Audi Sport świętuje 25 lat modeli Audi RS

25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy model Audi RS, rozpoczynając tym samym historię sukcesów tego typu samochodów. W 1994 było to Audi RS 2 Avant. Audi RS zawsze budziły podziw, przede wszystkim swym pokrewieństwem z samochodami sportowymi, ale również swą ekskluzywnością. Do dziś Audi Sport GmbH (dawniej quattro GmbH) zaprezentowało aż 25 modeli typu RS. W roku 2019 na rynku pojawiło się i pojawi sześć kolejnych modeli, z czego dwa to zupełnie nowe Audi RS.
  

Dla Audi symbol „RS” oznacza filozofię napędzaną dążeniem do perfekcji i najwyższych osiągów.
„Każdy model typu RS odzwierciedla pasję, którą wkładamy w budowanie naszych samochodów.
Od 25 już lat nasi klienci jeździć mogą modelami typu RS – mistrzami codziennego użytku, wzbudzającymi jednak czyste emocje i dającymi maksymalną przyjemność z jazdy.”
Oliver Hoffmann, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH


Modele typu RS to absolutny top swoich linii produktowych. Są synonimem najwyższych osiągów, prestiżu i ekskluzywności, łącząc w sobie to co jest możliwe do wykonania technicznie, bez uszczerbku dla codziennej użyteczności. Wiele z nich było pionierami w swoich segmentach rynkowych i wytyczało drogę dla technicznych innowacji. Dobrym przykładem jest tu zaprezentowane 19 lat temu Audi RS 4 Avant, ze swym niesamowitym silnikiem V6 biturbo, czy Audi TT RS wyposażone w wielokrotnie nagradzaną, mocną, pięciocylindrową jednostkę napędową w jej najnowszej wersji.
  

Od RS 2 Avant, do RS 4 Cabriolet: dynamika zakorzeniona w tradycji


Modele RS od ćwierćwiecza nieustannie czynią postępy i są coraz lepsze. Spośród całej ich gamy na uwagę zasługuje zwłaszcza pięć z nich. To kamienie milowe w historii serii.

Pierwszy rozdział w historii RS powstał w roku 1994. Wtedy właśnie na rynku pojawiło się wyposażone w pięciocylindrowy, czterozaworowy silnik o mocy 315 KM Audi RS 2 Avant. To właśnie ten samochód pomógł czterem pierścieniom stworzyć nowy segment pojazdów: dynamicznych, wydajnych kombi. Moc auta przenoszona była na jezdnię za pomocą sprawdzonego w wyścigach i w rajdach napędu quattro z samoblokującym się, centralnym mechanizmem różnicowym.
  

W roku 1999 natomiast, Audi RS 4 Avant zbudowane na bazie S4 nadało nowy wymiar pojęciu mocy samochodów klasy średniej. Pod jego maską – podobnie jak pod maską S4 – znalazł się sześciocylindrowy silnik V o pojemności 2,7 litra. Pięć zaworów na cylinder i biturbo wykonywało w nim świetną robotę. Inżynierowie quattro GmbH skonstruowali wtedy silnik, który był na tyle mocny, by dać modelowi RS 4 jeszcze więcej żywiołowości i jeszcze wyższy moment obrotowy. Jednostka ta powstała we współpracy z firmą Cosworth Technology. Dzięki niej głowice cylindrów zbudowano od nowa, zmieniono porty wlotowe i wylotowe oraz powiększono przekrój kanałów powietrznych po stronie ssącej i sprężającej. Ponadto powiększono turbosprężarki i zwiększono – w porównaniu z S4 – ciśnienie doładowania. W wyniku tego, silnik modelu RS 4 rozwijał maksymalnie 380 KM mocy, zamiast 265 KM.
  

Druga generacja RS 4 pojawiła się w roku 2005. Charakteryzowało ją wiele innowacyjnych rozwiązań, z których wiele pochodziło wprost ze sportów motorowych. Najbardziej wyróżniającym się z nich był silnik V8 o mocy 420 KM. Był to pierwszy przypadek, w którym cztery pierścienie zastosowały w swej konstrukcji połączenie bezpośredniego wtrysku benzyny i koncepcji silnika wysokoobrotowego, osiągającego nawet 8250 obr./min. Jednostka napędowa z bezpośrednim wtryskiem benzyny, dzięki bardziej efektywnej produkcji mieszanki paliwowo-powietrznej pozwoliła na zwiększenie mocy wyjściowej. Technika FSI dowiodła swych możliwości napędzając zwycięskie w wyścigu Le Mans Audi R8. W roku 2007 silnik ten został wykorzystany w pierwszej generacji Audi R8. Budując zawieszenie tego modelu wykorzystano najnowszą wtedy wersję stałego napędu na cztery koła quattro oraz użyty po raz pierwszy w roku 2002 w modelu RS 6 system dynamicznej kontroli jazdy Dynamic Ride Control. Zaawansowany napęd quattro z samoblokującym się, centralnym mechanizmem różnicowym zapewniał optymalną przyczepność, asymetrycznie i dynamicznie rozdzielając moment obrotowy między osiami, w stosunku 40 procent na przód i 60 procent na tył. RS 4 Cabriolet jako pierwszy i jak dotąd jedyny model tego typu ze składanym dachem, dawał ogromną radość z jazdy nie tylko z powodu swych osiągów, ale również z uwagi na niepowtarzalną „muzykę” wolnossącego silnika V8.
  

Rok 2008 to rynkowa premiera RS 6 Avant – sportowego ducha w ciele nie rzucającego się w oczy biznesowego kombi. Oferując od podstaw skonstruowany benzynowy silnik V10 z bezpośrednim wtryskiem FSI, podwójne doładowanie biturbo, smarowanie z suchej miski olejowej oraz stały napęd na cztery koła quattro, RS 6 Avant od razu wybił się na prowadzenie w swojej klasie. Ze swą imponującą mocą silnika V10: 580 KM i 650 Nm momentu obrotowego, RS 6 Avant jest do dziś najmocniejszym seryjnie produkowanym Audi. Skrzynia korbowa jednostki napędowej V10 wykonana została w procesie niskociśnieniowego odlewu ze stopu aluminium – zaawansowanego technicznie materiału łączącego w sobie niską masę i wysoką wytrzymałość. Tuleje cylindrów połączonej skrzyni korbowej były mechanicznie odsłonięte, w wyniku czego masa silnika osiągnęła zaledwie 278 kg. Jednocześnie, by stawić czoło najbardziej wyśrubowanym wymaganiom jeśli chodzi o dynamikę samochodu, obieg oleju wyposażono w suchą miskę olejową – rozwiązanie wypróbowane i przetestowane w sporcie motorowym. Oddzielny zbiornik oleju i moduł pompy olejowej z kilkoma stopniami zasysania oleju, przez cały czas zapewniały podzespołom silnika i dwóm turbosprężarkom odpowiednie smarowanie. Dziś, to wydajne i nowoczesne rozwiązanie techniczne stosowane jest w Audi R8.
  

W roku 2011 filozofia RS, za sprawą modelu RS 3 Sportback o mocy 340 KM wyposażonego w silnik pięciocylindrowy, trafiła do samochodów klasy compact. W 2013, RS Q3 zapoczątkował kolejny segment rynkowy – segment kompaktowych SUV’ów. Napędzany był przez montowany poprzecznie, pięciocylindrowy silnik 2,5 l. – taki sam, jaki montuje się w Audi TT RS i RS 3. Motor ten był bardzo kompaktowy – miał niecałe 50 cm długości. Długi skok tłoka (średnica cylindra x skok: 82,5 x 92,8 mm) jest rozwiązaniem doskonałym dla jednostek napędowych montowanych poprzecznie. Początkowo wytwarzał 310 KM lecz jego moc w roku 2014 została zwiększona do 340 KM. Czas na kolejną zmianę w silniku RS Q3 nadszedł w 2016, gdy jego możliwości zwiększono do 367 KM.
  


Obecnie produkowane modele typu RS

Audi Sport GmbH ma obecnie w swej ofercie siedem modeli typu RS:

- Audi TT RS Coupé
  
- Audi TT RS Roadster
  
- Audi RS 3 Sportback
  
- Audi RS 3 Limousine
  
- Audi RS 4 Avant
  
- Audi RS 5 Coupé
  
- Audi RS 5 Sportback
  Samochody typu RS mają pod maską świetne, turbodoładowane silniki, z jednostką pięciocylindrową na czele. W latach ’80 napędzała ona samochody rajdowe, samochody turystyczne i modele produkcji seryjnej. Pierwszy model typu RS, RS 2 z roku 1994, również wyposażony był w taki silnik. Pięciocylindrowy motor powrócił w roku 2009 w Audi TT RS, w 2011 trafił do RS 3 Sportback, a dwa lata później do RS Q3. Dziś 2.5 TFSI napędza nie tylko TT RS, ale również RS 3. Po przekonstruowaniu, pięciocylindrowa jednostka jest teraz o 26 kg lżejsza od swojej poprzedniczki. Skrzynia korbowa jest zrobiona z aluminium, co zmniejsza masę całości o 18 kg. Staranne, precyzyjnie wymierzone wykonanie zmniejsza tarcie wewnętrzne, zwiększając jednocześnie moc wyjściową. Cylindry pokryte są plazmą; główne łożyska wału korbowego mają średnicę mniejszą o 6 mm. Wał korbowy jest drążony i dlatego jest lżejszy o 1 kg. Aluminiowe tłoki mają kanały do chłodzenia olejowego. W krótkiej fazie rozgrzewania silnika po zimnym starcie, wyłączana pompa wodna nie tłoczy płynu chłodzącego do głowicy cylindrów – w ten sposób 2.5 TFSI szybciej osiąga temperaturę roboczą. Obniża to współczynnik tarcia i zmniejsza zużycie paliwa. Sekwencja zapłonu 1-2-4-5-3 wsparta geometrią układu ssącego i wydechowego, zapewnia niepowtarzalny dźwięk silnika, który sprawił, że w latach ’80 Audi stało się bardzo popularnym samochodem.

Innowacyjny system dynamicznej kontroli jazdy Dynamic Ride Control jest układem stosowanym wyłącznie w modelach z silnikiem montowanym wzdłużnie. Pionierska wówczas innowacja po raz pierwszy zastosowana została w roku 2002 w Audi RS 6. Ten zintegrowany stabilizator redukujący wszelkie wychylenia pojazdu na boki i tzw. nurkowanie do przodu i do tyłu, składa się ze specjalnego systemu tłumienia drgań, który bez zastosowania elektroniki i natychmiastowo przeciwdziała niepożądanym ruchom nadwozia pojazdu. Gdy samochód wchodzi w zakręt i gdy w tym zakręcie się znajduje, reakcje amortyzatorów ulegają zmianie, tak że ruchy samochodu wzdłuż i w poprzek osi są znacznie zredukowane. Przewody olejowe oraz zawór centralny łączą po dwa amortyzatory rozmieszczone naprzeciwlegle po przekątnej. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, zawory regulują przepływ oleju w amortyzatorze osadzonego dodatkowo na sprężynie koła przedniego toczącego się po zewnętrznym łuku. Technika ta wzmacnia amortyzację koła i redukuje wszelkie wychylenia pojazdu na boki i tzw. nurkowanie. Pozwala to jeszcze lepiej trzymać się drogi i poprawia jakość prowadzenia.

Sportowe zawieszenie RS dostępne w obecnej wersji Audi RS 4 Avant oraz w RS 5 Coupé i Sportback, również zawierające system Dymanic Ride Control (DRC), ma trójstopniową regulację twardości zawieszenia. Za pomocą systemu Audi drive select kierowca wpływać może na reakcję amortyzatorów i w ten sposób personalizować odczucia z prowadzenia auta. Nowa generacja amortyzatorów ze zintegrowanymi w nich zaworami jest bardziej kompaktowa i lżejsza. Ponadto pozwala na jeszcze większe zróżnicowanie sił tłumienia - od komfortu do dynamiki – a także na bardziej precyzyjną regulację zawieszenia dla osiągnięcia wyższego stopnia amortyzacji, niezbędnego np. podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Rezultat: w trybie „comfort” sportowe zawieszenie RS z systemem DRC zapewnia niesamowity komfort jazdy. W trybie „dynamic” daje precyzję prowadzenia, nawet podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością.


Modele RS w porządku chronologicznym:


- Audi RS 2 Avant (1994): pięciocylindrowy, turbodoładowany silnik 2,2 l.; 326 KM
- Audi RS 4 Avant (2000): silnik 2,7 l. V6, biturbo, 380 KM
- Audi RS 6 Limousine i RS 6 Avant (2002): silnik 4,2 l. V8, biturbo, 450 KM
          - od roku 2004 – RS 6 plus, 480 KM, seria limitowana do 999 egzemplarzy
- Audi RS 4 Limousine (2005), RS 4 Avant (2006), RS 4 Cabriolet (2006): silnik 4,2 l. V8, 420 KM
- Audi RS 6 Limousine i RS 6 Avant (2008): silnik 5,0 l. V10, biturbo, 580 KM
          - od roku 2010 – RS 6 plus z prędkością ograniczoną do 303 km/h
- Audi TT RS Coupé i TT RS Roadster (2009): pięciocylindrowy silnik 2.5 l., 340 KM
          - od roku 2012 – wersja plus o mocy 360 KM
- Audi RS 5 Coupé (2010) i RS 5 Cabriolet (2012): silnik 4,2 l. V8, 450 KM
- Audi RS 3 Sportback (2011): pięciocylindrowy silnik 2.5 l., 340 KM
- Audi RS 4 Avant (2012): 4,2 l. V8, 450 KM
- Audi RS Q3 (2013): pięciocylindrowy silnik 2,5 l., 310 KM
          - od roku 2014 – 340 KM
          - od roku 2016 – wersja performance 367 KM
- Audi RS 6 Avant (2013): silnik 4,0 l. V8, biturbo, moc 560 KM
          - od roku 2015 – wersja performance o mocy 605 KM
- Audi RS 7 Sportback (2013): 4,0 l. V8, biturbo, 560 KM
         - od roku 2015 – wersja performance o mocy 605 KM
- Audi RS 3 Sportback (2015): pięciocylindrowy silnik 2,5 l. o mocy 367 KM
- Audi TT RS Coupé i TT RS Roadster (2016): pięciocylindrowy silnik 2,5 l. o mocy 400 KM
- Audi RS 3 Limousine (2017): pięciocylindrowy silnik 2,5 l. o mocy 400 KM
- Audi RS 5 Coupé (2017): 2,9 l. V6, biturbo, moc 450 KM
- Audi RS 4 Avant (2017): 2,9 l. V6, biturbo, moc 450 KM
- Audi RS 5 Sportback (2018): 2,9 l. V6, biturbo, moc 450 KM