Audi SQ5 oficjalnie

W przeciwieństwie do pierwszej generacji Audi Q5, na odmianę SQ5 czekać musieliśmy zaledwie nieco ponad 2 miesiące, a nie kilka lat.

Wymiary:
Długość - 4671mm
Szerokość - 1893mm (2140mm z lusterkami)
Wysokość - 1635mm

Silnik:
- 3.0 TFSI | 354KM | 500Nm | 0-100km/h - 5,4s. | V-max - 250km/h
   + 8-stopniowa skrzynia tiptronic

Liczby:
Masa własna - 1995kg
Rozmiar kół - 255/45 R20
Pojemność bagażnika - 500-610l/1550l

Nowy silnik

Nowa koncepcja spalania zastosowana w tym modelu sprawia, że silnik 3.0 TFSI jest bardzo wydajny. Opiera się ona na tzw. metodzie cyklu B, wykorzystującej wysokociśnieniowe wtryskiwacze umieszczone centralnie w komorach spalania.

Skrócony suw sprężania silnika V6 TFSI w ulepszonym procesie spalania, daje wyraźnie większy geometryczny stopień sprężania. W połączeniu z normalną, ale w stosunku do kompresji dłuższą fazą rozprężania, uzyskuje się wyższą sprawność i zwiększa się wydajność silnika.

System zmiennych faz rozrządu Audi valvelift w zakresie obciążeń częściowych umożliwia bardzo krótkie otwarcie zaworów ssących (130 stopni kąta obrotu wału korbowego), przy zarazem wczesnym ich zamknięciu. Przy obciążeniach wyższych, jednostka napędowa przełącza pozycję wałka rozrządu na dłuższy czas otwarcia i wyższy wznios zaworów ssących, dzięki czemu można osiągnąć maksymalną moc silnika.

Turbosprężarka, która zastąpiła mechaniczny kompresor montowany w poprzedniej wersji silnika, pracuje z zastosowaniem zasady twin-scroll. Spaliny z obu rzędów cylindrów płyną przez kolektor wydechowy i przez obudowę sprężarki osobno, spotykając się dopiero przy wirniku turbiny. Technika ta pozwala uniknąć niepożądanych reakcji między słupami gazu i znacznie przyczynia się do wcześniejszego generowania wysokiego momentu obrotowego.

Turbosprężarkę umieszczono w mierzącym 90 stopni rozwidleniu rzędów cylindrów. Znajduje się ona po zewnętrznej stronie cylindrów, obok skrzyni korbowej. Odpowiednio, strona wydechowa głowic cylindrów znajduje się po wewnętrznej, a strona ssąca – po zewnętrznej ich stronie. Taka koncepcja pozwala na kompaktową konstrukcję i krótkie drogi dolotowe z minimalnymi stratami przepływu – silnik 3.0 TFSI reaguje spontanicznie i bezpośrednio.

Silnik V6 TFSI waży tylko 172 kg, o 14 kg mniej niż poprzednia jego wersja z kompresorem. Ze skrzynią korbową, wykonaną z aluminiowego stopu uzyskanego z zastosowaniem skomplikowanego odlewania piaskowego, zintegrowano żeliwne tuleje cylindrowe o cienkich ściankach. W połączeniu z nowo zaprojektowanymi pierścieniami aluminiowych tłoków, rozwiązanie takie znacznie obniża tarcie.

Skrzynia korbowa i głowica silnika mają osobne obiegi chłodzenia. Po zimnym starcie, załączana pompa reguluje przepływ cieczy chłodzącej przez silnik w taki sposób, aby olej silnikowy szybko osiągnął właściwą temperaturę pracy. Kolektor wylotowy zintegrowano z głowicą silnika, gdzie opływa go ciecz chłodząca. Takie rozwiązanie przyspiesza nagrzewanie się silnika. Gdy silnik jest odpowiednio ciepły, system obniża temperaturę spalin, co zmniejsza spalanie, przede wszystkim przy sportowej jeździe.

Skrzynia biegów

Za transmisję mocy w nowym Audi SQ5 odpowiada szybko i komfortowo przełączająca biegi ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic. Niższe biegi mają krótkie, sportowe przełożenia, natomiast biegi wyższe mają przełożenia długie, obniżające prędkość obrotową i spalanie. Przy założeniu, że w systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select aktywowana jest odpowiednia funkcja, dla osiągnięcia jeszcze bardziej ekonomicznej jazdy, gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału gazu przy jeździe z prędkością od 55 do 160 km/h, skrzynia automatycznie przełącza się na wolny bieg.

Quattro

Sportowe zachowania pojazdu, to m.in. efekt zastosowania stałego napędu na cztery koła quattro. W normalnym trybie jazdy rozdziela on siły napędowe z nieznaczną przewagą na oś tylną. W razie konieczności, kieruje większość sił na oś z lepszą trakcją. Selektywne sterowanie rozkładem momentu obrotowego między kołami jest aktywne na wszelkiego typu nawierzchniach. Podczas dynamicznego pokonywania zakrętów, specjalna funkcja oprogramowania lekko przyhamowuje koła po wewnętrznej stronie zakrętu. Dzięki temu, samochód wchodzi w zakręt bardzo lekko, zachowanie pojazdu w zakręcie jest bardziej naturalne, a prowadzenie stabilne i precyzyjne.

Opcjonalny, sportowy mechanizm różnicowy jeszcze bardziej optymalizuje prowadzenie i wykorzystując dwa stopnie przełożenia, aktywnie rozdziela momenty między kołami osi tylnej. Podczas przyspieszania przy wyjeżdżaniu z ostrych zakrętów, więcej momentu obrotowego przekazuje na tylne koło po zewnętrznej stronie zakrętu, co czyni nowe Audi SQ5 bardziej zwrotnym. Sportowe podwozie dosłownie wciska samochód w zakręt, eliminując najmniejsze nawet oznaki potencjalnej podsterowności. Mechanizmem zarządza się z wykorzystaniem systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, a steruje nim oprogramowanie centralnego sterownika podwozia.

Zawieszenie

Bazą dla sportowego prowadzenia nowego Audi SQ5 jest zawieszenie – pięciowahaczowe zarówno z przodu, jak i z tyłu. Złożona konstrukcja pozwala osiągać jeszcze lepszą stabilność w obszarach granicznych, dostarczając jednocześnie wyższego komfortu i większej zwrotności. Standardowy systemem kontroli zawieszenia zapewnia wyjątkowo szerokie spektrum stopni komfortu i dynamiki. Zarządzanie pracą adaptacyjnych amortyzatorów CDC (CDC = continous damping control), podobnie jak zarządzanie silnikiem, układem kierowniczym, automatyczną skrzynią biegów tiptronic i opcjonalnym, sportowym mechanizmem różnicowym, odbywa się z wykorzystaniem systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select. Dzięki niemu, kierowca może określać charakterystykę pracy napędu i zawieszenia w kilku trybach. Opracowane z myślą o modelach typu S adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension, dostępne jest opcjonalnie. W tej opcji, osoba prowadząca pojazd może odpowiednio do swojego sposobu jazdy dopasować nie tylko amortyzację, ale też wysokość położenia karoserii.

Infotainment

Najwyższym stopniem rozbudowy systemów infotainment w modelu SQ5, jest nawigacja MMI Navigation plus z panelem dotykowym MMI all-in-touch i monitorem o przekątnej 8,3 cala, dostępna w kombinacji z automatyczną skrzynią biegów tiptronic. System rozpoznaje wprowadzane ręcznie litery oraz gesty – np. przewijanie list i powiększanie - znane z popularnych urządzeń elektronicznych z ekranami dotykowymi. Dodatkowo, po wprowadzeniu znaków, udziela haptycznej odpowiedzi zwrotnej. Elementem systemu jest Audi connect, łączące nowe Audi SQ5 z internetem w standardzie szybkiej transmisji danych LTE.

Audi SQ5, wykorzystując pakiet Audi Connect safety & service oferuje też usługi typu car-to-X. Dzięki nim, gdy dochodzi do wypadku lub awarii pojazdu, samochód automatycznie lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, wysyła informację do odpowiednich służb o konieczności interwencji.

Ponadto w ramach tego pakietu kierowca łatwo jest wstanie otwierać i zamykać samochód z wykorzystaniem aplikacji MMI connect App. Klient może także w ten sposób sprawdzić stan swego pojazdu i miejsce jego zaparkowania, uzyskać informacje o kolejnych terminach serwisowania oraz odbierać informacjeostrzeżenia.

Logika obsługi systemu wyrasta z logiki obsługi współczesnych smartfonów – hierarchia poleceń jest tak samo płaska. Znajdziemy tu m.in. funkcję kontekstowego wyszukiwania tekstowego, a sterowanie naturalnym głosem przetwarza polecenia z języka potocznego. Dodatkową, trzecią płaszczyzną obsługi nowego Audi SQ5 jest kierownica wielofunkcyjna. Opcjonalnie, Audi dostarcza przeprojektowany wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy head-up display, który na przedniej szybie wyświetla ważne informacje, w tym także informacje systemów wsparcia kierowcy, w postaci łatwo zrozumiałych symboli i cyfr.

Najwyższym stopniem rozwoju systemu wyświetlaczy i wskaźników, jest opcjonalny Audi virtual cockpit. Na wysokiej rozdzielczości ekranie kokpitu o przekątnej 12,3 cala, wyświetlane są szczegółowe graficznie, cyfrowe informacje. Wśród widoków ekranu jakie może wybrać kierowca, znajduje się widok sportowy, gdzie w centrum ekranu widzimy obrotomierz.

Audi Phone Box, kolejne unikatowe rozwiązanie, pozwala na sprzężenie smartfonów z anteną samochodową przy pomocy standardu komunikacji bliskiego zasięgu oraz na ich bezprzewodowe ładowanie zgodnie ze standardem Qi. Fani Hi-Fi mogą zamówić system nagłaśniający Bang & Olufsen Sound System z nowatorskim, trójwymiarowym sposobem emisji dźwięków. Aplikacja Audi smartphone interface pozwala korzystać w pojeździe z Apple Car Play lub Android Auto.

Wyposażenie

Bogate wyposażenie seryjne Audi SQ5 obejmuje w m.in. 20-calowe, odlewane z aluminium felgi w stylistyce gwiazdy o pięciu podwójnych ramionach, reflektory diodowe i charakterystyczny dla modeli typu S system kontroli zawieszenia. Elementy wyposażenia standardowego to także stały napęd na cztery koła quattro, ośmiostopniowa, automatyczna skrzynia biegów tiptronic, wykonane z kombinacji tkaniny Alcantara i skóry fotele sportowe S oraz trójramienna, skórzana kierownica wielofunkcyjna. Nowe Audi SQ5 3.0 TFSI produkowane będzie w nowo wybudowanych zakładach czterech pierścieni w Meksyku, a w salonach Audi pojawi się w połowie 2017 roku.

Nowe Audi SQ5 3.0 TFSI produkowane będzie w nowo wybudowanych zakładach czterech pierścieni w Meksyku, a w salonach Audi pojawi się w połowie 2017 roku.