Audi A7 Sportback oficjalnie


Wymiary:
Długość - 4969mm
Szerokość - 1908mm [2118mm z lusterkami]
Wysokość - 1422mm


Silniki:
- 3.0 TFSI V6 (55 TFSI) | 340KM | 500Nm | 0-100km/h - 5,3s.
- 3.0 TDI V6 (50 TDI) | 286KM | 620Nm | 0-100km/h - 5,7s.


Liczby:
Pojemność bagażnika - 535l/1390l


STYLISTYKA


Proporcje nowego Audi A7 Sportback to optymalna baza dla tworzenia nowego języka stylistycznego w klasie luksusowych limuzyn. Również wnętrze pojazdu przejęło stawiający na redukcję jako środek stylistyczny język formalny pojazdów studyjnych prologue. Stylistyka emanuje w równym stopniu sportowym duchem, co progresywnością.

Stylistyka zewnętrzna

Cztery liczby wyrażają sportowy charakter nowego Audi A7 Sportback: długość 4969 mm, rozstaw osi 2926 mm, szerokość 1908 i wysokość tylko 1422 mm. Różnice w wymiarach w stosunku do poprzednika, to zaledwie kilka milimetrów.

Osłona chłodnicy Singleframe nowego Audi A7 Sportback jest szeroka i nisko osadzona. W niej biorą początek wszystkie sąsiadujące powierzchnie i linie. Boczne wloty powietrza podkreślają sportowy charakter tego Gran Turismo. Dolne krawędzie dużych wlotów przywodzą na myśl przedni spojler samochodu wyścigowego.

Ostro nakreślone linie i pełne napięcia, zakrzywione powierzchnie, definiują wygląd A7 Sportback w rzucie bocznym. Nisko poprowadzona linia ramion przesuwa optyczny punkt ciężkości Audi A7 Sportback ku dołowi, co nadaje autu bardziej sportowy wygląd. Konsekwentnie wznosząca się ku tyłowi linia okien, nawet podczas postoju daje wrażenie dynamicznej. Mocne kontury zarysowane nad wnękami kół, dodatkowo podkreślają sportowy charakter pojazdu. Są cechą charakterystyczną nowego języka stylistycznego, nawiązują do „blisterów” ur-quattro Audi i wskazują na techniczne tradycje czterech pierścieni. Narożnik trzeciego okna bocznego jest mocno wyciągnięty w górę – to reminiscencja Audi 100 Coupé S z roku 1970.

Podobnie jak to było w przypadku poprzedniego modelu, tył nowego Audi A7 Sportback zwęża się ku tyłowi niczym rufa jachtu. Górne zakończenie tyłu jest położone o ok. trzy centymetry wyżej niż u poprzednika, co jeszcze bardziej poprawia aerodynamikę. Przy prędkości 120 km/h, z pokrywy bagażnika wysuwa się spojler. Kontur krawędzi skrzydła spojlera nadaje tylnej części pojazdu wygląd trójwymiarowej rzeźby, kontynuowany również w innych elementach: począwszy od pierścieni w logo Audi, przez tylne światła, aż po łączące je pasmo świetlne.

Dystyngowana stylistyka zewnętrzna nowego Audi A7 Sportback, w znacznej mierze wyeliminowała chromowane elementy. Wyraźnie podkreślone zderzaki, wloty powietrza w kolorze czarnego tytanu, a także wyostrzony wygląd progów pojazdu, to elementy zewnętrznego pakietu stylistycznego S line. Charakterystycznym elementem tyłu pojazdu jest wyglądający niczym wyrzeźbiony dyfuzor, także utrzymany w tytanowej czerni. Do wyboru jest kilkanaście kolorów lakieru. Niektóre z nich to mieszanki kilku odcieni, prezentujące się inaczej w zależności od tego, jak pada światło. Nadają one temu autu wyjątkowo eleganckiej aury. Na życzenie klienta, nowe Audi A7 Sportback może zostać wyprodukowane w indywidualnie wybranym kolorze lakieru.

Stylistyka oświetlenia

Modelem A7 Sportback, Audi udowadnia swą wiodącą rolę w świecie techniki i stylistyki oświetlenia. Reflektory tego samochodu dostępne są w trzech wersjach – diodowej, diodowej HD matrix i diodowej HD Matrix ze światłem laserowym Audi. Oba warianty świateł Matrix są podzielone poziomą linią kontynuującą przebieg górnej krawędzi osłony Singleframe, dzięki czemu reflektory sprawiają sportowe i smukłe wrażenie. Dominująca, górna część reflektorów kryje światła do jazdy w dzień i kreuje ich pełen charakteru wygląd. Ich „źrenicą” jest moduł świateł mijania. W obu wariantach świateł HD Matrix, sygnatura świateł do jazdy w dzień jest jakby cyfrowa: obok siebie znajduje się tu 12 pionowo ustawionych segmentów świetlnych, oddzielonych od siebie wąskimi przestrzeniami. To nawiązanie do zer i jedynek cyfrowego świata.

W dolnej strefie reflektorów umieszczono światła kierunkowskazów oraz dwa pasma świateł drogowych Matrix, składające się z 32 pojedynczo sterowanych diod. Oświetlają one drogę dynamicznie i precyzyjnie, bez oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. Diody świetlne odpowiadają również za funkcję światła doświetlania zakrętów. W topowej wersji reflektorów, dolny ich segment emituje dodatkowo wiązkę światła laserowego. Wiązka ta, w kolorze niebieskim, przechodzi przez metalową osłonę w kształcie litery X. Uaktywnia się przy prędkości 70 km/h i podwaja zasięg świateł drogowych.

Także światła tylne dużego coupé sprawiają wrażenie cyfrowych. Każda jednostka składa się tu z 13 pionowych segmentów, ustawionych na przemian z również pionowymi segmentami świateł stop. Diodowe pasmo świetlne – typowa cecha nowych Audi, a równocześnie uhonorowanie ur-quattro – łączy ze sobą jednostki świateł tylnych. Światło przeciwmgielne znajduje się pośrodku - jak w samochodzie wyścigowym.

Audi A7 Sportback to symbol nowej ery stylistyki Audi w zakresie oświetlenia – symbol estetyki w ruchu. Powyżej wersji z reflektorami diodowymi HD Matrix, pojawia się animacja witająca i żegnająca kierowcę coming-home/leaving-home. Podczas otwierania i zamykania drzwi, w reflektorach i w tylnych światłach możemy podziwiać dynamiczne animacje świetlne.

Stylistyka wnętrza

Wnętrze nowego Audi A7 Sportback fascynuje swą futurystyczną atmosferą luksusowego apartamentu. Powtarzającą się tu myślą stylistyczną jest redukcja. Język formalny łączy napięte powierzchnie z wyraźnymi krawędziami. Wszystkie motywy stylistyczne są ze sobą logicznie połączone. Kierowca i pasażer na przednim fotelu mają do dyspozycji dużo przestrzeni, w której architektura w niezauważalny sposób zlewa się z powierzchnią użytkownika. Dzięki zorientowaniu w stronę kierowcy i trójwymiarowej strukturze, deska rozdzielcza sprawia wrażenie lekkiej, smukłej i sportowej. Ekran górnego wyświetlacza MMI touch response jest wkomponowany w architekturę czarnego panelu w ten sposób, że gdy jest wyłączony, staje się niewidoczny. Obejmuje go duża, aluminiowa klamra, której prawy kraniec sięga drzwi pasażera.

Asymetrycznie podzielona konsola na tunelu środkowym również ma wygląd czarnego panelu. Znajduje się na niej drugi wyświetlacz dotykowy, a pod nim listwa z ikonami przycisków funkcyjnych. Listwa ta, podobnie jak panel obsługi świateł, dostępna jest opcjonalnie z techniką dotykową touch response. W drzwiach, podłokietnik i uchwyt do zamykania łączą się z umieszczoną nad nimi osłoną z aluminium, tworząc w ten sposób całość.

Dla modelu A7 Sportback, Audi oferuje dwa pakiety świetlne: pakiet oświetlenia Ambiente i pakiet oświetlenia konturowego Ambiente. Oba w wysublimowany sposób ożywiają przestrzeń, bryłę i materiały oraz podkreślają w ciemnościach stylistykę wnętrza. Oświetlenie Ambiente sprawia, że deska rozdzielcza i konsola środkowa zdają się unosić w powietrzu, natomiast diody w drzwiach potęgują wrażenie przestrzeni. Oświetlenie konturowe wyznacza linie na konsoli środkowej i na wnętrzach drzwi. Oświetleniu temu można nadać jeden z 30 kolorów.

Kolory i materiały

Nowe Audi A7 Sportback oferuje bogatą paletę kolorów i materiałów, które perfekcyjnie wpasowują się w atmosferę nowoczesnej, sportowej elegancji. Eleganckie panele z cennego drewna o porowatym, naturalnym wykończeniu, doskonale kontrastują z chłodnymi, technicznymi akcentami we wnętrzu. Wykończenie – jak zawsze w samochodzie marki Audi – to ucieleśnienie precyzji. Dobór materiałów odbywa się tu z najwyższą starannością, a doskonała jakość ich wykończenia jest wynikiem rzemieślniczej pracy.

Oferta wyposażenia została podzielona na trzy poziomy – standard, pakiet design selection i pakiet sportowy S line. Dla samego tylko wyposażenia standardowego, dostępne są cztery kolory wnętrza: czarny, brązowy Okapi, beżowy Perlmutt i szary Metropol. Wyposażenie design selection jest dwukolorowe. W tej wersji klient może również dobrać nowe kolory brązowy Sard i szary Jupiter. Najwyższa wersja wyposażenia - pakiet sportowy S line - oferuje dodatkowo kolor szary Rotor.

Najszlachetniejsze obicia to kombinacja skóra Perlnappa/ tkanina Alcantara i skóra Valcona z nowatorską perforacją. Klienci, którzy chcą jeszcze bardziej zindywidualizować swoje Audi, znajdą bogatą ofertę możliwości w programie Audi exclusive.

CYFRYZACJA


Dzięki swemu kompleksowemu skomunikowaniu, Audi A7 pod względem komfortu, bezpieczeństwa i możliwości indywidualizacji, jest doskonale przygotowane do odbywania długich podróży. W pełni cyfrowy system obsługi, bogata oferta w zakresie connectivity i nawet 39 systemów wsparcia kierowcy, to zaproszenie do personalizacji pojazdu, czyniącej podróż jeszcze przyjemniejszą.

Obsługa

Od flagowego modelu A8, nowe Audi A7 Sportback zapożyczyło cyfrową koncepcję obsługi MMI touch response, którą można obsługiwać intuicyjnie, podobnie jak smartfona, dotykając wyświetlacza i przesuwając polecenia palcem. Regulator obrotowo-przyciskowy i wiele przycisków znanych z poprzedniego modelu, zastąpiły dwa dotykowe wyświetlacze z funkcją haptycznej i akustycznej reakcji zwrotnej. Koncepcja ta przenosi systemy Audi wprost do ery cyfrowej i zapewnia najwyższy komfort obsługi.

Górny wyświetlacz służy do sterowania funkcjami infotainment. Gdy samochód wyposażony jest w nawigację MMI Navigation plus, ekran ma przekątną 10,1 cala. Dolny wyświetlacz, o przekątnej 8,6 cala, znajduje się na konsoli środkowej i służy do obsługi klimatyzacji, funkcji komfortowych i do wprowadzania tekstu pismem odręcznym lub przy pomocy klawiatury. Podczas obsługi systemów, nadgarstek kierowcy może swobodnie spoczywać na szerokiej dźwigni zmiany biegów.

Inteligentne rozwiązania detali sprawiają, że korzystanie z nowych rozwiązań technicznych staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Gdy palec dotknie ikony na ekranie, wybór potwierdzany jest animacją lub zmianą koloru. Gdy palec naciśnie tak mocno, że wybierze funkcję, to ikona lub napis podświetla się na krótką chwilę. Wiele ikon i funkcji, np. przewijanie, wymazywanie i gesty palcami skonfigurowano jako takie, których dotyka się krócej lub takie, które przyciska się dłużej. Funkcja wprowadzania tekstu na dolnym wyświetlaczu oprócz całych słów rozpoznaje też litery stawiane jedna po drugiej, również udzielając akustycznej reakcji zwrotnej.

Oba wyświetlacze mają idealnie czarne tło, na którym pojawiają się ikony i grafiki. Graficzny interfejs użytkownika ma świadomie zredukowaną formę, tak by można było natychmiast odczytać informacje, a niektóre piktogramy są dyskretnie animowane. Struktura menu jest prosta i intuicyjnie zrozumiała. Ekran startowy dolnego wyświetlacza można dopasować do własnych preferencji. Treści Audi connect nie znajdują się już w osobnym miejscu, lecz bezpośrednio w danym menu funkcji. Funkcja MMI search funkcjonuje w oparciu o wprowadzanie domyślnego tekstu. Przykład: gdy kierowca szuka restauracji, to system już po wprowadzeniu kilku liter podpowiada listę trafień.

Opcjonalny, cyfrowy kokpit Audi virtual cockpit (dostępny wraz z nawigacją MMI Navigation plus) wygląda podobnie. Cyfrowy ekran kokpitu ma przekątną 12,3 cala i rozdzielczość full HD 1920 x 720 pikseli. Kierowca wybrać może jeden z dwóch widoków – widok klasyczny lub tryb progresywny. Obsługa Audi virtual cockpit odbywa się przy pomocy przycisków i włączników obrotowych na wielofunkcyjnej kierownicy. Dodatkowo zamówić można również wyświetlacz danych na szybie head-up display, prezentujący najważniejsze informacje dotyczące podróży w postaci łatwo zrozumiałych symboli i cyfr na przedniej szybie. Obraz – o wymiarach 22 x 8 cm – znajduje się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy.

Obsługa głosowa to kolejna funkcja dostępna w samochodach wyposażonych co najmniej w nawigację MMI Navigation. Jej koncepcja opiera się na wydawaniu poleceń naturalnym głosem. W ten sposób, model A7 staje się inteligentnym rozmówcą i towarzyszem podróży. Użytkownik może mówić swobodnym językiem. W razie potrzeby system stawia pytania, pozwala na korekty i uzupełnienia oraz oferuje możliwość wyboru. Użytkownik może w trakcie rozmowy przechodzić między zakresami menu – może np. zadzwonić pod numer zapisany w kontaktach książki telefonicznej i polecić, by adres tego kontaktu nawigacja przyjęła jako cel. Obsługa głosowa spełnia polecenia i odpowiada na pytania na dwa sposoby: wykorzystując informacje o ulubionych celach i multimediach zapisane w komputerze pokładowym lub w chmurze.

Audi A7 pozwala na dopasowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb: aż do siedmiu kierowców – sześciu stałych użytkowników i jeden gość – może zapisać preferowane przez siebie ustawienia na swoich indywidualnych profilach. Personalizacja uwzględnia do 400 parametrów: od preferowanego ustawienia klimatyzacji, aż po często wybierane cele nawigacji i ulubione multimedia. Samochód już przy otwieraniu drzwi rozpoznaje danego użytkownika albo na podstawie sygnału kluczyka, albo po kodzie Audi connect i aktywuje jego indywidualny profil.

Infotainment i Audi connect

Rozbudowana oferta systemów infotainment i connectivity, czyni z A7 inteligentnego, długodystansowego sportowca. Działanie nawigacji MMI Navigation i MMI Navigation plus, oparte jest na modularnej platformie infotainment w jej najnowszej generacji MIB 2+. Moduł transmisji danych Audi connect odpowiedzialny jest za funkcjonowanie w samochodzie punktu dostępu do internetu Wi-Fi hotspot pracującego w zupełnie nowym paśmie 5 GHz oraz za utrzymywanie szybkiego standardu transmisji danych LTE Advanced. Dane są tu transmitowane z prędkością do 300 Mbit/s podczas pobierania i do 50 Mbit/s podczas wysyłania.

Funkcja nawigacji systemu MMI Navigation plus w Audi A7 Sportback oferuje atrakcyjne dodatki wizualne i funkcjonalne. Zupełnie nowa forma map zawiera dla przykładu szczegółowe, trójwymiarowe modele wielu dużych miast. Planując trasę, samoucząca się nawigacja przedstawia kierowcy wiele propozycji, generowanych na podstawie analizy dotychczasowych przejazdów i uwzględniając takie zmienne jak pora dnia, czy natężenie ruchu.

Obliczanie trasy odbywa się online, na serwerach firmy HERE dostarczającej rozwiązania z zakresu map i nawigacji. W tym celu serwery wykorzystują przekazywane w czasie rzeczywistym informacje o kompleksowej sytuacji na drodze. Jeśli po drodze zostanie utracone połączenie, to nawigacja przełącza się na działającą cały czas w tle nawigację GPS. Nawigacja dostarcza informacji na temat dostępności stacji benzynowych i cen paliwa na nich oraz na temat parkingów wielopoziomowych, godzin ich otwarcia i wolnych miejsc parkingowych. W pierwszych trzech latach od kupna nowego Audi mapę można cztery razy w roku bezpłatnie zaktualizować, również zdalnie, wykorzystując standard szybkiej transmisji danych LTE Advanced.

Również usługi Audi connect są w pierwszych trzech latach bezpłatne. Ich funkcje przenoszą nowe Audi A7 Sportback do chmury. Dotyczy to przede wszystkim usług Car-to-X dostarczających informacji o znakach drogowych i o zagrożeniach, które wykorzystują inteligencję rozproszoną floty Audi. W roku 2018 pojawi się usługa parkowania na ulicy On-Street Parking, ułatwiająca wyszukiwanie miejsca do zaparkowania. Usługi Car-to-X bazują na mapach nawigacji dostarczanych przez firmę HERE.

Audi connect umożliwia też dostęp do wielu innych usług, np. do Twittera, czy do własnej skrzynki poczty elektronicznej. Nawigacja systemu MMI Navigation plus oparta jest na mapach Google Earth. Daje też możliwość odbioru radia internetowego oraz radia hybrydowego, które samodzielnie przełącza się między falami UKF, DAB+ i rozgłośniami internetowymi. Funkcje usługi Audi connect telefon alarmowy i serwis zebrano w osobny pakiet. Właściciele nowego Audi A7 Sportback korzystający jednocześnie z aplikacji MyAudi App, mogą za jej pośrednictwem zagościć w cyfrowym świecie Audi. Wtedy wiele usług, np. nawigacja, transmitowanych jest niemal niezauważalnie z osobistego smartfona użytkownika, wprost do samochodu.

Audi phone box, łącząc bezprzewodowo smartfona z anteną samochodową i dając możliwość jego indukcyjnego ładowania, czyni telefonowanie z pokładu samochodu jeszcze wygodniejszym. Technika VoLTE (voice over LTE) przyspiesza nawiązywanie połączenia i umożliwia równoczesne korzystanie z superszybkiej transmisji danych oraz telefonii głosowej online wysokiej rozdzielczości (HD Voice).

W nowym Audi A7 Sportback do wyboru są trzy opcjonalne systemy dźwiękowe: Audi sound system, Bang & Olufsen Sound System z trójwymiarowym dźwiękiem słyszalnym z przodu oraz Bang & Olufsen Advanced Sound System z trójwymiarowym dźwiękiem słyszalnym zarówno z przodu, jak i z tyłu. Ta najwyższa wersja rozbudowy systemu muzycznego obejmuje aż 19 głośników, z których po dwa umieszczono w słupkach A i w suficie pojazdu. Takie ich rozmieszczenie pozwala na uzyskanie wrażenia przestrzeni muzycznej niczym w sali koncertowej. Wnętrze samochodu staje się wtedy światem doznań akustycznych. Napęd płyt CD i DVD, tuner cyfrowego radia i TV (z modułem CI+ dla telewizji płatnej), interfejs Audi smartphone interface oraz tablety Audi do użytku na tylnych siedzeniach, dostępne w programie oryginalnych akcesoriów Audi, uzupełniają powyższą ofertę.

Systemy wsparcia kierowcy

W nowym Audi A7 Sportback funkcjonować może nawet 39 systemów wsparcie kierowcy. Dzięki nim, podróż jest jeszcze bardziej komfortowa, wydajna i bezpieczna. Systemy wsparcia kierowcy Audi zostały zebrane w trzy pakiety: pakiet systemów wspomagających parkowanie (będzie stopniowo wprowadzany do wyposażenia począwszy od 2018 roku), pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim z nowym asystentem skrzyżowań i pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim. Kompleksowy pakiet wsparcia Audi assist package plus łączy funkcje wszystkich trzech powyższych pakietów i poszerza je o funkcje automatycznego parkowania i automatycznego wjazdu do garażu (dostępne w późniejszym terminie).

Najważniejszym systemem w pakiecie systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim jest adaptive cruise assist (ACA). Stworzono go na bazie systemu adaptive cruise control (ACC) znanego już z poprzedniego modelu. Nowy system wyposażono dodatkowo w funkcję utrzymywania się na pasie ruchu, która wspomaga kierowcę podczas jazdy w korkach. W zakresie prędkości od 0 do 250 km/h, system utrzymuje nowe Audi A7 Sportback w zdefiniowanym odstępie od pojazdu jadącego przed nim, a ponadto ingerując delikatnie w pracę układu kierowniczego pomaga kierowcy utrzymać pas ruchu. Ponadto korzystając z funkcji asystenta jazdy na zwężeniu drogi, ułatwia jazdę na wprost w miejscach, w których prowadzone są roboty drogowe.

Ci kierowcy, dla których wartością nadrzędną jest wydajność jazdy, mogą uzupełnić ACA o funkcję predyktywnego asystenta wydajności. Asystent wydajności wspiera przewidujący styl jazdy. By zidentyfikować sytuację drogową i przebieg trasy, ACA analizuje obrazy pozyskiwane z kamery, m.in. obrazy znaków drogowych, uzupełniając je o dane uzyskiwane z systemu nawigacji. Gdy system ACA jest wyłączony, asystent wydajności ogranicza się do zwracania uwagi kierowcy na to, w jakiej sytuacji należałoby zdjąć nogę z gazu. Innymi elementami tego pakietu są asystent skrętu i asystent omijania przeszkód.

W skład pakietu systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim wchodzi m.in. nowy asystent skrzyżowań. Jeśli umieszczone na narożnikach pojazdu radary średniego zasięgu penetrujące obszar do ok. 75 m przed samochodem zidentyfikują ruch poprzeczny, który może stanowić potencjalne zagrożenie, to system ostrzega kierowcę i ewentualnie zainicjuje hamowanie. Ostrzeżenie przed zmianą pasa ruchu zwraca uwagę kierowcy na ryzyko podczas zmiany pasa ruchu. Ostrzeżenie przed wysiadaniem, przy otwieraniu drzwi zwraca uwagę na inne pojazdy, w tym rowery, które zbliżają się z tyłu i na krótko wstrzymuje tę czynność. Asystent ruchu poprzecznego uaktywnia się podczas wyjeżdżania nowym Audi A7 Sportback tyłem z wąskiego miejsca.

Systemy ochrony bezpieczeństwa Audi pre sense basic i Audi pre sense front, montowane są standardowo. Rozpoznają one niebezpieczeństwo kolizji wokół pojazdu i inicjują odpowiednie, dostosowane do sytuacji działania ochronne: pełne hamowanie, ustawienie foteli, czy napięcie pasów bezpieczeństwa. Audi pre sense front posiada też funkcję ostrzegania przed pojazdami, pieszymi i rowerzystami oraz funkcję hamowania w reakcji na ich pojawienie się. Asystent w nagłych wypadkach zatrzyma samochód, jeśli kierowca nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie.

Dodatkowo, samochód wyposażyć można w systemy opcjonalne: asystenta parkowania, kamerę cofania, kamery otoczenia pokazujące obrazy w formacie trójwymiarowym i z poziomu felg oraz asystenta jazdy nocą. Ten ostatni, przy pomocy kamery na podczerwień, z dużej odległości rozpoznaje w ciemnościach pieszych oraz większe zwierzęta i ostrzega o nich kierowcę.

W roku 2018 pojawi się pakiet systemów wspomagających parkowanie, w którego skład wejdzie funkcja automatycznego parkowania Audi AI remote parking pilot i automatycznego wjazdu do garażu Audi AI remote garage pilot. Pierwszy z systemów automatycznie wprowadza Audi A7 Sportback na wolne prostopadłe lub równoległe miejsce parkingowe, a drugi wprowadza i wyprowadza auto z garażu. System przejmuje prowadzenie, dodawanie gazu, hamowanie i obsługę przekładni. Kierowca nadzoruje manewr i aktywuje systemy z poziomu własnego smartfona przy pomocy odpowiedniej ikony w nowej aplikacji myAudi App albo siedząc wewnątrz samochodu i korzystając z przycisku na konsoli środkowej. Przycisk ten należy przytrzymywać podczas całego manewru parkowania. Pakiet systemów wspomagających parkowanie obejmuje również kamery otoczenia, asystenta manewrowania i ostrzeżenie przed najechaniem na krawężnik.

Sercem wszystkich systemów wsparcia w nowym A7 Sportback jest centralny sterownik systemów wsparcia kierowcy (zFAS), który Audi po raz pierwszy zaprezentowało w modelu A8. Jego źródłem pozyskiwania informacji jest całe portfolio czujników, uzupełniających się nawzajem swoimi możliwościami. Nowość to skaner laserowy kontrolujący pole przed autem o długości ok. 80 m i szerokim kącie 145 stopni. W tym polu, również w ciemnościach, rozpoznaje wszystkie obiekty i skanuje ich kontury. Przy złej pogodzie, zewnętrzna soczewka skanera jest samoczynnie czyszczona i ogrzewana.

W pełni wyposażone nowe Audi A7 Sportback ma zestaw 24 czujników.
- 1 skaner laserowy z przodu,
- 1 radar dalekiego zasięgu z przodu,
- 4 radary średniego zasięgu na narożnikach pojazdu,
- 1 kamera działająca na podczerwień (asystent jazdy nocą) z przodu,
- 1 kamera przednia przy górnej krawędzi przedniej szyby,
- 4 kamery otoczenia z przodu, z tyłu i przy lusterkach bocznych oraz
- 12 czujników ultradźwiękowych z przodu, po bokach i z tyłu.

Dane z wszystkich czujników docierają do zFAS, a ten pokładowy komputer o wymiarach zbliżonych do wymiarów tabletu, dzięki swym najnowocześniejszym procesorom nieustannie oblicza zróżnicowany obraz otoczenia pojazdu. Scentralizowany model otoczenia pomaga w ciągłym udoskonalaniu działania systemów wsparcia kierowcy, tak by te działały jeszcze wydajniej np. inicjując hamowanie już w momencie zbliżania się samochodu do końca korka na drodze. Również nawigacja działa teraz bardziej precyzyjnie, ponieważ fuzja danych pozwala na zlokalizowanie naszego auta z dokładnością do pasa ruchu na którym się znajdujemy.

WRAŻENIA Z JAZDY


Audi A7 Sportback zasługuje na uznanie, mogąc poszczycić się z jednej strony zwiększoną dynamiką jazdy, a z drugiej podwyższonym komfortem. Dzięki wielu innowacjom w konstrukcji podwozia, Gran Turismo marki Audi oferuje szeroki wachlarz doznań rozpięty między komfortem, a dynamiką. Nowa technika mild-hybrid sprawia, że napęd działa wydajniej, a jednocześnie bardziej komfortowo. Na potęgowanie doznań składają się również zupełnie nowe silniki montowane w A7 Sportback.

Podwozie

Nowe podzespoły podwozia montowane w tym czterodrzwiowym Gran Turismo pozwoliły na udoskonalenie syntezy sportowego ducha i komfortu na długich trasach. Nowe Audi A7 Sportback prowadzi się teraz jeszcze zwinniej i bardziej spontanicznie, a komfort i bezpieczeństwo wzrosły wydatnie. To efekt zastosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych, m.in. dynamicznego systemu czterech kół skrętnych, systemu kontroli tłumienia i rozkładu momentu obrotowego regulowanego przez sportowy mechanizm różnicowy quattro. Synteza sportowego ducha i komfortu, to zasługa centralnego sterowania tymi systemami przez Elektroniczną Platformę Podwozia (EFP).

Standardowy progresywny układ kierowniczy, opcjonalny dynamiczny układ czterech kół skrętnych oraz sportowy mechanizm różnicowy sprawiają, że A7 zyskuje właściwości kompaktowego samochodu sportowego. Dynamiczny układ czterech kół skrętnych, to połączenie dynamicznego układu kierowniczego osi przedniej pracującego z wykorzystaniem przekładni falowej, z osobnym układem kierowniczym osi tylnej z przekładnią wrzecionową. Umożliwia to niezależne od siebie ustawienie kąta skrętu kół przedniej i tylnej osi. Dynamiczny układ czterech kół skrętnych rozwiązał tradycyjny konflikt między zwinnością, a stabilnością podczas prowadzenia.

Przy prędkościach samochodu nie wyższych niż 60 km/h, koła tylne skręcają o max. pięć stopni w kierunku przeciwnym niż koła przednie. Dzięki temu promień skrętu zmniejsza się nawet o 1,1 m, a samochód jest jeszcze bardziej zwrotny w ruchu miejskim, podczas manewrowania i zawracania w wąskich miejscach. Powyżej prędkości 60 km/h, koła tylnej osi skręcają zgodnie z kierunkiem skrętu kół przedniej osi. W ten sposób nowe Audi A7 Sportback jeszcze stabilniej trzyma się na drodze i z opanowaniem i spokojem radzi sobie z szybkimi manewrami omijania. W wielu przypadkach interwencja elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESC) jest zbędna. Uwzględniając skręt kół tylnych, dynamiczny układ czterech kół skrętnych może zmieniać przełożenie między 9,5:1, a 16,5:1.

Zestrojenie standardowego progresywnego układu kierowniczego i opcjonalnego dynamicznego układu czterech kół skrętnych zapewnia intensywną reakcję zwrotną z drogi i lepsze wrażenie panowania nad pojazdem. Standardowo sportowe prowadzenie pojazdu staje się coraz bardziej bezpośrednie, wraz z rosnącym kątem skrętu kierownicy. W przypadku obu układów, elektromechaniczne wspomaganie kierownicy zapewnia optymalny balans między komfortem, a dynamiczną reakcją zwrotną. Przekazuje kierowcy potrzebne informacje i redukuje nieprzyjemne zachwiania. Połączenie między kierownicą, kołami i drogą jest bezpośrednie i ścisłe.

Jeszcze większy zakres zestrojenia zawieszenia – oscylujący od wysokiego komfortu, po twardą, sportową jazdę – oraz duży wybór typów zawieszenia sprawiają, że A7 to doskonały pojazd typu Gran Turismo. Zawieszenia zarówno przedniej, jak i tylnej osi nowego Audi A7 Sportback to konstrukcje pięciowahaczowe, w dużym stopniu wykonane z aluminium. Dwie ramy pomocnicze – przednia sztywna i tylna osadzona na łożyskach – łączą je z karoserią. Rozstaw kół z przodu to 1651 mm i 1637 mm z tyłu. Obok standardowego, regulowanego zawieszenia, Audi oferuje kilka alternatyw:

- Zawieszenie sportowe charakteryzujące się zdecydowanie sportowym zestrojeniem i obniżające karoserię o 10 mm (standard w pakiecie sportowym S line, do tego 20-calowe felgi).
- Zawieszenie z możliwością regulacji stopnia tłumienia, którego sterownik zorientowany jest na zapewnienie komfortu i na uzyskiwanie najwyższej wydajności pod względem energetycznym. Większa ilość oleju w amortyzatorach przepływa tylko wtedy, gdy zawory są zamknięte, co z kolei sprawia, że zawieszenie staje się twardsze.
- Trzecie rozwiązanie opcjonalne to wyjątkowo komfortowe adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension, również z regulowanym systemem tłumienia. Pracuje ono w trzech trybach, w tym w trybie „lift“ – uniesienia karoserii – przeznaczonym do jazdy po drogach kiepskiej jakości oraz dla potrzeb automatycznego poziomowania. W trybach „auto“ i „comfort“, przy prędkościach powyżej 120 km/h, zawieszenie obniża karoserię o 10 mm, by jeszcze bardziej poprawić opływowość i stabilność samochodu.

Funkcjonowanie systemów regulowanego zawieszenia koordynowane jest przez Elektroniczną Platformę Podwozia (EFP). Ten centralny sterownik podwozia zbiera informacje dotyczące ruchu samochodu oraz dane systemów regulacji podwozia. Na ich podstawie, w zintegrowanym sterowniku dynamiki jazdy oblicza optymalny sposób pracy tych podzespołów i szybko oraz precyzyjnie dopasowuje je do siebie. Kierowca nowego Gran Tourismo odczuwa ten postęp jako precyzyjne prowadzenie pojazdu, zwiększoną dynamikę poprzeczną i podwyższony komfort jazdy.

EFP, oprócz sposobu pracy amortyzatorów, reguluje również tryb funkcjonowania dynamicznego układu czterech kół skrętnych oraz udoskonalonego, sportowego mechanizmu różnicowego, który podczas szybkiego pokonywania zakrętów, w zależności od potrzeb, aktywnie rozdziela moment obrotowy między kołami tylnej osi. Kierowca może samodzielnie określić charakterystykę pracy wszystkich regulowanych komponentów samochodu, wybierając w systemie wyboru dynamiki jazdy Audi drive select jeden z trzech trybów: comfort, auto lub dynamic. Dla przykładu: można tu ustalić przełożenie i intensywność sygnałów zwrotnych dynamicznego układu czterech kół skrętnych.

Mocne, wentylowane od wewnątrz hamulce, to kolejny czynnik zwiększający bezpieczeństwo jazdy nowym Audi A7 Sportback. Tarcze przednie A7 Sportback 50 TDI mają średnicę 350 mm (tylne – 330 mm) i stanowią kombinację pierścieni ciernych z odlewu żeliwnego oraz aluminiowych bębnów. Stałe zaciski przy przedniej osi – standardowo z aluminium – kryją po sześć tłoków. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) działa jeszcze precyzyjniej niż w poprzednim modelu.

Oferta felg dla dużego coupé rozpoczyna się od rozmiaru 18 cali. Największe koła mają wymiary 8,5 J x 21, na które nakłada się opony w rozmiarze 255/35. Jeśli jakieś koło nie jest prawidłowo dokręcone, to odpowiednia funkcja zintegrowana z ESC ostrzega o tym kierowcę. Ostrzeżenie przed poluzowaniem się koła jest w tej chwili unikatem na rynku.

Zaawansowana elektryfikacja

Nowe Audi A7 Sportback wyposażono w nową technikę mild-hybrid MHEV (MHEV - ang. mild hybrid electric vehicle), przyczyniającą się wydatnie do jeszcze wyższej wydajności i komfortu. W warunkach rzeczywistej jazdy drogowej, technika ta obniża zużycie paliwa nawet o 0,7 litra na 100 km. W przypadku silników 3.0 TFSI i 3.0 TDI, technika MHEV bazuje na nowo zaprojektowanej głównej sieci pokładowej 48 V. W skład całego układu wchodzi kompaktowy akumulator litowo-jonowy oraz alternator-rozrusznik (RSG), połączony z wałem korbowym.

Gdy kierowca nowego Audi A7 zdejmie nogę z gazu jadąc z prędkością w przedziale od 55 do 160 km/h, silnik się wyłącza, a samochód przechodzi w tryb żeglowania, nie emitując przy tym szkodliwych substancji do atmosfery. Tryb żeglowania może trwać nawet 40 sekund. Po ponownym naciśnięciu pedału gazu przez kierowcę, alternator-rozrusznik RSG sprawnie, a jednocześnie delikatnie uruchamia silnik. Nowy układ 48 V pozwala na dużą rekuperację - do 12 kW, a już powyżej 22 km/h załącza tryb start-stop. Jeśli samochód przed naszym A7 Sportback ruszy, silnik ponownie się włącza, nawet jeśli ciągle naciskamy jeszcze pedał hamulca.


Układ napędowy

Na początku sprzedaży w Europie, A7 Sportback dostępne będzie z mocnymi silnikami sześciocylindrowymi – jednym 3.0 TFSI i jednym 3.0 TDI. Nowo zaprojektowana, turbodoładowana jednostka benzynowa generuje moc 250 kW (340 KM) i w szerokim przedziale od 1370 do 4500 obr./min. udostępnia moment obrotowy rzędu 500 Nm. Dzięki niemu, duże coupé przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,3 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. W cyklu NEDC, Audi A7 Sportback 55 TFSI zużywa tylko 6,8 litra paliwa na 100 km (154 g CO2 na km).

Nowy trzylitrowy silnik V6 jest naszpikowany innowacyjnymi rozwiązaniami. Jego strona wydechowa znajduje się wewnątrz 90 stopniowego rozwidlenia cylindrów. Krótkie drogi wydechu spalin i turbosprężarka typu Twinscroll pozwalająca uniknąć niepożądanych oddziaływań między słupami gazów, gwarantują spontaniczne reakcje pojazdu. Tzw. metoda cyklu B, zaprojektowana specjalnie dla zakresu obciążeń częściowych, zapewnia silnikowi benzynowemu V6 wyjątkową wydajność. Dla jego wsparcia, układ zmiennych faz rozrządu Audi valvelift system (AVS) w zależności od obciążenia i prędkości obrotowej silnika, dwustopniowo zmienia czas otwarcia i skok zaworów ssących. Trzylitrowy benzynowiec ma delikatne, głębokie brzmienie i nie jest zbyt hałaśliwy, również przy większych obciążeniach. W pewnym stopniu zawdzięcza to nowemu prowadzeniu rur w dwustrumieniowym układzie wydechowym, co w dużej mierze eliminuje niepożądane odgłosy silnika.

Masę silnika V6 TFSI zmniejszono o 14 kg i wynosi ona teraz 172 kg. Skrzynia korbowa zrobiona jest z aluminium, a zintegrowane z nią tuleje cylindrowe o cienkich ściankach - z odlewu żeliwnego. Taka konstrukcja, w połączeniu z nowo zaprojektowanymi pierścieniami aluminiowych tłoków, znacznie obniża tarcie. Kolejny element zwieszający wydajność, to układ zarządzania temperaturą z osobnymi obiegami chłodzenia skrzyni korbowej i głowicy silnika. Kolektor wylotowy zintegrowano z głowicą i jest on chłodzony cieczą. Rozwiązanie to przyspiesza nagrzewanie silnika po zimnym starcie. Gdy silnik jest ciepły, system obniża temperaturę spalin, co z kolei obniża spalanie, przede wszystkim przy sportowej jeździe.

Drugi wariant silnika oferowany przez Audi na stracie, to 50 TDI quattro tiptronic. Ma on moc 210 kW (286 KM) i maksymalny moment obrotowy 620 Nm, dostępny w przedziale od 2250 do 3000 obr./min. W cyklu NEDC zużywa 5,5 l paliwa na 100 km, co przekłada się na emisję 142 g CO2 na km. Wysokoprężny motor sprawia, że Audi A7 Sportback osiąga prędkość 100 km/h w 5,7 sekundy oraz rozwija prędkość maksymalną 250 km/h.

3.0 TDI, którego masa to zaledwie ok. 190 kg, kryje w sobie szereg najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Zaliczają się do nich m.in.: złożone zarządzanie temperaturą, nowo zaprojektowane głowice cylindrów, znacznie zminimalizowane tarcie, zmodyfikowany napęd łańcuchowy i elektrycznie przestawiana turbosprężarka, która wytwarza ciśnienie ładowania do 2,0 barów. Silnik ten również współpracuje z 48-woltowym systemem MHEV.

Z biegiem czasu pojawiać się będą stopniowo kolejne sześcio- i czterocylindrowe jednostki napędowe.

Audi A7 Sportback 55 TFSI wyposażono w siedmiostopniową, automatyczną skrzynię biegów S tronic, w której zmodernizowano wiele detali, tak by uzyskać wysoki moment obrotowy. Ta dwusprzęgłowa skrzynia zmienia biegi szybko i prawie niezauważalnie, a dzięki elektrycznie napędzanym pompom olejowym i ciśnieniowemu zbiornikowi oleju, może zmieniać biegi również podczas żeglowania przy wyłączonym silniku.

Silnik 3.0 TDI współpracuje z ośmiostopniową, automatyczną skrzynią biegów tiptronic. Dostosowujący się do liczby obrotów tłumik drgań z kołem dwumasowym, w znacznym stopniu kompensuje niepożądane drgania silnika. Tym samym umożliwia wydajną jazdę, nawet przy 1000 obrotów na minutę. Podczas żeglowania i toczenia się, w centralnej przekładni otwiera się sprzęgło i przerywa dopływ sił. Nowa elektryczna pompa olejowa umożliwia włączenie biegu potrzebnego po zakończeniu tej fazy. Sterowanie przekładnią rozpoznaje sytuacje, w których korzystne jest działanie funkcji start-stop i zapewnia wyjątkowo komfortowe ruszanie pojazdu.

Skrzynia S tronic przekazuje moc napędową silnika do napędu quattro z techniką ultra. Taki układ przeniesienia napędu jest bardzo wydajny – napęd na tylne koła załącza tylko w razie potrzeby. Rozpatrując trakcję i dynamikę jazdy, nie daje odczuć żadnej różnicy w porównaniu do stałych napędów na cztery koła.


KONCEPCJA PRZESTRZENI


Koncepcja karoserii łączy w sobie to, co najlepsze z trzech światów – stylistykę modelu coupé, przestronność limuzyny i wszechstronność Avanta. Bagażnik ma maksymalną pojemność 1390 l. Dzięki zaawansowanej aerodynamice i aeroakustyce, wnętrze jest świetnie wyciszone.

Karoseria

Nowe Audi A7 Sportback przy tych samych wymiarach zewnętrznych ma większe wnętrze. 12 mm dłuższego rozstawu osi przekłada się na o 21 mm większą długość wnętrza. Zwiększyła się także przestrzeń na nogi, na kolana, a na tylnych siedzeniach na głowę.

Pomimo pochyłej klapy bagażnika, jego wyjściowa pojemność wynosi 535 l. Po złożeniu dzielonego oparcia tylnej kanapy, pojemność zwiększa się do 1390 litrów. Krawędź ładunkowa znajduje się tylko 669 mm nad nawierzchnią drogi. Powiększony otwór ładunkowy ma teraz 1050 mm szerokości. Wejdą więc przez niego dwie torby na kije golfowe włożone w poprzek. Długa pokrywa bagażnika – kolejna wyjątkowa cecha tego modelu – standardowo otwiera się i zamyka elektrycznie, natomiast opcjonalnie – gdy samochód wyposażony jest w komfortowy kluczyk – również w reakcji na ruch stopy.

Ze względu na zwiększoną sztywność skrętną i powiększone wnętrze, karoseria A7 ma znaczny wpływ na bardziej sportowy charakter pojazdu i jego poziom komfortu. Karoseria nowego Audi A7 Sportback zrobiona jest z inteligentnej kompozycji materiałów. Formowane na gorąco komponenty stalowe tworzą najwyższej wytrzymałości konstrukcję szkieletu przedziału pasażerskiego. Stanowią one 23,9 procent masy całej konstrukcji. Zastosowano je przede wszystkim w dolnej strefie ścianki przedniej przedziału, progach, tylnej belce poprzecznej, słupkach B i przedniej strefie łuku dachu. Tutaj i w innych obszarach karoserii, Audi zastosowało blachy o różnej grubości: od 0,75 do 2,05 mm. Blachy takie mają niewielką masę, ale wysoką sztywność. Te tzw. tailored blanks (blachy „skrojone na miarę”) powstają w procesie tzw. częściowego hartowania i skomplikowanych procesów walcowania czy spawania.

Aluminiowe partie karoserii bez elementów dodatkowych ważą łącznie 10,9 kg. Kolumny amortyzatorów i wzmocnienia w ramie dachu wykonano z odlewu aluminiowego, a poprzeczki usztywniające w komorze silnika i środkową belkę poprzeczną pod podłogą, z profili wytłaczanych. Aluminiowa blacha wspiera słupki B, a wierzchnia warstwa tylnej ramy dachu jest wykonana z nowatorskiej kompozycji stali i tworzywa sztucznego. Drzwi, maska silnika i pokrywa bagażnika, w całości zrobione są z aluminium. Masa własna nowego Audi A7 Sportback 55 TFSI wynosi 1815 kg.

W porównaniu z poprzednią wersją modelu, karoserię nowego Audi A7 Sportback poprawiono pod wieloma względami. Nowa konstrukcja strukturalnego przodu i tzw. pierścienie skrętne mają doskonały wpływ na sztywność karoserii. Znacznie sztywniejsze połączenie przedniej osi poprawia dynamikę jazdy i zachowanie karoserii pod względem akustyki, tłumik drgań eliminuje wibracje na jałowym biegu. W przypadku zderzenia czołowego, trzy płaszczyzny przodu pochłaniają energię uderzenia. Wzmocnienia belek wzdłużnych mają różne grubości ścianek, co umożliwia ich kontrolowaną deformację.

Aerodynamika i aeroakustyka

Współczynnik oporu powietrza cw nowego Gran Turismo marki Audi wynosi 0,27. Zespół Audi odpowiedzialny za aerodynamikę wykonał doskonałą robotę na wielu polach, m.in. w obrębie bocznych lusterek i tylnej osi. Małe spojlery – m.in. przed kołami i w przedziale silnika, w zdefiniowany sposób ukierunkowują strumień powietrza pod podwozie. Wloty powietrza posiadają dodatkowe otwory po swych zewnętrznych stronach. Kierują one część powietrza opływającego pojazd podczas jazdy do wnęk kół, gdzie następnie opływa ono koła. Gdy przy prędkości 120 km/h wysunie się spojler, docisk na tylną oś zwiększa się – przy maksymalnej prędkości o ok. 50 kg.

W dziedzinie aeroakustyki, nowe Audi A7 Sportback zachowało wysoki poziom poprzedniego modelu. Pomimo pozbawionych ram drzwi, oferuje pasażerom niezwykły komfort akustyczny. Koncepcja uszczelnienia drzwi i pokrywy bagażnika jest złożona. Opcjonalnie, Audi dostarcza szyby akustyczne o grubości sześciu milimetrów. Można zastosować je we wszystkich oknach, oprócz tylnego. Ponadto na życzenie dostępna jest przyciemniona szyba zapewniająca odpowiednią dyskrecję na tylnych siedzeniach, ogrzewana szyba przednia oraz rolety z tyłu.

Komfortowe wyposażenie

Nowe elementy zwiększające komfort dodatkowo poprawiają samopoczucie osób podróżujących A7 Sportback. Nowo zaprojektowane fotele w dużym stopniu definiują charakter wnętrza pojazdu jako luksusowego apartamentu. Mają smukłą formę i są lżejsze niż fotele w modelu poprzednim. Kształt siedzisk i oparć zapewnia doskonały komfort i dobre podparcie boczne ciała.

Audi dostarcza przednie fotele w trzech wersjach: fotele standardowe, fotele sportowe i personalizowane fotele konturowe. Topową wersję foteli można regulować i ustawiać elektrycznie, a ich boki i wsparcie odcinka lędźwiowego pracują pneumatycznie. Na życzenie, fotele mogą być ogrzewane i wentylowane – obie funkcje można regulować w trzech stopniach. Opcjonalnie dostępna jest także funkcja masażu. Każde oparcie posiada dziesięć pęcherzykowatych elementów z powietrzem, które masują plecy w siedmiu programach i w trzech stopniach intensywności. Standardem w drugim rzędzie są dwa indywidualne fotele. Kanapa 2+1 dostępna jest opcjonalnie. Wielofunkcyjna kierownica również dostępna jest w czterech wersjach – z trzema lub czterema ramionami, okrągła lub spłaszczona u dołu, z manetkami lub bez nich i z ogrzewanym kołem.

Alternatywą dla standardowej dwustrefowej klimatyzacji automatycznej jest klimatyzacja czterostrefowa. Jej filtr eliminuje większość gazów i drobnego pyłu, ponadto unieszkodliwia wiele alergenów. Kolejną innowacją jest pakiet jakości powietrza. W jego skład wchodzi jonizator i aromatyzacja powietrza, której intensywność można regulować.

Również opcjonalne wycieraczki szyb w Audi A7 Sportback zaprojektowano na nowo i są one inteligentnie sterowane. Spryskiwacze umieszczono w ich ramionach, woda wytryskuje – zawsze pod odpowiednim kątem – bezpośrednio przed piórem. Takie równomierne spryskiwanie, które również uwzględnia prędkość z jaką porusza się samochód, temperaturę otoczenia i stopień zabrudzenia, sprawia, że szyba staje się szybko ponownie czysta. Inne atrakcyjne elementy wyposażenia dodatkowego to: pakiet ochrony bezpieczeństwa z tyłu pre sense z bocznymi poduszkami powietrznymi i podświetlanymi szczelinami do zapinania pasów, pakiet schowków i wyjątkowo duży panoramiczny szklany dach.