Audi RS7 Sportback oficjalnie

Audi RS7 Sportback drugiej generacji jest jeszcze bardziej wyjątkowe niż jego poprzednik. Audi Sport GmbH podczas wystawy motoryzacyjnej International Motor Show (IAA) we Frankfurcie prezentuje nowe Audi RS7 Sportback — pięciomiejscowy samochód o szerszym nadwoziu oraz o lepszych osiągach i wydajności uzyskanych dzięki zastosowaniu w nim układu mild hybrid.

„Model RS7 Sportback to nasza interpretacja wydajnego, pięciodrzwiowego coupé w stylistyce Gran Turismo.
Dzięki udoskonaleniom sprawiającym, że jeszcze lepiej nadaje się do codziennego użytkowania, a także dzięki jego wydajności, mamy tu do czynienia z wyjątkowym, sportowym samochodem stworzonym z myślą o klientach preferujących pojazdy o olśniewającej stylistyce."
Oliver Hoffmann, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH
Innowacyjność: stylistyka zewnętrzna

Nowe Audi RS7 Sportback jest zawieszone nisko. Poszerzone nadkola podkreślają sportowy charakter tego wysokiej klasy modelu zbudowanego przez Audi Sport. Szerokość pojazdu to nie iluzja optyczna — przy przednich błotnikach wynosi 1950 mm, a dalej miarę trzeba rozciągnąć o dodatkowe 40 mm. Nowe RS7 Sportback ma podobne do coupé linie modelu bazowego - ale tylko w czterech obszarach: na masce, dachu, przednich drzwiach i na tylnej klapie. Specyficzna dla RS stylistyka zewnętrzna nadaje temu Gran Turismo o długości 5009 mm całkowicie odmiennego charakteru.

W przodzie RS7 Sportback odnajdujemy szeroką, płaską osłonę chłodnicy Singleframe bez kontrastującego obramowania. Jej kratownica, o charakterystycznej dla modeli typu RS trójwymiarowej strukturze plastra miodu, zachowała swą błyszczącą, czarną kolorystykę. Duże przednie wloty powietrza i pionowe, błyszczące, czarne ożebrowanie, nadają pojazdowi agresywnej stylistyki. Pozioma listwa – blade - podkreśla dolną krawędź przodu.

Patrząc na Audi RS7 Sportback z boku, widzimy wyraźnie zdefiniowane linie i zakrzywione powierzchnie przypominające napięte mięśnie. Niska linia ramion optycznie przenosi akcenty w dół, natomiast linia okien wznosi się ku tyłowi, nadając wrażenia dynamiki, nawet gdy pojazd stoi. Progi drzwi z typowymi dla modeli RS czarnymi wstawkami, podkreślają charakterystyczne dla pojazdów typu Sportback wrażenie ruchu do przodu.

Jedną z cech definiujących wygląd RS7 Sportback z tyłu, jest zakrzywiona tylna krawędź oraz pasmo świetlne łączące ze sobą tylne światła. Przy prędkości 100 km/h z pokrywy bagażnika wysuwa się spojler. Układ wydechowy RS — z dużymi, owalnymi, chromowanymi rurami wydechowymi po obu stronach — zamontowano pod charakterystycznym dla aut typu RS zderzakiem z dyfuzorem i elementami stylistycznymi błyszczącymi czernią. Nowe RS7 Sportback standardowo posiada reflektory diodowe. Opcjonalne laserowe reflektory z ciemnymi obwódkami oraz tylne światła LED są wyposażone w dynamiczne kierunkowskazy i w charakterystyczną dla modeli RS sekwencję działania podczas zamykania i otwierania pojazdu.


Sportowe i futurystyczne wnętrze

Prostota w połączeniu ze sportowymi akcentami - to kluczowe założenia stylistyki wnętrza nowego Audi RS7 Sportback. Podobnie jak na zewnątrz, i tutaj stylistyka łączy naprężone, muskularne powierzchnie z jasno zdefiniowanymi konturami. Jest mnóstwo miejsca dla kierowcy i pasażera, a architektura płynnie przechodzi w futurystyczny interfejs użytkownika. Górny wyświetlacz MMI touch response osadzono na powierzchni czarnego panelu w taki sposób, że praktycznie nie można dostrzec, w którym miejscu kończy się wyświetlacz, a zaczyna się jego otoczenie. Kierowca może używać górnego wyświetlacza RS do wywołania informacji na temat temperatur podzespołów układu napędowego, maksymalnych przeciążeń oraz informacji o ciśnieniu i temperaturze opon.

Specjalne ekrany RS na Audi virtual cockpit dostarczają użytkownikowi informacji o ciśnieniu w oponach, momencie obrotowym, wydajności, temperaturze oleju, ciśnieniu doładowania, międzyczasach, przyspieszeniu i przeciążeniach. Po osiągnięciu limitu obrotów, sygnał wizualny informuje kierowcę o konieczności przełączenia biegu na wyższy. Na opcjonalnym wyświetlaczu head-up display emitowane są również grafiki charakterystyczne dla modeli RS.

Spłaszczona u dołu, perforowana sportowa skórzana kierownica RS z nowymi dużymi aluminiowymi manetkami RS, wyposażona jest w przyciski wielofunkcyjne, w tym w przycisk RS MODE umożliwiający kierowcy włączanie nowych trybów systemu Audi drive select: RS1 i RS2. Ich załączenie powoduje automatyczne otwarcie specjalnych widoków RS cyfrowego kokpitu Audi virtual cockpit. Logotypy RS i RS7 umieszczono na kierownicy, siedzeniach i na listwach podświetlanych przednich progów pojazdu. Po otwarciu przednich lub tylnych drzwi, umieszczone na nich projektory wyświetlają na nawierzchni logo Audi Sport.

W wersji standardowej dostępne są fotele sportowe obite czarną skórą Pearlnappa z przeszyciami w kształcie rombów i z wytłoczonym na oparciu fotela logo RS. Jeszcze bardziej sportowa opcja to fotele RS sport pokryte perforowaną skórą Valcona z przeszyciami we wzorze plastra miodu i z wytłoczonym logo RS. Perforacja skóry po raz pierwszy daje możliwość zamontowania w fotelach funkcji wentylacji.

Dwa pakiety stylistyczne dostępne w wersji czerwonej i szarej wnoszą do wnętrza nieco koloru w postaci kontrastowych przeszyć na zrobionych z Alcantary: kole kierownicy, gałce dźwigni biegów i na oparciu dla kolan. W skład każdego z pakietów wchodzą również pasy bezpieczeństwa z barwionymi krawędziami oraz dywaniki RS. Opcjonalne wstawki z włókna węglowego, naturalnego szarobrązowego drewna lub matowego aluminium, otwierają cały wachlarz możliwości personalizacji wnętrza.

Nowe Audi RS7 Sportback oferuje teraz wiele funkcji dodatkowych, niedostępnych w poprzednim modelu. Po raz pierwszy np. to pięciodrzwiowe Gran Turismo występuje teraz w wersji z trzyosobową kanapą z tyłu. Oczywiście nadal dostępna jest czteroosobowa wersja sportowa z dwoma miejscami siedzącymi z tyłu. Bagażnik mieści standardowo 535 litrów, a po złożeniu dzielonego oparcia tylnych siedzeń pojemność wzrasta do 1390 litrów. W wersji podstawowej klapa tylna jest otwierana i zamykana elektrycznie. W połączeniu z opcjonalnym komfortowym kluczykiem może być obsługiwana ruchem stopy.


Siła V8: układ napędowy

Jednostka napędowa 4.0 TFSI w nowym Audi RS7 Sportback wytwarza 600 KM mocy i w szerokim zakresie od 2100 do 4500 obr./min rozwija moment obrotowy rzędu 800 Nm. Ten wysoce wydajny Sportback od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 3,6 sekundy. Prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Można ją zwiększyć do 280 km/h dzięki pakietowi dynamicznemu i do 305 km/h dzięki pakietowi dynamicznemu plus.

Czterolitrowy silnik emituje pełny, sportowy dźwięk. Systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select umożliwia jego zróżnicowanie. Dostępny opcjonalnie sportowy układ wydechowy RS z czarnymi końcówkami rur wydechowych, wytwarza dźwięk o jeszcze głębszym brzmieniu. Włączając spersonalizowane tryby RS1 lub RS2 klienci mogą sami wybrać albo sportowe albo bardziej zbalansowane brzmienie układu wydechowego.

Dzięki układowi hybrydowemu mild hybrid (MHEV) z głównym układem elektrycznym o napięciu 48 V, jednostka 4.0 TFSI łączy maksymalne osiągi z wysoką wydajnością. Przy delikatnym przyspieszaniu, alternator-rozrusznik może odzyskać do 12 kW mocy i przekazać ją w postaci energii elektrycznej do akumulatora litowo-jonowego. Jeżeli kierowca zwolni pedał gazu przy prędkości między 55 a 160 km/h, układ sterujący napędem wybierze jedną z dwóch opcji. W zależności od sytuacji i ustawień Audi drive select nowe RS7 Sportback odzyska energię lub będzie żeglowało z wyłączonym silnikiem. Kiedy kierowca naciśnie pedał przyspieszenia, alternator-rozrusznik RSG ponownie uruchomi silnik. Technika MHEV umożliwia załączenie funkcji start-stop już przy prędkości 22 km/h. Gdy tylko pojazd znajdujący się przed nowym RS7 Sportback ruszy, silnik się uruchomi, nawet przy wciśniętym pedale hamulca. Układ MHEV pozwala na redukcję spalania nawet o 0,8 litra na 100 km.

System cylindrów odłączanych na żądanie cylinder on demand (COD) to kolejna broń pojazdu w walce o wydajność. Na wyższych biegach, przy obciążeniach niskich oraz średnich i również niewielkiej lub średniej prędkości obrotowej silnika, system COD wyłącza 2., 3., 5. i 8. cylinder, dezaktywując w nich wtrysk i zapłon oraz zamykając zawory ssące i wydechowe. W trybie 4-cylindrowym optymalne punkty pracy przy wyższych obciążeniach przenoszą się na aktywne cylindry, tym samym zwiększając wydajność, natomiast cylindry dezaktywowane działają niczym sprężyny gazowe - przeważnie bez strat. Gdy kierowca naciśnie pedał gazu, dezaktywowane cylindry ponownie się włączają. Każde przełączenie trwa zaledwie kilka milisekund i jest praktycznie nieodczuwalne dla kierowcy i pasażerów.

Moc wytwarzana przez silnik 4.0 TFSI przepływa przez standardową ośmiobiegową, automatyczną skrzynię biegów tiptronic ze zoptymalizowanymi czasami przełożenia i z nowym programem maksymalnego przyspieszenia (launch control) do stałego napędu na cztery koła quattro. Siły napędowe są tu rozprowadzane za pośrednictwem czysto mechanicznego międzyosiowego mechanizmu różnicowego na osie przednią i tylną w stosunku 40:60. Jeżeli dojdzie do poślizgu koła, większy moment obrotowy jest automatycznie przekierowywany na oś z lepszą przyczepnością. Nawet 70 procent mocy silnika może zostać przekierowanych na oś przednią i do 85 procent na oś tylną.

Selektywny rozkład momentów napędowych między kołami optymalizuje i tak już zwrotne i pewne prowadzenie nowego modelu RS7 Sportback, delikatnie przyhamowując koła po wewnętrznej stronie zakrętu, zanim jeszcze te wpadną w poślizg. Sportowy mechanizm różnicowy quattro — dostępny z opcjonalnymi pakietami: dynamicznym i dynamicznym plus — podczas sportowego pokonywania zakrętów w zależności od potrzeb rozdziela moment obrotowy między tylnymi kołami, tym samym poprawiając przyczepność, stabilność i dynamikę jazdy.


Zwrotność w wyposażeniu standardowym: zawieszenie

Pięciowahaczowe zawieszenia obu osi – przedniej i tylnej – nowego Audi RS7 Sportback niezależnie od siebie przenoszą siły wzdłużne i poprzeczne. Wahacze, podobnie jak rama pomocnicza, w dużej mierze zrobione są z aluminium. Rozstaw kół wynosi 1668 mm z przodu i 1650 mm z tyłu.

Montowane standardowo adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne RS adaptive air suspension z systemem regulacji tłumienia dostosowano specjalnie do modeli typu RS. RS7 Sportback dzięki nowemu modułowi amortyzatora pneumatycznego ze sprężyną o 50% sztywniejszą (w pakiecie Dynamic plus), osiąga maksymalną prędkość 305 km/h. Sportowe zawieszenie pneumatyczne można ustawić w kilku trybach; oferuje ono także automatyczną regulację poziomu. W położeniu normalnym, nadwozie nowego RS7 Sportback zawieszone jest o 20 mm niżej niż w przypadku standardowego Audi A7 Sportback. Przy prędkości powyżej 120 km/h obniża się o kolejne 10 mm oraz oferuje tryb unoszenia, na życzenie umożliwiający podniesienie zawieszenia pojazdu o 20 mm. Pochylenie sworznia zwrotnicy zawieszenia pneumatycznego RS sport zapewnia kierowcy swobodę wyboru między komfortem jazdy na długich dystansach i najwyższymi osiągami.

Opcjonalne sportowe zawieszenie RS plus z systemem dynamicznej kontroli jazdy (DRC) jeszcze pewniej utrzymuje RS7 Sportback na drodze i zapewnia lepsze jego prowadzenie. Podczas dynamicznej jazdy znacznie zmniejsza kołysanie wzdłużne i poprzeczne pojazdu. Nowej generacji amortyzatory ze zintegrowanymi zaworami wyraźnie różnicują poszczególne tryby jazdy systemu Audi drive select.

Do standardowego wyposażenia nowego RS7 Sportback należy progresywny układ kierowniczy o sportowym i dynamicznym przełożeniu. Sportowe Gran Turismo może być również opcjonalnie wyposażone w dynamiczny układ czterech kół skrętnych. Przy pomocy napędu wrzecionowego i drążków system łączy dynamiczny układ kierowniczy przedniej osi pracujący z wykorzystaniem przekładni falowej, z osobnym układem kierowniczym osi tylnej. Przy niskich prędkościach tylne koła skręcają nawet o 5 stopni w kierunku przeciwnym do kierunku skrętu kół przednich. Rozwiązanie to wpływa na zmniejszenie promienia skrętu aż o 1 m i przyczynia się do większej zwrotności modelu RS7 Sportback w ruchu miejskim i na ostrych zakrętach. Przy prędkościach wyższych tylne koła skręcają nawet o 2 stopnie w tym samym kierunku co koła przednie, stabilizując w ten sposób tor jazdy samochodu.

Kierowca, za pomocą systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select może określić charakter swojej jazdy nowym RS7 Sportback. W systemie dostępnych jest sześć trybów: comfort, auto, dynamic, efficiency i personalizowane, oferowane tylko dla modeli typu RS tryby RS1 i RS2, które można włączyć bezpośrednio przyciskiem RS MODE na kierownicy. System Audi drive select wpływa na takie czynniki, jak zarządzanie silnikiem i skrzynią biegów, wspomaganie układu kierowniczego, zawieszenie, dynamiczny układ czterech kół skrętnych, sportowy mechanizm różnicowy quattro, klapy w układzie wydechowym oraz sposób działania automatycznej klimatyzacji. W trybie RS2 klient może jednym naciśnięciem przycisku przełączyć elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) na tryb sportowy.

Nowe RS7 Sportback standardowo wyposażane jest w 21-calowe felgi odlewane w aluminium w stylistyce 10-ramiennej turbiny i w opony w rozmiarze 275/35. Dodatkowo Audi Sport oferuje opcjonalne 22-calowe felgi RS w stylistyce turbiny 5-V z oponami 285/30. Mogą mieć one różne kolory do wyboru: srebrny, matowy tytan, z błyszczącym, polerowanym wykończeniem oraz z błyszczącym, polerowanym wykończeniem antracytowo-czarnym. Zaciski układu hamulcowego RS z wentylowanymi od wewnątrz i perforowanymi tarczami (420 mm z przodu i 370 mm z tyłu) w wersji standardowej polakierowane są na czarno, a na życzenie mogą być czerwone. Na opcjonalnych hamulcach ceramicznych RS zaciski mogą być szare, czerwone lub niebieskie. W tym przypadku tarcze mają średnicę 440 mm z przodu i 370 mm z tyłu. Nowy ceramiczny układ hamulcowy RS waży o 34 kg mniej niż jego stalowy odpowiednik, co przyczynia się do redukcji masy nieresorowanej.


Wszystkie najlepsze elementy wyposażenia: infotainment, systemy wspomagania, kolory i materiały

Dla nowego Audi RS7 Sportback Audi Sport oferuje szeroką gamę udogodnień, opcji systemu infotainment oraz systemów wspomagania kierowcy. Nowe Gran Turismo łączy sportowy charakter z nieograniczonymi możliwościami pokonywania długich dystansów. W bardzo wielu sytuacjach wspomaga kierowcę. Dostępnych jest ponad 30 systemów wspomagania. Należą do nich adaptacyjny asystent jazdy, asystent skrzyżowań, ostrzeżenie o zmianie pasa ruchu, ostrzeżenie przed najechaniem na krawężnik oraz kamery 360°.

Gama kolorów nowego modelu Audi RS7 Sportback obejmuje trzynaście standardowych lakierów zewnętrznych — w tym dwa stworzone wyłącznie dla modeli RS odcienie szarości Nardo i czerni Sebring z efektem krystalicznym oraz pięć lakierów z efektem matowym. Obudowy lusterek zewnętrznych standardowo wykończone są w kolorze błyszczącej czerni. Opcjonalnie dostępne jest wykończenie w kolorze matowego aluminium lub w kolorze samochodu. Klapy, listwy, wstawki progów, listwy okienne oraz klamra tylnego dyfuzora mogą być wykończone w ramach jednego z trzech pakietów stylizacyjnych w kolorystyce matowego aluminium, czerni lub karbonu. Na życzenie wraz z pakietami stylizacyjnymi czarnym i karbonowym, pierścienie Audi i logo RS na przedzie i z tyłu dostępne są również w kolorze błyszczącej czerni. Wiele dalszych możliwości indywidualizacji modelu oferuje program Audi exclusive.

Nowe Audi RS 7 Sportback będzie dostępny w salonach sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 r.