2040mm
Wysokość - 1700mm

Silnik:
- 3.0 TFSI + elektryczny | 450 KM| 700Nm | 0-100km/h - 5,4s. | V-max - 250km/h
   + 8-stopniowa skrzynia tiptronic

Liczby:
Rozmiar kół - 305/35 R23
Pojemność bagażnika - 630 litrów

- Kolor: niebieski Bombay

- Silnik spalinowy to jednostka 3.0 TFSI, generująca moc 333 KM i maksymalny moment obrotowy 500 Nm. Silnik elektryczny natomiast, ma moc 100 kW i moment obrotowy 330 Nm. Agregat ten oraz jego sprzęgło, zintegrowano z automatyczną skrzynią biegów tiptronic. Cały system generuje łączną moc 450 KM i moment obrotowy 700 Nm. Audi Q8 concept przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 sekundy i rozpędza się dalej do 250 km/h, co stanowi jego prędkość maksymalną.

- Montowany z tyłu akumulator litowo-jonowy zbudowany jest ze 104 ogniw pryzmatycznych. Jego pojemność - 17,9 kWh, umożliwia pokonanie maksymalnie 60 km w trybie jazdy elektrycznej, a łączny zasięg, z pracującym silnikiem TFSI, wynosi nawet 1000 km. Pełne ładowanie mocą wyjściową 7,2 kW, trwa około dwóch i pół godziny.

- Adaptacyjne zawieszenie sportowe - adaptive air suspension sport, czyli system regulowanej amortyzacji – oferuje szeroki zakres tłumienia, począwszy od bardzo miękkiego, aż po sztywne. Ponadto pozwala wybrać idealną wielkość prześwitu – w dwóch stopniach, różniących się o 90 mm. Oś przednia i tylna, to lekkie konstrukcje pięciowahaczowe.

- Standardowo, duże koła o wymiarach 11 na 23 cale, wyposażone są przez Audi w opony o rozmiarze 305/35. Felgi o pięciu ramionach, z których każde ma kształt skręconej litery Y, są z jednej strony bardzo delikatne, ale z drugiej trójwymiarowe i potężne. Ceramiczne tarcze hamulcowe mają średnicę 20 cali.

- W kokpicie zastosowano nową koncepcję obsługi z dużymi ekranami dotykowymi, której integralnym elementem jest rozbudowana wersja Audi virtual cockpit i wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy – head-up display. Wyświetlacz ten wykorzystuje inteligentną technikę rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality), dzięki której świat rzeczywisty przenika się ze światem wirtualnym.

- Nowa ośmiokątna osłona chłodnicy Singleframe z kratownicą o strukturze plastra miodu.

- Reflektory: poszczególne jednostki oświetleniowe mają szklane osłony, jednak reflektory jako całość, mają formę otwartą. Niebieska, laserowa sygnatura świateł mijania i świateł drogowych w kształcie litery X podkreśla, że w tym modelu zastosowano cyfrową technikę laserowego oświetlenia Matrix. Podzielony na miliony pikseli promień światła oświetla drogę z wysoką rozdzielczością i dokładnością. Umieszczone tuż pod krawędzią maski silnika wąskie pasmo diodowe, generuje zdynamizowany sygnał kierunkowskazu i światło do jazdy w dzień. Pasmo zamyka reflektor od góry i od zewnętrznego boku, na którym trzy charakterystyczne paski świetlne tworzą nowatorską sygnaturę e-tron. Wszystkie funkcje reflektorów są dynamiczne.

- Okna w drzwiach nie mają ramek, co stylistycznie wpływa na wrażenie płaskiej linii dachu.

- Powierzchnie błotników, drzwi i boków są atletycznie wybrzuszone. Dolna partia przednich drzwi jest dodatkowo wytłoczona. Inne detale stylistyczne, to wyfrezowane poniżej tylnych drzwi logo quattro oraz lusterka boczne, których obudowy mają wiele kątów i załamań. Drzwi otwierają się przy pomocy czujników: gdy tylko dotknie się ich dłonią, lekko odskakują i otwierają się pod zdefiniowanym kątem.

- Płaski, a jednocześnie bardzo szeroki słupek C, podobnie jak mocno zarysowane nad wnękami kół ramiona, przywodzi na myśl stylistykę modelu Ur-quattro z lat osiemdziesiątych XX w. Dzięki takiej koncepcji stylistycznej, ten studyjny pojazd logicznie kontynuuje założenia serii Audi Prologue.

- Konsola swoim wyglądem przypomina rufę żaglowego jachtu.

- Centralne wskaźniki i wyświetlacze są zintegrowane w tzw. black panel – czarną powierzchnię o wysokim połysku, ujętą w aluminiową klamrę. Wyłączony wyświetlacz tak stapia się z powierzchnią, że jest niewidoczny, zapewniając w ten sposób harmonijny przebieg linii. W strefie przedniego pasażera, black panel zdobi dopasowany graficznie emblemat quattro. Dekoracyjny panel tapicerki drzwi w kształcie klina, to kontynuacja pełnej ekspresji stylistyki. Filigranowe uchwyty z aluminium służą do otwierania drzwi od wewnątrz. W ciemnościach, diodowe pasma świetlne wypełniają wnętrze białym światłem.

- Audi virtual cockpit future z ekranem o rozdzielczości 1920 x 720 pikseli, dzięki nowym funkcjom wyświetla jeszcze bardziej dynamiczne animacje i jeszcze bardziej dokładne grafiki. W trybie widoku „auto”, na ekranie o przekątnej 12,3 cala znajdują się przede wszystkim: mapa nawigacji, listy menu i dodatkowe informacje. Widok mapy wizualizuje trasę podróży z lotu ptaka, a po powiększeniu pojawia się trójwymiarowy obraz aktualnej pozycji i otoczenia. Przy pomocy przycisków na kierownicy, kierowca może przejść do trybu „performance”, w którym na trójwymiarowym ekranie pojawiają się duże zegary prędkościomierza i miernika mocy.

Premiera wersji produkcyjnej na początku przyszłego roku