2.5TFSI - “International Engine of the Year”

Audi odniosło kolejny sukces w prestiżowym konkursie na najlepszy silnik roku “International Engine of the Year Award”. Cztery pierścienie, w kategorii jednostek od 2 do 2,5 litra, otrzymały pierwszą nagrodę za silnik 2.5 TFSI. To już trzynaste zwycięstwo Audi w tym konkursie.

„Pięciocylindrowe jednostki napędowe są nierozerwalnie związane z marką Audi od ponad 40 lat. Cały czas je rozwijamy i udoskonalamy.
W ubiegłym roku pokazaliśmy nowe Audi TT RS, w którym zadebiutował udoskonalony silnik pięciocylindrowy.”
Peter Mertens, szef pionu rozwoju technicznego Audi

Jury doceniło nie tylko nadzwyczajne osiągi, ale również jedyny w swoim rodzaju dźwięk tego pięciocylindrowca. Jego charakterystyczne brzmienie przywodzi na myśl brzmienia wydawane przez rajdowe samochody Grupy B w latach ’80 XX w. Najnowsza jego wersja jest o 26 kilogramów lżejsza od poprzednika, przede wszystkim z powodu zastosowania w nim skrzyni korbowej z metali lekkich. To z kolei umożliwiło inżynierom Audi dalszą optymalizację rozkładu masy między osiami, co poprawia prowadzenie pojazdu.

Silnik 2.5 TFSI montowany jest w Audi TT RS Coupé, TT RS Roadster, RS 3 Sportback oraz RS 3 Limousine. 400 koni mechanicznych i 400 niutonometrów momentu obrotowego sprawiają, że jest to najmocniejszy seryjnie produkowany motor.